SAĞEL: ULUSAL PAMUK KONSEYİ 80 BİN TON AŞAĞI ÇEKTİ

İsmail ERAVCI

Söke Ticaret Borsası yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nejat Sağel, bu sene sadece Söke’de değil, tüm Türkiye’de pamuk rekoltesinde düşme olduğunu belirterek, buna bağlı olarak Ulusal Pamuk Konseyi’nin 980 bin ton olarak tahmin ettiği Türkiye’deki pamuk üretimini 80 bin ton geriye çekerek 900 bin tona düşürdüğünü söyledi.

Ahmet Nejat Sağel konuyla ilgili gazeteniz Yeni Söke’ye yaptığı açıklamada “Söke ovasında pamuk hasadının tamamlandığını söyleyebilirim. Ası pamukların hasadı bitti. Şu anda Söke Ovasında ikinci ürün olarak ekilen pamuklar var. Yani Söke Ovasında hasadın yüzde 95’i tamamlandı. Önümüzdeki günlerde ikinci ürün pamukların hasadının yapılmasıyla tamamen pamuk hasadı sona ermiş olacak. Bu sene rekoltede bir düşme var. Bunun neden kaynaklandığını şimdiden söylemek zor. Ancak yazın hava şartlarının en büyük neden olarak düşünüyoruz. Ulusal Pamuk Konseyi hasat sezonu başında Türkiye’deki pamuk üretimini 980 bin ton olarak açıklamıştı. Bunu geçtiğimiz hafta içinde 900 bin tona çekti. Ancak bana göre bu rakamı biraz daha aşağıya çekmeleri gerekir. Çünkü bölgemize baktığımızda kaybın çok daha fazla olduğunu görüyoruz.”dedi.

Geçtiğimiz günlerde Ankara’ya gittiklerini söyleyen Sağel “Bilindiği gibi Türkiye’de pamuk fiyatları dünya fiyatlarının altında. Pamuk ihracatı gündeme geldi. Bu konuda da çalışmalar başladı. Bunun üzerine pamuk ihracatına fon konulma girişimleri başladı. Bunu engellemek için Ankara’ya gittik. Şimdilik pamuk ihracına fon konulmasının önüne geçtik. Zaten dünya fiyatları altında pamuk satıyoruz. Birde ihracata fon gelirse pamuk fiyatı 7 TL’ye düşer. Bu da Türkiye’deki pamuk üretiminin sonu demektir” dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.