ZİRAAT ODASI BAŞKANI ANKARA ZİYARETİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİ

İsmail ERAVCI

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kemal Kocabaş 10 Ekim tarihinde yaptıkları Ankara ziyareti ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Kocabaş dün saat 11.00’de yaptığı bilgilendirme toplantısında Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin ile yaptıkları görüşmede İzmir Ticaret Borsası’nda fiyat oluşumunda yaşanan sıkıntıları gündeme getirdiklerini söyledi.

Kemal Kocabaş 10 Ekim’de Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin ile randevularını AK Parti Aydın Milletvekilleri Metin Yavuz, Rıza Posacı, Mustafa Savaş Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, Bergama Ziraat Odası Başkanı Nuri Taşkıranoğulları ve Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl ile birlikte gerçekleştirdiklerini söyledi. M. Kemal Kocabaş yaptığı açıklamada “Biz Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin’e İzmir Ticaret Borsası’ında fiyat oluşumu hakkında yaşadığımız sıkıntıları ilettik. Bu arada Bakan yardımcısına isteklerimizi ilettik. Şu anda yaşadığımız en büyük sıkıntı pamuk fiyatlarındaki düşüş. Fiyatlar aşırı derecede düştü. Üstelik fiyatlardaki belirsizlik bizleri karamsarlığa düşürüyor. Hasadın en yoğun yapıldığı günlerdeyiz ama borsada fiyat yok. Şubat ayında yapılan bir değişiklikle borsaya korbey fiyatları yazılmıyor. Bundan dolayı biz fiyatları takip edemiyoruz. Bu sorunun giderilmesini istiyoruz. Zaten geçtiğimiz hafta içinde de İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Uçak’ı Söke’ye davet etmiştik. Konuyu Bakan Yardımcısı Fuat Metin Beye enine boyuna anlattık. Biz pamuk fiyatlarının borsada tahtaya yazılmasını istiyoruz. Fiyat oluşmasa bile alıcı ve satıcının teklif ettiği fiyatların tahtada yazılmasını istiyoruz. Borsa aracı bir kurumdur. Burada alıcının ve satıcının istediği fiyatlar tahtaya yazılmalıdır. İzmir Ticaret Borsasında Korbey dışında yapılan alım satım için Borsaya bildirmek için 1 aylık bir süre veriliyor. Bu bir gün ile sınırlandırılmalıdır. Üretici alıcının kaç para verdiğini veya satıcının kaç para talep ettiğini bilmek istiyor. Bu bizim en doğal hakkımız. Bunun yapılmasını istedik. Üretici Borsada fiyatların yazılmamasından olumsuz etkileniyor.”dedi

1 KG. PAMUĞUN MALİYETİ 4 TL

Pamuk maliyetinin geçen yıla göre en az yüzde 50 arttığını söyleyen Kocabaş “Şu anda 1 kg. kütlü pamuğu yetiştirmenin maliyeti 4 TL. Girdiler çok yüksek. Ancak pamuk fiyatları giderek düşüyor. Son olarak mahlıç fiyatı 9 TL’nin altına düştü. Yani fiyatlar ancak maliyetimizi karşılıyor. Fındıkta, üzümde, buğdayda olduğu gibi devletin pamukta almasını istiyoruz. Bunu Tariş aracılığı ile yapması gerekli. Biz madem ki dünya koşullarında üretim yapıyoruz, o zaman dünya koşullarında satmamız gerekli. Bizim istediğimiz üreticilerden mümkün olduğunca pamuk satmamalarıdır. Fiyatlar daha da düşerse bu şartlarda üretim yapamayız,  TZOB Genel Başkanımıza pamuk fiyatları konusunda sürekli bilgilendiriyoruz. Şunu söyleyebilirim Ege Bölgesinde en fazla pamuk üretiminin yapıldığı yer Söke. Borsada en az pamuk satan yerde Söke’de. Sökeli üretici direniyor. Direnmeye devam edeceğiz. Borçlu çiftçiler bankalara olan borçlarının ötelenmesi için vade zamanı gelmeden gidip borçlarını ötelesinler. Bir kez daha söylüyorum. Bunu vadesinden önce yapsınlar. Pamuk satılmazsa tüccar fiyatı yükseltmek durumunda kalacak” dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.