DOMATES 1 TL’NİN, PATATES VE SOĞAN 2 TL’NİN ALTINA DÜŞMEZ

İsmail ERAVCI 

Söke Meyve ve Sebzeciler Odası Başkanı Mustafa Ümit Coşkun, sebze ve meyve fiyatlarının normale dönmeye başladığını belirterek, tüketicinin pazardaki fiyatlardan memnun olduğunu söyledi. Gazeteniz Yeni Söke’ye daha önce domates fiyatları ile ilgili yaptığı açıklamada, tüketicinin domatesi bu sene pahalı olacağını söylediğini bunun da gerçekleştiğini söyledi.

Gazeteniz Yeni Söke’ye dün Söke Çarşamba pazarındaki sebze ve meyve fiyatları ile ilgili bilgiler vererek “Şu anda domates fiyatları yüksek. Salçalık domates 2 TL’den satılırken, diğer yemeklik domatesin fiyatı Söke Çarşamba pazarında 3,5 TL. ile 4 TL. arasında değişiyor. Fiyatlar daha 15 -20 gün daha böyle devam eder. Daha sonra düşmeye başlayacaktır. Ancak domatesin pazardaki fiyatı salçalıklarda 1 TL.nin, yemeklik domatesin fiyatı da 1,5 TL.’nin altına düşmez” dedi.

Domates fiyatlarının yüksekliği ile ilgili olarak da konuşan Başkan Ümit Coşkun “Bilindiği gibi Haziran ve temmuz ayları çok sıcak geçti. Bundan dolayı domatesler kurudu. Rekolte düşük olunca ister istemez fiyatlar da artıyor. Fiyatlar 15-20 gün daha bu seyrini korur. Daha sonra Manisa ve Balıkesir bölgesindeki domatesler gelişir. Manisa ve Balıkesir bölgesi domateslerinin piyasaya çıkmasıyla fiyatlar düşmeye başlar. Ancak domates fiyatlarının çok fazla düşeceği düşünülmemelidir. Fiyatlara nakliye eklenecektir. Nakliye maliyetlerde önemli bir meblağ tutuyor. 5 TL.’in üzerindeki mazot fiyatları ile nakliye pahalı bir girdi oldu. Bunun yanında 10 gün sonra salatalık fiyatları 1,5 TL’den 1 TL’ye kadar gerileyecektir” dedi.

Fasulye, börülce, barbunya, patlıcan gibi yaz sebzeleri ile meyvelerin geçen yılın fiyatları altında olduğunu söyleyen Ümit Coşkun “Geçen sene fasulye, börülce, barbunya gibi sebzelerin fiyatı 8 ile 10 TL. arasında değişiyordu. Bu sene ise bu sebzelerin fiyatları 3 TL. ile 5 TL. arasında değişiyor. Bunun yanında yaz meyvelerinin fiyatları da geçen yılın altında. Tüketicinin pazardaki fiyatlardan çok fazla şikayeti yok. Domatesi devre dışı bırakırsak Söke Çarşamba pazarı geçen yıldan daha ucuz diyebilirim. Vatandaşı ekonomik olarak domates zorluyor” dedi.

Öte yandan soğan ve patates fiyatlarındaki ateşin söndüğünü söyleyen pazarcı esnafları “Fiyatlar  özellikle soğan da 6 TL.’den 2,5 TL’ye kadar, patates fiyatları da 4 TL’den 3 TL’ye kadar düştü. Fiyatlar biraz daha aşağı düşebilir. Ancak hem soğanda hem de patateste fiyatlar kesinlikle 2 TL’nin altına düşmez. Artık 1 TL’ye 1 kg. patates almak tarih oldu” dediler.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.