ZEYTİN HASADI BÖLGEMİZDE 1 AY ERKEN BAŞLAYACAK

İsmail Eravcı

Söke Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz, her yıl Kasım ayı başında başlayan zeytin hasadının bu sene bir ay erken başlayacağını söyledi. Mehmet İz özellikle yazın hava sıcaklığı ve yağışlar nedeniyle halkalı leke ve sap çürüklüğü nedeniyle zeytinlerin erken dökülmeye başladığını söyledi.

Mehmet İz konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Söke bölgesinde rekolte yaklaşık yüzde 40 seviyelerinde. Bu sene yine beklediğimiz rekolte seviyelerine ulaşamadık. Üreticinin bu sene en büyük sorunu halkalı leke hastalığı oldu. Özellikle mevsim şartlarından kaynaklı olarak geçen yıla göre halkalı leke hastalığının çok yoğun olduğunu söyleyebilirim. Sıcaklarında artmasıyla birlikte zeytinler hızla kararmaya başladı. Sap çürüklüğü de dökülmeyi hızlandırdı. Bundan dolayı üretici hasat için Kasım ayını beklemeyecektir. Çünkü zeytinler dalında durmuyor. Ekim ayı içinde zeytin hasadının başlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Mehmet İz, devlet tarafından verilen desteklerin artırılması gerektiğini sözlerine ekleyerek “Zeytinyağına verilen destekler önümüz koşullarına uyarlanmalıdır. 5 yıldır destekler yerinde sayıyor. 2019 yılından itibaren desteklerin günümüz koşullarına uyarlanmasını istiyoruz” dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.