SÖKE TARİŞ’TE İLK KURU İNCİR ALIMI GERÇEKLEŞTİ

Ruchan Durgut 

Söke’de incir üreticisi 58 ortağı bulunan Söke İncir-Pamuk Tarım Satış Kooperatifi’nde 2018 yılının ilk kuru incir alımı 1674 kilogram kuru incirle gerçekleştirildi.

İlk alımda 3 ortak Söke Tariş’e gelerek avans fiyat üzerinden kuru incirini verdi. Kuru incirin avans fiyatları A1-A5 iş malı kalitesindeki kuru incirler için; kilogramı 4 TL, A6-A8 arası; kg/3 TL, A9-A11 arası; kg/ 2 TL’den satın alındı. B101-B105 kürek malı kalitesindeki kuru incirler kg/1,5 TL, B106-B111 arası kürek malı kuru incirler kg/1 TL’den işlem gördü. Çatlak kuru incirin kg/ 1,5 TL, hurda sınıfı kuru incirin kg/ 50 kuruştan alındı.

Söke Tariş Kooperatif Müdürü İncir Eksperi Sıdıka Çarkıfelek, alınan kuru incirlerin sınıflandırılması ile ilgili bilgiler vererek başladığı konuşmasında; “İlk olarak bize getirilen kuru incirlerden 1’er kilogram örnek alıyoruz. Alınan incirleri kalite kalite ayırıyoruz. Kuru incirler 1 kg’daki tane sayısına göre 1’den 11’e kadar boylara ayrılır. A1 grubunun içine girmesi gereken 36 ile 40 adet incir olması gerekiyor. Yani 36-40 adet incir 1 kg geliyorsa en kaliteli sınıf olan A1’e dahil oluyor. Eğer bu rakam 41-45 civarında ise A2’ye giriyor, 46-50 arasında geliyorsa A3 grubuna giriyor. Bu sınıflama A11’e kadar sürüyor. Bir de B grubumuz var. B grubu da 11 sınıfa ayrılıyor. Bunun haricinde ballı kara, çatlak ve hurda incir sınıflamalarımız var. Hurda ve çatlak sınıflaması yapılırken adet dikkate alınmıyor. Çatlak sınıfı adından da anlaşıldığı gibi yarılmış incirler. Hurda incir sınıfı ise , iyi kalite sınıfına, B grubuna ve ballı kara sınıfına girmeyen kuru incirlerin dahil olduğu sınıf. Hurda incirler de fabrikalara gönderilir. A1 grubu genelde Çukulat İnciri’nin çıktığı en kaliteli kuru incirleridir. Bu incirler tek tek paketlenir. İncir reçeli üretimimiz de başladı. Susamlı incir ezmesi grubumuz var.İçi incir ezmesi dışı, çikolata kaplaması ürünlerimiz var. Hepsi fabrikamızda ne kadar ihtiyaç varsa o kadar işleniyor.” dedi.

‘İncirde yokluk senesi yaşıyoruz’

Şu anda avans fiyatlarını belirlediklerini dile getiren İncir Eksperi Sıdıka Çarkıfelek, “Kesin fiyatlarımız açıklanmış değil. Piyasa tam belli olmadığı için, birliğimizin kendi yaptığı araştırmalar doğrultusunda ortaya koyduğu fiyatlar, kesin olmayan fiyatlar. Bu sene yokluk senesi diyebiliriz. İncir var, fakat kalite ve randımanda bir düşüklük söz konusu. Bu jeotermallerden ve hava şartlarının istenildiği koşullarda gitmemesinden kaynaklı sebepler buna neden oldu, olmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

‘Aydın’daki diğer birliklere göre bu sene şanslıyız’

Çarkıfelek, “Biz ortaklarımızdan rekolte beyannamelerini, 9 Temmuz ve 26 Temmuz aralığında almıştık. 58 ortağımızdan 36’sı bu dönemde rekolte beyannamesinde bulunmuştu. Bu rakam geçen seneye oranla düştü. Bu da hava koşulları ve jeotermallerle doğrudan ilgili. Beyanname veren ortaklarımızdan kuru incir alımları devam edecek. Bu her sene Ekim ayının sonuna kadar sürüyor genellikle. Tabi bu hava şartlarına bağlı değişiklik gösterebilecek bir süreç. Hava koşulları açısından Aydın’da İncir Birliği’ne bağlı 14 birlik arasından Söke Tariş olarak bu sene biraz daha şanslıyız. Çünkü diğer yerlerde yağmur yağışları yaşandı. Biz de yağmur pek olmadı. Bu da incir kalitesine yansıyan bir durum oldu” diye konuştu.

‘Rekolte 26 bin 500 kilogram’

Çarkıfelek; “Onun dışında ortağımız ‘Ben 1 ton kuru incir yatırabilirim’ dediyse, bu 1 ton incirin yüzde 60’ı A grubu ve çatlak kuru incir, yüzde 30’u kürek malı ve ballı karadan oluşmalı, yüzde 10’da hurdalık incirden oluşabilir. Bu yüzdeliklerin altına düşülmemesi gerekir.    Söke’de en yüksek tonajda incir aldığımız Kayas Köyü’müz var. A1 ve A2 grubu incirin çok çıktığı bir yerdir. Oranın çatlak inciri dahi çok güzeldir. Sazlıköy’ün eteklerinde, dağın tepesinde, Argavlı, Kuşadası yolu ve Kaygılı taraflarında 58 ortağımız var. Bu sene ortaklarımızdan 26 bin 500 kilogram rekolte aldık. Maalesef ki rekoltemiz bu sene düşük. Bu da Tariş’in ve tüccarın fiyat politikalarının uyuşmamasından da kaynaklanıyor. Bunların haricinde normalde ne kadar incir üretiliyor derseniz, bu rakam 200-300 ton arasında değişiklik gösteriyor. İnşallah bu gibi problemler ortak akılla çözüme kavuşturulacaktır. Bereketli nice sezonlar diliyorum” şeklinde konuştu.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.