SÖKE’DE GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI AÇILDI

İsmail ERAVCI

Söke İlçe Sağlık Müdürlüğünde Gebe Bilgilendirme Sınıfı açıldı. Sınıfın açılışı nedeniyle dün Söke İlçe Sağlık Müdürlüğünde gebelere eğitim verildi. Dün saat 14.00’de İlçe Sağlık Müdürlüğü binasında açılan gebe bilgilendirme sınıfında düzenlenen ilk eğitime Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu’nun eşi Ayşe Kurtbeyoğlu ile İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal’ın eşi Selma Şipal’de katıldılar. Gebelere, gebelik dönemine ait bilgilerin yanısıra, doğum sırasında yapılması gerekenler, doğumdan sonra bebek bakımının nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler verildi.

Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde açılan Gebe Bilgilendirme Sınıfı ile ilgili bilgi veren Söke İlçe Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy “Bu bizim sağlık Bakanlığının politikası gereğince İlçelerdeki Sağlık Müdürlüklerinde olması gereken bir gebe bilgilendirme sınıfı. Bizde Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak Gebe Bilgilendirme sınıfımızı açtık. Gebe Bilgilendirme sınıfı birinci, ikinci ve üçüncü trimsel gebelerimizin yani üç ayrı dönemdeki gebelerimizin gebelik zamanlarındaki gebelerimize gebelik, doğum sonra bebek dünyaya geldikten sonra bebeğin bakımı ile ilgili bilgi veriyoruz.

Bu bütün aile hekimlerine kayıtlı olan ilçemizdeki gebeler bizim sınıfımıza gelip bu bilgiler hakkında bilgi alabilirler. Burada görevli ebe arkadaşlarımız var. Gelen gebelerimizi gebelik süreci, doğum ve doğum sonrasında bebek bakımları konusunda bilgilendiriyorlar. Onları doğuma hazırlıyorlar ve doğum sonrasında bebek bakımına hazırlıyorlar” dedi.

İçinde bulunduğumuz haftanın emzirme haftası olduğunu söyleyen Esma Gürsoy “Bugün ise 1-7 Ekim Emzirme haftası. Onun kutlamasını yapıyoruz. Bu anne sütünün ne kadar önemli olduğu, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi gerektiğini buradaki gebelerimize vurguluyoruz. Çünkü anne sütü gerçekten çok yararlı, faydalı, kolay bulunan, basit, bebeğin bağışıklama sistemini güçlü tutan, bebeğin gelişimini sağlayan, anne ile bebek arasındaki bağı kurabilen bir olay emzirme. Doğada hiçbir şey gereksiz yere yaratılmamıştır. Her canlının sütü yavrunun gelişimi için büyük bir önem taşımaktadır. Anne sütü de bebeğin sağlıklı gelişip büyüyebilmesi için mutlaka alması gereken bir besindir. Anne sütü bebek gelişimini sağlayan en önemli besindir.

Bebekler ilk 6 ay anne sütü ile beslenmeli. 6. Aydan sonra ise uygun tamamlayıcı besinlerle beraber iki yaş ve ötesine kadar emzirilmelidir. Anne sütü tek başına ilk 6 ay bebeğin tüm besin İhtiyaçlarını karşılar. İçinde yeterli su bulunduğu için ilk 6 ay bebeğe su vermeye gerek yoktur. Bebekler emme döneminde enerji gereksinimlerinin üçte birini sütten sağlayabilirler. Emzirmek bebek kadar anne içinde büyük faydaları olan bir eylemdir. . Bugün onların bilgisini veriyoruz ve bu farkındalığı artırmak içinde eğitimlerimiz devam ediyor” dedi.

Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu’nun eşi Ayşe Kurtbeyoğlu’da yaptığı açıklamada “Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün gebe bilgilendirme sınıfı güzel bir proje olmuş. Sağlık Müdürümüze ve diğer çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bende buradaki eğitimde gebelerle ve loğusalarla tecrübelerimizi paylaştım. Çok faydalı bilgiler ve tüm hamile olan, gebe olan ve emziren annelerimizin buraya davet ediyoruz. Mutlaka buraya gelsinler, bu bilgilerden yararlansınlar.

Gebe bilgilendirme sınıfımız sürekli açık. Gebelerimiz istedikleri zaman gelebilirler. Sağlıklı bireyler yetiştirmek önce anne karnında başlıyor. Yarının sağlıklı bireylerini bugünden yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.