SÖKE İLÇE GÜVENLİK VE ASAYİŞ TOPLANTISI YAPILDI

İsmail Eravcı – (ÖZEL)

Söke İlçe Güvenlik ve Asayiş Kurulu Toplantısı dün saat 10.30’da Söke Kaymakamlık Toplantı Salonunda yapıldı. Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu başkanlığında yapılan toplantıda asayiş olayları ele alındı. Kaymakam Kurtbeyoğlu toplantının başında yaptığı konuşmada, uyuşturucu ile mücadelenin tüm hızıyla sürdüğünü belirterek FETÖ ve hırsızlık gibi olaylarla da mücadelenin sürdüğünü söyledi.

Toplantıya Söke Garnizon Komutanı Albay Emin Kurtoğlu, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı üst düzey görevlileri, bazı daire müdürleri, Söke merkez mahalle muhtarları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Toplantı yaklaşık bir saat sürdü. Toplantı Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu’nun yaptığı açılış konuşmasından sonra basına kapalı devam etti. Basına kapalı bölümde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı son 7 aylık faaliyetleri ile ilgili asayiş olayları konusunda toplantıya katılanlara brifing verdiler.

Bir önceki toplantıda uyuşturucu ile ilgili son 6 aylık veriler gündeme getirildiğini hatırlatarak konuşmasına başlayan Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, “ Bu ayki toplantımızda İlçe Emniyet Müdürlüğümüz tarafından 2017-18 yıllarının ilk 7 ayını karşılaştırmalı olarak sunacak bir asayiş olayları değerlendirmesi, İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından da hayvan hırsızlığı konusuna dikkat çeken mevcut durumu, alınması gereken tedbirleri, nelerin yapılması gerektiği ile ilgili bir sunumları olacak . Bunların dışında genel anlamda her ay ifade ettiğimiz gibi kamuoyunun ileteceği güvenlik ve asayiş ile ilgili bir konu varsa bunlar da konuşulacak. Her zaman ki gibi genel asayiş olayları haricinde uyuşturucu ile mücadele, uyuşturucu kullanan ve kullandıranlarla ilgili yapılması gerekenler bizim öncelikli başlığımızdır. İlçemizdeki hırsızlıklar başta olmak üzere diğer asayiş olaylarını da tetikleyen bir unsur olarak gördüğümüz için uyuşturucu ile mücadele çok daha fazla önem kazanıyor. Bu nedenle bu mücadeleyi ilk sırada tutuyoruz.’’ dedi.

YIL SONU İTİBARİYLE UYUŞTURUCU’DAN YAKALANANLARIN SAYISI 800’Ü GEÇER

Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu; ‘‘2013 yılında 83 kişi kullanıcı olmaktan dolayı yakalanmışken 2017 yılında  524 kişi yakalanmış ve bu rakamın 97’si satıcılık da yapmaktan suçlu görülmüştü. Her sene bu uyuşturucu batağına insanları çekenlerin yakalanma sayıları giderek artıyor. 2018 yılının ilk 6 ayında 400’ün üstünde bir yakalama sayısı elde edildi. Bu yılın sonu itibarı ile bu rakamın 800’leri geçeceğini tahmin ediyoruz. Hem sevindirici hem üzücü bir durum. Sevindiren yanı, satıcıların bir bir enselenmesi. Üzücü tarafı ise bu rakamların aynı zamanda uyuşturucu kullanımının yaygınlaştığını da gösteriyor. Ancak şunu biliyoruz ki; gerek yakalananlar gerekse de bu işle iştigal edenlerin ifadelerinden anlaşıldığına göre Söke’de 3-5 yıl öncesine kadar uyuşturucuya rahat  ulaşma imkanı kalmadı. En azından tedirginler. Bitmiş değil. Kullanım artıyor bundan endişeliyiz. İfadelerini kullandı.

UYUŞTURUCU TACİRLERİ DİKEN ÜSTÜNDELER

Kaymakam Kurtbeyoğlu; ‘‘Bu işle iştigal edenlerin diken üzerinde olduklarını biliyoruz. Ne yazık ki tamamen bitmiş değil, kullanımının artması da bizi endişelendiriyor. Ama şunu da ifade etmek gerekir ki zaman zaman yok ilkokul seviyesine indi gibi mübalağa haberler duyuluyor. Böyle bir durum söz konusu değil. Emniyetimiz ve jandarmamızın tespitleri lise seviyesinde 4-5 çocuk bildirilmişti. Bunun dışında da lise seviyesinde de böyle bir tespit yok. Biraz da olayı abartabilmek için daha çok şunu ifade etmek gerekirse, uyuşturucu ticareti yapan şahıslar, emniyet güçlerinin aleyhine, devletin aleyhine, kamunun aleyhine sanki mücadele edilmiyormuş gibi bir atmosfer yaratmaya çalışıyorlar. Çalıştığım bir ilçede biri bana demişti ki “Efendim bu kadar uyuşturucu işi var. Polis iş birliği yapıyor. diye düşünüyoruz.” Ben de ona dedim ki “ Kim bu tarz cümleler kuruyorsa bir şekilde bu işin içinde parmağı vardır.” Adam bu lafı duyunca kızardı, bozardı. “Efendim eskiden vardı, o işleri bıraktık” dedi.

TOPYEKÜN MÜCADELE

Kurtbeyoğlu; ‘‘Yani durum kötü mü? Kötü. Başta sivil toplum kuruluşlarımız olmak üzere tüm kamuoyunun  topyekün mücadeleye girişmesi gerekir. Kamuoyunun uyuşturucu ile mücadeleyi kanıksaması, ‘bana dokunmayan yılan bin  yaşasın’ dememesi gerekir. Bir gün geliyor, kendi yakınlarından birine bulaşıyor. Bu meseleyi fevkalade önemsiyoruz’’ dedi

FETÖ İLE MÜCADELEYE DEVAM

Kurtbeyoğlu; ‘‘İkinci bir husus Fetö ve Pkk başta olmak üzere terör örgütleriyle aradan geçen seneler mücadele azmimizi hiç bir zaman azaltmayacaktır. İlçemizde bu anlamda yürütülen mücadelenin bundan sonra da hiç aralık vermeksizin, hiç bir ihmal gösterilmeksizin devam edeceğinin bilinmesini isterim. Yine bu anlamda kamuoyundan beklentimiz, tıpkı uyuşturucu da olduğu gibi etkin mücadeleye destek verilmesidir.

Üçüncü bir husus diğer asayiş olayları, hırsızlık, kaçakçılık gibi olayları takip edildiğinin bilinmesini istiyoruz. En ufak bir durumda 155 ve 156 nolu emniyet güçlerimizin özel numaralarının aranmasını istiyoruz” dedi.

Toplantının bundan sonraki bölümü basına kapalı olarak devam etti.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.