GAZETE SAHİPLERİNDEN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Muzaffer Yavaşoğlu

Aydın Gazeteciler Cemiyeti olağanüstü gündemle Aydın’da yayın yapan günlük gazete sahipleriyle bir araya geldi. Toplantıda Dolar’da yaşanan yükselişin kağıt ve kalıp fiyatlarına olan etkisiyle yaşanan maliyet artışı ele alınarak çözüm önerileri tartışıldı. Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener başkanlığında gerçekleşen toplantıya AGC Söke Şube Başkanı Ali Esmer, Nazilli Şube Başkanı Metin Özden, Aydın’da günlük olarak yayınlanan Hedef Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aydın Sarı, Manşet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Erdal Savaş, Güzelhisar Gazetesi adına Melek Gürbüz, AGC Yönetim Kurulu Üyesi ve Kuşadası’nda yayın yapan Davutlar Ekspres Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Öztürk, AGC Yönetim Kurulu Üyesi ve Mavi Didim Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergun Korkmaz, Söke’de yayın yapan Yeni Söke Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hasan Hüseyin Yavaşoğlu ve Ses Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Akgül katıldı.

Toplantının sonunda Aydın Gazeteciler Cemiyeti tarafından 14 maddelik bir bildiri hazırlanarak günlük gazete sahipleri tarafından imza altına alındı. İmzalanan bildiri sonrası, AGC’nin bağlı bulunduğu Türkiye Gazeteciler Federasyonu aranarak Genel Başkan Yılmaz Karaca, konuyla ilgili bilgilendirilerek toplantıya telekonferans yoluyla katılımı sağlandı. Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener, TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca’ya 14 Maddelik bildirinin tüm maddeleri ile ilgili tek tek bilgi verdi. Hazırlanan bildirinin maddelerini çok olumlu bulan TGF Başkanı Yılmaz Karaca, konuyla ilgili federasyon çatısı altında yapılan çalışmalar ve federasyonun acil çözüm zirvesi hakkında da bildirgede imzası bulunan gazete sahiplerine bilgiler verdi. Karaca, katılımcılara teşekkür ederek Aydın’da Aydın Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde yapılan bu toplantının ve imzalanan bildirgenin sorunların çözümüne sağlayacağı katkı sebebiyle önemine değindi. Karaca, hazırlanan bildirgenin bir örneğinin genel merkeze gönderilmesini isteyerek, AGC’ye öncülük yaptığı için de teşekkür etti.

Günlük gazetelerle yapılan toplantının ikincisi bu hafta içerisinde Aydın ve ilçelerinde yayın yapan haftalık ve 15 günlük gazete ve aylık dergilerle, üçüncü toplantı internet haber siteleri ile, dördüncü toplantı radyo ve televizyonlarla gerçekleştirilecek. Yapılan toplantılar sonrası yayın kuruluşlarının sahiplerinin imzası ile bildiri haline getirilerek yayın kuruluşlarının da sorunlarına çare olması açısından yol haritası belirlenecek.

Toplantıların ardından imzalanan bildiriler Aydın’ın 8 milletvekilinin davet edileceği toplantıda milletvekillerine sunularak çözümü noktasında izlenecek yol haritası belirlenecek. Ankara’da gerekli temasların gerçekleştirilmesi için milletvekilleri ile ortak çalışma yürütülerek bildiri maddelerinin bir an önce hayata geçirilmesi için destek istenecek. AGC Başkanı Semra Şener, ‘‘Bağlı olduğumuz Türkiye Gazeteciler Federasyonu ile de ortak çalışmalar yürütülerek acil çözüm bekleyen mesleki konuların takipçisi olmak için her türlü çalışma ivedilikle gerçekleştirilecek.Dolar kurundaki dalgalanmalar nedeni ile aylık ortalama 6 bin TL ile 10 Bin TL arasında ek maliyet altında yok olma tehlikesi ile mücadele eden yerel basın sektörü yapılacak yeni düzenlemelerle biraz olsun nefes alma imkanı bulacaktır. Demokrasinin olmazsa olmazı yerel basın, alınacak önlemlerle kendisine verilen kamu görevini daha iyi şartlarda yerine getirmek istemektedir. Ayakta kalabilmek için verdiği bu mücadelede yerel basın, kamuoyunu ve tüm sivil toplum kuruluşlarını yanında görmek arzusundadır. Yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü güç olarak tarif edilen basın, hak ettiği desteği istemektedir. Zor şartlar altında yayın hayatını büyük özverilerle sürdüren tüm meslektaşlarımızın Aydın Gazeteciler Cemiyeti olarak her zaman yanarında olduğumuzu belirtmek isteriz. En yakın zamanda hayata geçirilmesini istediğimiz 14 maddelik bildirimizi en yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacağımızı belirterek, tüm meslektaşlarımıza çalışmalarında başarılar dileriz.’’ ifadelerini kullandı.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.