ÜRETİCİ İHRACATÇININ PİYASAYA GİRMESİNİ İSTİYOR

İsmail Eravcı

Türkiye’deki pamuk fiyatları ile Dünyadaki pamuk fiyatları arasındaki fiyat farkının yüzde 25’lere çıkmasıyla birlikte pamuk ihracatı gündeme geldi. Söke Ziraat Odası delegelerinden Hüseyin Akkoyun’un gündeme getirdiği dışarıya pamuk ihracatı konusu üzerine Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel, bu tür çalışmaların olduğu olduğunu söyledi.

Söke Ziraat Odası tarafından geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen pamuğun bugünü ve geleceği konulu toplantıda bazı somut önerilerde ortaya çıktı. Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş Türkiye’de pamuk üretiminin son yıllarda büyük bir artış gösterdiğini belirterek “Türkiye’nin bundan 3-4 yıl önce yıllık pamuk üretimi 700 bin ile 800 bin arasındaydı. Son yıllarda üretim arttı. Şu anda Türkiye 1 milyon tonu pamuk üretiminde yakaladı. Türkiye’de tekstil sektörünün yıllık ihtiyacı ise normal şartlarda 1 milyon 200 bin ton. Yani tekstilcinin dışarıdan ithal edeceği pamuk en fazla 200 bin tonu geçmez. Bundan dolayı sektör temsilcileri pamuk alımında acele etmiyor. Üreticinin pamuğunu satmak zorunda olduğunun bilincindeler. Yerli pamuğun ihtiyaçlarının çok büyük bir kısmını karşılıyacağının farkında olan tekstilci fiyatları biraz daha aşağıya çekmenin yolunu arıyor” dedi. Borsanın şeffaf olmasını isteyen Kocabaş “Borsa üretici ile tüccarın buluştuğu yerdir. Burada malın fiyatı konuşulur. Satıcı ve alıcı fiyat verir. Borsa malın açık artırma ile satıldığı yerdir. Yapılan açık artırmayı görmek en doğal hakkımız. Bu üreticiden saklanmamalı. Üreticinin tekstilciye ders verme zamanı gelmiştir.”dedi. Söke Ziraat Odası mahalle delegelerinden Hüseyin Akkoyun Türkiye’de pamuk fiyatlarının yüzde 25 daha ucuz olmasının dünyadaki tekstil sektörünün dikkatini çekebileceğini belirterek “Madem tekstilci Türkiye’deki pamuk fiyatlarının daha da düşmesi için pamuk alımında nazlanıyor. Bizde pamuğumuzu dışarıya satalım. Bu durumda ihracatçının piyasaya girmesi gerekiyor. İhracatçı ne yapıyor. Türkiye’de dünya fiyatlarından yüzde 25 daha ucuz bir mal var. Niye dışarıya bu malı ihraç etmiyorlar. Pamukta çözüm noktasının ihracatçının piyasaya girmesi olduğunu düşünüyorum” dedi. Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel söz alarak “Bu durum ihracatçıların dikkatini çekmiş durumda. Birkaç ihracatçı geldi, bu konuda çalışmalar sürüyor. Türk pamuğu dışarıya da satılabilir. Madem tekstilci dışardan pamuk alıyor, bizde pamuğumuzu dışarıya satabiliriz. Böylece Türk pamuğunu dünya tekstilcisi de  kullanabilir.”dedi.

Bu hafta içinde üreticilerle pamuk ajanlarının İzmir Ticaret Borsasında yapacakları toplantının Söke’de yapılması konusunda fikir birliğine varılırken, bu görevi Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel üstlendi.

Toplantı sonunda alınan somut kararlar arasında bugün için Söke’deki şubesi bulunan banka müdürleri ile borçların 2-3 ay ötelenmesi konusunda toplantı yapılması, Borsada üretici ve borsa temsilcileri ile toplantı yapılması, yarın aralarında Söke ve Aydın Ziraat odaları başkanlarının da bulunduğu bir heyetin Ticaret Bakanı ile görüşmesi olarak açıklandı.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.