HAFTANIN YORUMU; ENTERESAN ŞEYLER OLUYOR

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu, Söke Otogar alanının kamulaştırılmasını iptal etmiş. Nedeni ve gerekçesi belli değil. Önemli bir mesele, hem de Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında karar oybirliği ile alınıyor. Çalışmaların başladığı ve mahalli seçimlerin yaklaştığı bir zamanda. Yer değişikliği açısından bazı söylentiler var, hayırlı olur inşallah. Bu arada yaz yağmurları ülkenin çeşitli bölgelerinde sel felaketlerine sebep oluyor. Heyelanlar, derelerin taşması, evleri su basması, köprülerin yıkılması çeşitli zararlar meydana getiriyor. Karadeniz’de Ordu ilinin üç ilçesinde bir felaket yaşanmış, fındıklar bile denize gitmiş, medyada gördük. Ama, Allah’tan gelen olay, bundan sonrasında devlet yapılması gerekeni yapacaktır. Nedense bu yaz yağmurları böyle ciddi üzüntü ve sıkıntılara neden oluyor. Bizim yöremizde  de zaman-zaman oluyor, geçen haftaki yağışlarda bir faydalı durum Azap Gölü’ne olmuş ve bu vesileyle Azap Gölü’ne ilgi artmış. Yine de yaz yağmurlarına karşı tedbirli olmak gerekir. Ne zaman, nasıl geleceği belli değil. Allah afetinden korusun. İlçemiz Söke’de bu konu ve diğer konular hakkında ne durumdayız derseniz, öyle uzman filan olmanıza hiç gerek yok. Şehir içi dolmuşlardan birine binip Söke’nin içinde bir tur atmanız yeterlidir. Yaz yağmurlarında şehrimizin ortasından geçen çayımıza güveniyoruz, baştan-sona seli engelleyici herhangi bir sorun yoktur, bu haliyle trafiğe müsaittir.

SİYASET  VE  EKONOMİK  DENGE

İktidar ve muhalefet partilerinde hareketlilik devam ediyor. İktidar partisi AKP olağan genel kurula giderken yine bazı istifalar oluyor. Mesela ilçemizde AKP İlçe Başkanı istifa etmiş, Gençlik Kolları Başkanı da istifa etmiş. Siyasette bunlar normal diyorlar. Ama, CHP’de normalleşme bir türlü gerçekleşmiyor. Sayın Muharrem İnce taraftarlarıyla, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu taraftarları durmuyor. Bakalım ileriki günlerde nasıl gelişmelere şahit olacağız. Bu hengamede İyi Parti’de de hareketlenmeler var, üç milletvekili partilerinden istifa etmişler, genel kurulda bakalım neler olacak? Biz gelelim yine ilçemiz Söke’ye. İyi yönetilmediği söylenen ilçemizde şikayetler bitmiyor. Söke MHP İlçe Başkanı Sayın Veysel Öztürk, “Söke 15 yıldır çözülemeyen sorunların altıda kaldı” demiş. Yönetenlere ve mensup olduğu siyasi partiye bakmak lazım. Evet sorunlar devam ediyor. Mesela, Hükümet Meydanı’nda bir yığın kemik, nerden geldi, kim bıraktı, neden kaldırılmıyor? Söke Belediyesi, mahallelerde sokak çalışmalarını sürdürüyor ve durmadan parke taşı döşüyor. Büyükşehir Belediyesi de ana caddeleri onarıyor ve oda tratuvarları yeniliyor. Mahalli seçimler yaklaşmakta ve çalışmalar da hızlanmaktadır. Yaya kaldırımlarının bazılarını hemen hemen asfalt yolla aynı seviyede yapılırken, bazı yerlerde de asfalt yoldan 25-30 santim yükseliyor. Anlamak mümkün değil, sebebi ve hikmeti nedir? Bu arada, ayakkabı ustaları çırak bulamıyormuş, hangi meslek sahibi çırak buluyor ki? Sanayi bu konuda muzdarip, çare arayıpta bulan var mı? Başta devlet bu konuya ciddi el atmalı, lise ve yüksek okul mezunları boş geziyorlar, yetkilileri bu düşündürmüyor mu?

ÇARE!.. ÇARE!… ÇARE!..

Pazarda sebze fiyatlar el yakıyor, 5 liradan aşağı hemen hemen bir şey yok gibi. Diğer döviz bağımlı olan şeylere yaklaşmak zor. Söke Genç İşadamları Derneği Başkanı Sayın Bilal Ülker “Dünyada herkes ekonomik silahlarını çekmiş durumda” demiş. Bu durumda kim kazanıp, kim kaybediyor, Dolar yükseldiğine göre bizim ülkemizde Amerika kazanıyor diyorlar. Bazıları Amerika’nın da zor durumda olduğunu söylüyor. Doğru veya yanlış bu konu uzmanlarının işi, ama ekonomik güçlenme çok önemli. Biz sıradan vatandaşlar, cebimize girenlerin ve çıkanların zaman süreci içinde hesabını yaparız. Mesela aldığımız emekli aylığı, ayı karşılıyor mu, ona bakarız. Bizi her durumda yönetmeye talip olup öne düşenlerimizden  bu duruma çare bulmalarını istiyoruz. Çünkü, seçilip o duruma gelmeden önce biz vatandaşlara verilmiş sözleri ve vaatleri vardır, çareler bulmak onların görevidir. Yukarıda ifade ettiğimiz gibi, ilçemizi yönetmek için istedikleri görevi vatandaş onlara verdi. Ama gerektiği gibi sözünün eri olamadılar. “Yerleşim konusunda  en beceriksiz ilçe konumuna düştük” deniyor. Bunun sorumluları kim? Elbette bu ilçeyi yönetenler, bu konuda bütün sorumluluk şimdiki yöneticilerin olmayabilir, ama hep aynı düşüncenin adamları  bu görevin başında idiler. Neyse, bir güzel haberle Haftanın Yorumu’nu noktalayalım. Söke Mimarlık ve Tasarım  Fakültesinin açılma süreci başlamış, inşallah bu yıl eğitime başlar. Bu dilek ve düşüncelerle herkese esenlikler diliyorum, hoşça kalınız efendim.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.