SÖKE ZİRAAT ODASI’NDAN SUÇ DUYURUSU

İsmail Eravcı

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, son zamanlarda Söke’de yaşanan çevre kirliliği nedenlerinin araştırılması amacıyla Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine müracaatta bulunarak suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Konuyla ilgili gazeteniz Yeni Söke’ye açıklamalarda bulunan Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş “Son zamanlarda Söke’de tarımsal üretim konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Dün Aydın Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne 3 konuda suç duyurusunda bulunduk. Bunlardan biri Söke Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan fabrikalardan çıkan tozun tarım alanlarına verdiği zarar ile ilgili. Verdiğimiz suç duyurusunda verilen zararları anlattık. Bir başka konu ise Çavdar ve Karakaya Mahalleleri ve bu bölgeyi kapsayan uranyum madeni çıkartılmasıyla ilgili olarak suç duyurusunda bulunduk.

Bir diğer konu ise Menderesin kirliliğinin nedenlerinin araştırılması oldu. Bu 3 konuda uzmanların bölgede araştırma yapmalarını istiyoruz. Tarım arazilerimiz toz ve kirlilik tehdidi altında. Yaşam alanlarımız her geçen gün kirleniyor. Geçtiğimiz günlerde hep birlikte Söke OSB’deki bir fabrikanın maddeleri örtü altına almamasından kaynaklı olarak pamuk ekili arazilere verdiği zararı gördük. Burada sadece bitkiler etkilenmiyor, hayvan ve insanlarda bu durumdan etkileniyor. Yaşamları tehlikeye giriyor. Sanayiye karşı değiliz ama gerekli önlemlerde alınmalı. Bizim istediğimiz sadece sanayi üretimi yapılırken, gerekli tedbirlerin alınması. Seramik üretiminde kullanılan hammadde örtü altına alınmış olsa toz çevreye zarar vermeyecek. Ama yapılmıyor. Bizde tarım alanlarını ve çiftçileri korumak durumundayız” dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.