AŞURENİN MALİYETİ NE KADAR?

 Ruchan Durgut

Hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu gününden itibaren dini gelenekler gereği en fazla yapılan ve tüketilen aşure tatlısı, Muharrem ayının sonuna kadar yapılmaya devam edecek.

Müslümanların en eski adetlerinden biri olan aşure geleneğinin tarihi, tahmin edilenden de öncelere dayanıyor. Rivayete göre Hz. Nuh’un tufandan korunmak için yaptırdığı gemide, kendilerine yetecek kadar erzak alan Hz. Nuh’un ümmeti, tüm erzaklarını bir tencereye atarak herkese yetecek kadar yiyecek hazırladı. O sırada zor durumda olan insanların birbirlerine yardım etmek için hazırladıkları bu yemek, o günden bu yana Müslümanların dayanışma ve sosyal açıdan birbirleriyle kaynaşma geleneği olarak devam etmektedir. Aşure, Hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu günü yapılan tatlıdır. Aşurenin net bir tarifi yoktur. Yapılışı bakımından bölgeler arasında farklıklar gösterir. Geleneksel olarak en az 7 maddeden oluşması gerektiği söylenir. Bazıları adından dolayı 10 madde ile yapılması gerektiğini söyler. Temel olarak su, buğday, nohut, toz şeker, fasulye kullanılarak yapılır. Süsleme amacı ile ceviz, çam fıstığı, badem, nar, susam ve tarçın gibi kuruyemiş, meyve ve baharatlar kullanılır.

Söke piyasasında aşure maliyeti

Peki bizler için bu kadar önemli olan aşurenin tenceresi kaç liraya mâl oluyor? Buna göre düşük bütçe ile aşure yapmanın ne kadara mal olacağının araştırdık. Aşurenin içine konan malzeme sayısında belli bir sınır olmamakla birlikte, temel malzemeleri yöreden yöreye farklılık gösterebilir. Ancak tüm yörelerde buğday, kuru fasulye ve kuru nohut ilave edilir. Toz şeker de aşurenin olmazsa olmazlarından olması dolayısıyla hesap listesinde önemli yer sahibidir. Kuru incir de yöremizin en önemli ürünlerinden olması gerekçesiyle, fiyatı önem arz etmektedir. Aşureye koyulan malzemeler her ailenin veya kişinin damak tadına hitap ettiği için diğer bilinen malzemelere de liste de yer verilmiştir. Yapılan hesaplamalara göre 15 kişilik(15 kase) aşure için, gerekli malzemeler  buğday(1,5 su bardağı), kuru nohut(1 çay bardağı), kuru fasulye(1 çay bardağı), 4 çay bardağı toz şeker, 1 çay bardağı kuru üzüm, 10 adet kuru incir yeter oluyor.  Söke’de bakkal, market, market zincirleri ve bakliyatçılardan alınan ortalama malzeme fiyatı şu şekilde; buğday kg/3 TL, kuru nohut kg/7 TL, kuru fasulye kg/6 TL, beyaz toz şeker kg/4-5 TL, kuru incir kg/ 30TL, kuru üzüm kg/ 15 TL, badem kg/80 TL,  kuru kayısı kg/15 TL, fındık kg/60TL, ceviz kg/60 TL.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.