YAĞMURLAR AZAP GÖLÜNE YARADI

İsmail Eravcı

Söke’nin kendisine ait tek doğal gölü konumundaki Azap Gölünde bu yaz mevsimi çanlılığın görüldüğü gözlenirken, geçmiş yıllara göre ziyaretçi sayısında da büyük artışın görüldüğü belirtildi. Seyir terasının hizmete girmesiyle birlikte hem çevre insanının hem de dışardan gelen turistlere ev sahipliği yaptığı belirtildi.

Yeşilköy Mahalle Muhtarı Ahdettin Topan, bu yaz mevsiminde ilk defa gölde sorunların en az seviyeye indiğini belirterek “Azap Gölü Söke’nin kendine ait tek doğal gölü. Geçmiş yıllarda gölde yaz mevsimi ile birlikte gerek yağmurların yağmaması gerekse aşırı sıcaklar nedeniyle su seviyesi iyice düşüyordu. Su seviyesinin düşmesiyle gölde sorunlar yaşanıyor ve bundan dolayı da sık sık gündeme geliyordu. Ancak 2018 yaz mevsimi yağışlı geçti. Özellikle Haziran Temmuz aylarında meydana gelen yağışlar nedeniyle göle taze su girişi gerçekleşti. Buna bağlı olarak Büyük Menderes Nehrinde de de su girişi yapıldı. Son yıllarda ilk defa Azap Gölünde su seviyesi düşmedi. Su seviyesinin düşmemesi göldeki canlı hayatını olumsuz etkilemedi. Geçmiş yaz mevsimlerine göre daha sorunsuz bir gölümüz var.”dedi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan seyir terasıyla Azap Gölü’ne seyirci sayısında da artışın olduğunu söyleyen Ahdettin Topan “Azap Gölünü seyretmek için günün her saatinde gelen vatandaşları görebiliyoruz. Sadece dışardan gelenler değil Yeşilköylülerinde dinlendikleri, stres attıkları yerlerden biri oldu Azap Gölü. Bu dönemde bölgedeki leyleklerinde en fazla Azap Gölünde zaman geçirdiklerini görüyoruz. Büyükşehir Belediyesitarafından yapılan tek seyir terası yeterli değil. Farklı noktaları birkaç teras daha yapılmasını istiyoruz. Bafa Gölünde devletin yaptığı seyir terasları var. Bu terasların üzeri örtülü. Terasın üzerinde örtü olduğu için insanlar günün her saatinde sıcak yağmur demeden terasları kullanabiliyor.

Ancak Azap Gölüne yapılan terasın üstü açık. Özellikle sıcak yaz günlerinde güneşin altında insanlar zor durumda kalıyor. Terasların üzerinin örtülmesini istiyoruz. Terasların üzeri örtüldüğünde daha kullanışlı bir hale gelecek.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.