GELENEKSEL GIDALARI EVRENSEL ÜRETİMLE BULUŞTURACAK TESİSİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Aydın’ın Söke ilçesinde yaşayan Methoz A. Ş.’nin sahibi iş kadını Hacer Tekeli ve Tekin Tarım ile Teoz Ltd. Şti.’nin sahibi Ziraat Mühendisi Tekin Tekeli iş birliğiyle, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) yüzde 50 hibe desteği alınarak yüksek teknolojili meyve ve sebze paketleme tesisi kuruldu.  

Hacer Tekeli ve Tekin Tekeli’nin Germencik’in Moralı Mahallesi’nde (Söke – Ortaklar karayolu üzeri) kurmuş olduğu modern tesiste paketlenecek ürünler başta Rusya ve  Doğu Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya ülkelerine ihracat yapacak. 14 Ekim 2018 Pazar günü törenle hizmete açılan modern tesisin açılışında kurdele Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Aydın İl Koordinatörü Mustafa Bozkurt, Hacer Tekeli ve Tekin Tekeli tarafından yapıldı. Açılışın ardından davetliler işletmeyi gezdi. 

Tesisin bulunduğu alanda eskiden TARİŞ’in hizmette olduğunu dile getiren Hacer Tekeli, alanı kendi tesis alanları için kiraladıklarını ifade ederek, “Methoz Anonim Şirketi adı altında serbest girişimci olarak bir şirket açtık.  Şirketimizin kuruluşundaki temel amaç, yüksek teknoloji kullanılarak üreticilerden aldığımız meyve ve sebzeleri paketleme, saklama kıymetlendirme ve tasnifleme işlemlerini gerçekleştirerek yeni dünya sistemine uyumlu bir şekilde hizmet vermektir. Bu hedeflerimizi gerçekleştirmek amacıyla yıllardır Söke’den Aydın ve çevresine zirai ilaç, tohum, damlama ve yağmurlama sistemleri alanında profesyonel olarak 22 yıldır hizmet veren Tekin Tarım Ltd. Şti.’nin sahibi Ziraat Mühendisi Tekin Tekeli ile birlikte yola çıktık. Germencik’in Moralı Mahallesi sınırları içinde kalan Ortaklar- Söke yolu üzerindeki bu alanı 2016 yılında kiralayarak Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’ya başvuru yaptım. Başvuru sonrası yüzde 50 hibe desteği almaya hak kazandık. Bu aşamadan sonra tesisin rekreasyonunu ve düzenlemesini yaptık. Ardından  gerekli tüm ruhsatlar da alındı. Eski yapılardan yıkılması gereken bölümler yıkıldı, tadilata alınması gereken yerler tadilata alındı. Son olarak her yer anti-bakteriyel malzemeler kullanılarak kaplandı. Hijyenik granitler yerleştirildi. Tesiste kullandığımız İtalya ve İspanya’nın ortak yapımı olan sistem ve makineler sipariş edildi. Getirilen makine ve sistemin 1200 metrekarelik alana kurulumu gerçekleştirildi. Çok şükür büyük bir katılımla bugün açılışımızı gerçekleştirdik ve 22 Ekim 2018 itibarı ile çalışmalara başlanacak. Aylık 3 bin ton garanti ama biz aylık 5 bin ton gibi bir hedef koyduk. Ürünler bahçeden geldiği gibi yıkanıp temizlendikten sonra özellikle bayanların çalışacağı kısımda elle, büyüklüğüne göre ayrılırken el değecek. Daha sonraki işlemin tamamını makineler yapıyor. Kasalarla üzerlerine markaları basıldıktan sonra yurt dışına gönderiyoruz. Tesiste 25’i kadın 6’sı erkek olmak üzere 31 işçi çalışacak” ifadelerini kullandı.

Yüzde 50 hibe desteği

Tesisin kendilerine yaklaşık 6 milyon TL’ye mal olduğunu belirten Tekin Tarım Ltd. Şti.’nin sahibi Ziraat Mühendisi Tekin Tekeli, “İlk etaptaki maliyet hesaplamalarımıza göre 6 milyon TL gibi bir harcama yapıldı. Bu harcamaların içerisinde 600 tonluk soğuk hava tesisi, fabrika, inşaat alanları, içeride ve dışarıda olmak üzere makine parkurları, traktörler, jeneratör ve 428 bin Euro’ya mal olan elektronik ayırma, ayıklama, boylama ve mumlama makinesi yer aldı. 428 bin Euro’luk makine 2 milyon TL’ye mal oldu. 400 bin TL ile de geri kalan harcamalar yapıldı. Projenin toplam bütçesi yaklaşık 2,5 milyon TL civarında. Devletimiz sağ olsun, hibe desteği alırken bayan girişimci başvurusu olması hasebiyle büyük bir zorluk yaşamadık. Fakat belli prosedürlerin yerine getirilmesi süreci 1 sene sürdü, sadece o süreç biraz yorucu oldu. K.D.V. muafiyetimizle birlikte alınan destek miktarı 2 milyon TL’ye yakın” diye konuştu.

 

Günlük 80  ton ürün işleme kapasitesi

Methoz Anonim Şirketi tesisinin ürün işleme kapasitesi hakkında da bilgiler veren Ziraat Mühendisi Tekin Tekeli, “ Örneğin mandalinanın günlük işleme kapasitesini değerlendirecek olursak bu rakam 80 ton dolaylarında olacak. Bu da yaklaşık 4 TIR yüküne tekabül ediyor. Günlük 10 saat çalışma yapılacak. Tesis saatte 8 ton mal işleme kapasitesinde. Planlamalarımıza göre minimum günde bir TIR, maksimum günde 3 TIR olarak ürün işleneceğini öngörmekteyiz. Diğer meyve ve sebzelerde ise durum meyve iriliğine göre değişim gösterecektir.  Bu makine 3 santimetreden 18 santimetreye kadar meyvelerin boylamasını yapıyor. 3 cm’lik meyvelerde diğerlerine oranla kapasite düşüyor. Büyük meyvelerde kapasite artıyor. Mandalina’yı ortalama bir meyve olarak kabul edersek, mandalinanın işleme kapasitesi  ortalamayı yansıtmaktadır. Küçük meyvelerde yaklaşık saatlik işleme kapasitesi 3 ton, büyük meyvelerde yaklaşık saatlik işleme kapasitesi 15 ton diyebiliriz. Bölgemiz öyle verimli toprağa sahip ki; sadece Söke’de günlük kapasite ürünlerde 30 bin ton, Selçuk’ta 100 bin tona ulaşıyor. Bu rakamları demode sistemlerle çalışan işletmelerle işlemek çok güç. Bu anlamda yüksek teknolojiye geçmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘Ege’den dünyaya lezzet sunumu yapacağız’

Tesisin kurulumu yapıldığı konumu seçerken belli kriterlere dikkat ettiklerini dile getiren Tekin Tekeli, “ Söke, Selçuk ve Germencik yakın olması dolayısıyla tesislerimizden en çok fayda sağlayacak ilçelerden olacak. Aslında Aydın’daki tüm üreticiler kolay ulaşabilecek. Tesis, Söke’ye 13, Selçuk’a 17, Aydın merkeze 19 kilometre mesafede. Tesis gümrük noktalarına da yakın bir lokasyon üzerine kuruldu. Hatta kapasitemizi daha da arttırırsak tren yoluna  da yakın olmamız dolayısıyla doğrudan İzmir -Alsancak’taki limana sevkiyat yapabilecek durumdayız. Tekin Tarım Ltd. Şti. olarak Methoz Anonim Şirketi’nin sahibi eşim Hacer Tekeli hanım efendiden hizmet satın alacağız. Bir de yurtdışındaki uluslararası pazarlama şirketimiz olan Teoz Gıda var. O da oğullarımız Melikşah Engin Tekeli ve Malik Ekin Tekeli  yönetiminde, yurtdışındaki ihracat bağlantılarını sağlayan firmamız. Teoz Gıda Ltd. Şti. 3 yıldır yurtdışında ihracat yapmakta. Teoz Gıda yurtdışında tanınan bir firma. Rusya ve Kuzey Avrupa ülkelerinde bilinen bir marka . O markayı yüksek kalite ile beraber daha da tanınır hale getirmeyi hedefliyoruz. Aynı şekilde ülkemizi de ekonomik alanda en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağız. Kendi ürünlerimizi tüm dünyaya pazarlayacağız. Ege’den dünyaya lezzet sunumu yapacağız. Bu iş geleneksel gıdaların evrensel üretimle buluşması işidir. Bu bir üretim ritüelidir. Eşimle girdiğimiz bu yolda değişen sistem içerisinde çocuklarımıza ve gençlerimize örnek olacağız” ifadelerini kullandı.

‘Kadınların projelerini daha çok önemsiyoruz’

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Aydın İl Koordinatörü Mustafa Bozkurt, “Methoz Tarım projesi bizim IPARD 2 projesi kapsamında 2’inci çağrı döneminde aldığımız bir proje. Proje kapsamında narenciye işleme, paketleme ve soğuk hava depolarında saklanması şeklinde bir proje işleyişi var. Projenin toplam bütçesi yaklaşık 2,5 milyon TL civarında. Bunun yüzde 50’’si kurumumuz tarafından desteklenmekte. Proje tamamlandı. Yaklaşık 4-5 ay önce yatırıma başlandı. Kurum olarak biz zaten kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz. İlimizde de bu anlamda kadın girişimcilerin sayısı gün geçtikçe artmakta. Bu bizim için de önemli. Bayan girişimcilerin sunmuş olduğu projeleri pozitif ayrımcılık anlamında değerlendirmeye alarak, daha çok dikkat ediyoruz. Proje kapsamında bölgemizde üretilen yerli ürün ve lezzetler yurt dışına gönderilecek bu da istihdam ve üretim kalitesi açısından bölgemiz için bence çok güzel sonuç olacak. Bunun diğer yatırımcılara örnek olmasını istiyoruz. İnşallah Söke’mize, bölgemize, Aydınımıza hayırlı olur. Yatırımcımıza bol kazançlar diliyoruz” dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.