HUZUREVİ SAKİNLERİNE PROSTAT KONUSUNDA EĞİTİM VERİLDİ

İsmail Eravcı

Söke İlce Sağlık Müdürlüğü tarafından Halk Sağlığını Koruma çalışmaları kapsamında eğitim çalışmalarına hız vermeden devam ediliyor. Son olarak Söke Hilmi Fırat Huzurevi sakinlerine prostat ve prostat kanseri konusunda eğitim verildi. İlçe Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy, Ebe Gülcan Akça ve Tıbbi Teknolog Melahat Alçay tarafından verilen eğitimde Söke Hilmi Fırat Huzurevi sakinlerine Prostat ve Prostat Kanseri hakkında bilgilendirildiler.

Halk arasında prostat ve hastalıkları  ile ilgili oldukça farklı düzeylerde ve bazıları ciddi anlamda hatalı bir takım bilgilerin bulunduğunu gündeme getiren Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileri “ Bu nedenle ana hatlarıyla prostat ve hastalıkları hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir. Prostat esas olarak üreme sistemi organıdır, başka bir anomali yoksa yenidoğan tüm erkek çocuklarında mevcuttur, sonradan oluşmaz. İdrar kesesinin hemen çıkışında yerleşmiştir. Yaklaşık olarak çapı 4 cm, ağırlığı 20 gr kadardır. Prostat salgıları erkek üreme hücresi olan spermin kadın üreme yollarında canlı kalmasını sağlar”dediler.

Elli yaş üzeri erkeklerin yaklaşık %20’sinde orta dereceli işeme zorluğu saptadığını dile getiren Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü uzmanları “ Prostat anatomik olarak idrar kesesinin hemen çıkışında ve idraryolunu çepeçevre sarar şekilde bulunduğundan; bu tip büyümeler idrar yapmada zorluk, kesik kesik idrar yapma, idrar yapmaya başlarken zorlanma, idrar hızında azalmaya neden olur. İlerleyen dönemlerinde de ani idrar hissi, gece idrara kalkma, tuvalete yetişememe ve hatta idrar kaçırmaya neden olabilir. Genellikle zamanla ilerler. Bu nedenle tanı konulduktan sonra hastanın şikayetlerine göre takip edilebilir, ilaç başlanabilir.  Klasik anlamda açık ya da  kapalı (TUR) yöntemlerle cerrahi uygulanabilir. Ameliyatı yapan cerrahın deneyimine göre değişmekle beraber 100 gr üzerinde açık yöntem  tercih edilmektedir.  BPH’nın özellikle kapalı yöntem (TUR) cerrahi tedavisinde son yıllarda çok sayıda teknoloji geliştirilmiştir. Bunlar arasında en populeri lazerle yapılan ameliyatlar olmuştur.

Erkeklerde en sık görülen  iç organ kanseridir. Ayrıca akciğer kanserinden sonra ikinci en sık ölüm sebebidir. Yaşam boyu prostat kanseri gelişme riski %30, klinik prostat kanseri gelişme riski %10,  prostat kanserinden ölme riski %3’tür. Buradan da anlaşılacağı üzere prostat kanseri beklenen yaşam süresi uzun olan bir kanser türüdür. Özellikle erken tanı konulanlarda kanserden tamamen kurtulmak mümkündür. Yaş en önemli risk faktörüdür, 50 yaşından itibaren görülme sıklığı artar. Bunun yanında genetik, siyah  ırktan olma, yüksek yağlı baslenme kanser gelişiminde rol oynar. Prostat kanseri bezin genellikle dış kısmından geliştiğinden idrarla ilgili belirtilere yol açmaz.

Birinci derece akrabasında prostat kanseri olanlarda 40, diğer erkeklerde 50 yaşında ilk PSA testi yapılmalıdır. Prostat kanserinin erken tanısında diğer önemli modalite de oldukça basit ancak çok önemli bilgiler verebilen parmakla prostat muayenesidir. PSA ile birlikte yapılarak değerlendirilmelidir. Parmakla muayene ve PSA yılda bir tekrar edilmelidir”dediler.  Daha sonra huzurevinde kalan sakinlerin sorularını cevapladılar.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.