PAMUK HASADI VE FİYATLANDIRMA SORUNLARI KONUŞULDU

İsmail Eravcı

Yaklaşık 360 bin dekar pamuk üretiminin yapıldığı Söke Ovasında üreticinin sorunları konuşuldu. Hasat döneminde yaşanan sorunların yanısıra İzmir Ticaret Borsası’nda yaşanan fiyat belirsizliğinin nedenleri üzerinde duruldu. Toplantının başında Söke Kaymakamı Prien’de 20 kaymakamın katılacağı bir toplantısı olduğu için erken ayrılırken, toplantıya katılan AK Parti Aydın Milletvekili ve MKYK Üyesi Metin Yavuz, Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel ve 131 Nolu Söke Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Özer sezonla ilgili görüşlerini dile getirirken, üreticilerin sorularını cevapladılar.

Yaklaşık 120 dolayında üreticinin katıldığı toplantının başında Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke Pamuk Kalitesini Koruma Komisyonu çalışmaları hakkında bilgiler verirken, Söke Ovasında kullanılan aşırı zirai ilaç kullanımına dikkat çekti. Çukurova örneğini veren Kaymakam Kurtbeyoğlu, Türkiye’nin değişik yerlerinden 20 kadar kaymakamın Priene geldiğini belirterek “Saat 14.00’ü geçti. Sizlere de meraba demeden gitmek istemedim. Söke Pamuğunun kalitesini korumak için kurduğumuz komisyon etkin şekilde çalışıyor. Denetimler etkin şekilde devam ediyor. Buna uyan herkese teşekkür ediyorum. Bu çalışma kalitenin daha yüksek olması konusunda katkı sağlayacak. İkinci hususta yanlış ve gereksiz ilaç ve gübre kullanımı Söke Ovasına ciddi zarar veriyoruz. Çukurova’nın akıbetine uğramamak için şimdiden tedbir almamız gerekiyor” diyerek toplantıdan ayrıldı.

Gerek üretici, gerekse ülke açısından zor bir süreçten ve dönemeçten geçildiğini, döviz yükselirken ürünün değerinin düşmekte olduğunu belirten Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kocabaş; “Bugün geçmişe göre daha değişik bir ortamdayız. Buna paralel olarak faizlerde anormal şekilde yükselmekte. Ürettiğimiz malın maliyeti artarken, fiyatı düşmekte. Buna bağlı olarak faizler anormal yükselmekte. Bu amaçla tek başımıza karar veremeyeceğimiz için sizleri davet ettik. Bu süreçte kararları birlikte almak üzere bu toplantıyı düzenledik. Yol haritamızı belirlemek istiyoruz” dedi.

Kocabaş konuşmasını şöyle sürdürdü “Bugün Ege Tipi pamuğun karşılığı dünya borsalarında 12.5 TL. Ancak ne hikmetse bizdeki pamuğun bugünkü fiyatı 10 Lira. Yüzde 25’li bir fiyat farkı var. Türkiye son yıllarda pamuk üretimi ve kaliteyi arttırdı. Artık kendi kendine yetebilir seviyeye geldik. Bu yıl göreceğiz 1 milyon tonu geçeceğimiz hesap ediliyor. Şu anda tekstil sanayinde mevsimsel olarak ölü sezon ve bir düşüş meydana geliyor.Tekstil sezonu yeni sezona hazırlık için yatıyor, boşta. Pamuğa çok ihtiyaç olmadığı için borsaya gitmiyorlar. Ama biz üreticiler pamuğumuzu satmak durumundayız. Biz çiftçilerinde Ekim, Kasım ve Aralık ayı borçlarımız var. Çiftçinin yüzde 80’inin borcu bu üç aylık zaman. Dövizdeki dalgalanmadan ve nakliye zamanından dolayı dışarıdan bu yıl pamuk gelmesi zor. Üreticinin borçlu olduğunu bilen sektör pamuk üreticisinin dökülmesini bekliyor. Biz dikiz ve dik duracağız. Bankalarla görüşmelerimiz var. Bankaların elindeki pamuğunu gösteren üreticilere bu sıkıntılı dönemde esnek olmalarını, borçları ertelemelerini istiyoruz. Bunu 2007 ve 2011 yıllarında yaptık. Bankalar bu duruma olumlu bakıyor. Acil ihtiyaçlar için cüzi miktarda pamuk satalım. Bu zorlu süreçte finans kuruluşları ile üreticiler el ele olmalı diye düşünüyorum” dedi.

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Sağel konuşmasında “Söke her konuda öncü oldu. Bu konuda da öncü olduğunu ispatladı. Kurallara uymak durumundayız. Ülkede iplik fabrikaları kapasitelerini yüzde 50 seviyesine düşürmüş şekilde çalışıyor. Çekirdek alımı yapan amiral gemisi alım yapmayacağını açıkladı. Çekirdek fiyatları da düştü. Üç dört yıldır randıman farkları çekirdek fiyatlarının düşük olması nedeniyle kalktı. İhtiyacınız kadar pamuk satarak pamuk fiyatlarının düşmesine engel olabilirsiniz. Bizler borsalar olarak iplik fabrikalarının fiyatları düşürmesi halinde piyasaya az miktarda pamuk süreceğiz mesajını verdik. İzmir Borsasında tahtaya fiyatların yazılmaması konusunda ise Bakanlık düzeyinde girişimler başlatıldı. Önümüzdeki hafta İzmir Ticaret Borsası’nda Söke üretici temsilcileri olan bizlerin de katılımıyla bir toplantı düzenleyeceğiz. Hepimiz aynı gemideyiz ve işimizi doğru yapmak zorundayız” ifadelerine yer verdi.

Piyasadaki olumsuz havayı dağıtabilmek adına biz TARİŞ olarak elimizden gelen mücadeleyi gösterdiklerini belirten Söke TARİŞ 131 No.lu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Özer; “Son üç senedir tüm Türkiye bizim fiyat açıklamamızı bekliyor. Söke TARİŞ olarak 13 Eylül’de fiyat açıkladık. Açıklarken de baz fiyat yada taban fiyat olmadığını, ekonomik konjonktüre göre hareket edeceğimizi söyledik. Açıkladığımız 11.5 Liralık fiyatın karşılığını alamayınca fiyatı 10-10.5 Liraya çektik. Biz üreticiyi desteklemek amacıyla hala 10.5 liraya tutunuyoruz. Geçmiş yıllara göre iyi alım yapıyoruz. Ancak bize pamuğunu teslim eden ortak yada ortak dışı alımlarda geçtiğimiz yıllarda yüzde 45 oranında hesaplaşma yapılırken, bu yıl bu seviye yüzde 65’lerde. Yani bizim kapımızdan giren pamuğun yüzde 65’i bizimle hesaplaşmış durumda. Buna ne TARİŞ’in nede diğer tüccarların gücü yeter. Üreticilerimizden isteğimiz panik yapmamamız. Sabırlı olalım, gidişat mutlaka düzelecek. Panik yaratmayalım” uyarısında bulundu.

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz toplantı sonunda yaptığı konuşmada “Üretici çizgisini belirlemek durumunda. Herkes çizginin üretici tarafında olmak durumunda. Kızarak hiçbir şey çözülmez. Güneş çarığı, çarık ayağı sıkıyor. Bugün o durumdayız. Burada bir araya geldiniz. Bu birlikteliği bozmayın. Burada ne yapmak istiyorsanız birlikte tartışıp çözüm önerilerini birlikte alın. Şimdi talihli bir konumuz var. Bakanımız üretici bir arkadaşımız. Birde Ege bölgesinden. Rahatlıkla ulaşabiliyoruz, sıkıntı yok. Konuya hakim. Bu işler kısa sürede çözülecek. Buradaki sıkıntı üretilen ürünün fiyatı konusunda manüple ediliyor diye bir sıkıntı var. Bu sıkıntıyı birlik ve beraberliği sağlayarak çözmeye başlayacaksınız. Bende bu işin içindeyim. Sizin dilinizden anlıyorum. Bu konuda bakana yazı yazdım ve yolladım. Pamuk ürününün Söke’de satılması konusunda yapılacak bir şey varsa bende Ankara’da bunun takipçisi olacağım. İnşallah sonuca varırız” dedi.

Daha sonra karşılıklı soru cevap şeklinde toplantı devam etti.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.