‘BAKKALLAR, MARKET ZİNCİRLERİNDEN MAĞDUR’

Ruchan Durgut

Söke Bakkallar Odası Başkanı İbrahim Çallıoğlu, giderek çoğalan market zincirlerinin bakkalları giderek daha kötü hale soktuğunu dile getirerek vatandaşların mahalle bakkallarına sahip çıkmalarını istedi.

Market zincirlerinden dolayı mağdur olduklarını dile getiren Söke Bakkallar Odası Başkanı İbrahim Çallıoğlu, “Günümüzde her mahallede, köşe başlarına, sürekli market zincirleri açılıyor artık. Ben bu mesleğe 1960 yılında başladım. O dönemde herkes birbirinin hakkını hududunu iyi bilirdi. İnsanların bir ihtiyacı olduğunda biz bakkallara koşar, yardımcı olmamızı isterdi. Evinin anahtarını emanet edebilecek kadar güvenirdi insanlar. Mahalle kültürünün en önemli faktörlerinden biriydi bakkallar. Zaman geçtikçe, koşullar değiştikçe bu kültürde değişim yaşamaya başladı. 1990’lı yıllara geldiğimizde market zincirleri ortaya çıkmaya başladı. Günümüzde artık bu market zincirleri giderek büyüdüler. En büyük sıkıntımız bu. Böyle olunca bizim bakkallarımız, zor dönemden geçiyorlar. Bizim halkımızdan talebimiz, bakkallarına sahip çıkmalarıdır. Market zincirlerinde 5 kuruş vermeseniz, kabul etmezler. Ama benim bakkalım 50 kuruşunu dahi almadığı oluyor. Mesela 10 lira 50 kuruş tuttu alışveriş. 10 lira veriyorlar, bakkalım ağzını açmıyor.

Market zincirleri bakkala en az 300 metre uzak olmalı

Söke’de Bakkallar Odası’na bağlı toplamda 350 tane bakkal bulunduğunu dile getiren Başkan İbrahim Çallıoğlu, “ Söke’de bulunan 49 mahalleden üyelerimiz var. Büyükşehir yasasından sonra mahalle kapsamına giren köylerden de üyelerimiz var. Oralarda marketler zinciri ile ilgili sorunlar tabi ki çok önem arz etmiyor. Marketler zinciri bilhassa ilçe merkezindeki mahallelerdeki bakkalları ilgilendiren bir konu. Bu sorunlar ile ilgili en son Gümrük ve Ticaret eski Bakanı Bülent Tüfenkçi,  ‘Artık öyle her sokakta zincir mağazaların, marketlerin olmasını istemiyoruz. Bunlara belirli düzenlemeler getirmemiz lazım. Bununla ilgili ne yapabiliriz? Arkadaşlarımızla çalışacağız’ demişti. Bu açıklama bizlerin yüreğine su serpmişti. Genel Başkanımız Bendevi Palandöken’in de bu konunun takipçisi olduğunu ve çalışmalar yürüttüğünü biliyoruz. Biz de kendi üyelerimiz ile bu sorunumuzun çözümü noktasında fikir alışverişlerimizi yapmaktayız. Tabi bu konuda en büyük faktör, marketler zinciri ve bakkallar arasındaki sıkıntının giderilmesi hakkında yasa çıkarılmasıdır. Biz en azından bir yerde bakkal var ise ona en yakın 300-400 metre uzaklıkta bir alanda market zinciri açılmasına izin veren bir yasa çıkmasını talep ediyoruz. Bakkalların kendileri arasında  uyguladıkları böyle kurallar 60’lı yıllarda dahi vardı. O zamanlarda bakkal açılacaksa yakınlardaki bakkalın en az  100 metre yakına açılırdı. O gün 100 metre yeterli idi, bugün bu rakam şehirlerin büyümesiyle beraber 300-400 metre aralığında olmalı”  dedi.

Söke’nin parası Söke’de kalmalı

Sökelilerin bakkallarına sahip çıkmasını istediklerini dile getiren Başkan Çallıoğlu, “Vatandaşlarımız market zincirlerine gittiklerinde o para, Söke’de Aydın’da kalmıyor. Market zinciri yurt dışı merkezli ise gelirlerin büyük miktarı yurtdışına çıkıyor. Bakkallarda harcanan bir şekilde yine kendi esnafımıza, vatandaşımıza dönüyor. Böyle olursa kazanan Söke olur. Söke’nin parası Söke’de kalmalı” ifadelerini kullandı.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.