KOCAGÖL PLAJINA BİR DENİZ KAPLUMBAĞASI VURDU


İsmail ERAVCI

Kuşadası’nın tek sulak alanı olan  Güzelçamlı Kocagöl Plajına Caretta caretta türü iribaş bir deniz kaplumbağası ölü olarak kıyıya vurduğu belirtildi. Sahil sitelerinde oturan Fatoş Karahan isimli vatandaş tarafından görülerek ihbar edilen Ceratta Caretta’nın ölü olduğu belirlendi.

Yapılan incelemelerde herhangi bir yara ve darp izine rastlanmadığı belirtilirken, ağız içi bulgularda da bir şey görülmedi. Muhtemelen denize atılan bir naylon poşeti denizanası sanarak yediğinden ya da ağlara takılarak boğulduğu düşünülse de, yapılacak nekropsi sonucu ölüm nedeni belli olacağı bilgisi verildi

EKODOSD Derneği tarafından yapılan açıklamada “Ağ ya da paragatlara takılan deniz kaplumbağaları için gelen ihbarlar çok önemli olup, bu nadir canlıların hayatının kurtarılmasını sağlayacaktır. Özellikle şeffaf plastik poşetlerin denize atılması bu tür deniz canlılarının ölümüne yol açtığı bilinmektedir. Denize plastik poşetlerin atılmaması ve var olanların da toplanması bu deniz canlılarının yaşaması için çok önemlidir. Son yıllarda yapılan bilinçlendirme çalışmalarıyla Kuşadası Belediyesi’nin, Sahil Güvenliğin, balıkçıların, turistik işletmelerin, deniz kıyısındaki site sakinlerinin ve vatandaşların duyarlılığıyla ihbarlar alınmaktadır.

Bu tür vakalarda ölü ya da yaralı bir deniz kaplumbağası görenler, Kuşadası sahillerine her 5 km. bir dikilen Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı “Deniz Kaplumbağalarını Koruyalım” tabelalarındaki telefonlara ihbar edebilirler” denildi.

Yapılan ihbarlar sonucu ölü deniz kaplumbağaları kayıt altına alındığı belirtilen açıklamada “Doku örnekleri toplanarak ADÜ Biyoloji Bölümü’nde DNA çalışmaları, Dalyan’da bulunan DEKAMER’de bilimsel çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Caretta Carettanın ölü olarak vurduğu Kocagöl Plajında, göl ile deniz arasında bir kanal bulunmaktadır. Ancak kanalın ağzının demir kafeslerle kapatıldığı görülmektedir. Bu tür deniz canlıları, güney kıyılarında da görüldüğü gibi deniz kıyısında bulunan sulakalanlara girerek beslenmelerini sağlamaktadır” denildi.

Açıklamanın son bölümünde şu görüşlere yer verildi “Ceratta carettalar 2012 yılından beri Kuşadası kıyılarına yuva yapmaktadır. Ancak yuva alanının belirlenebilmesi için, dişi kaplumbağanın karaya çıktığının görülmesi ve ihbar edilmesi gerekir. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi, bazen de kimse görmeden yuva yaparak yumurtalarını bırakmakta, ancak yavru çıkışlarında belirlenebilmektedir. Bu tür durumlarda ilgili telefonlara ihbar edilmesi halinde hemen müdahale edilecektir”

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.