SÖKE’DE KALDIRIM İŞGALLERİ İLÇE GÜVENLİK TOPLANTISINDA

İsmail ERAVCI

Kaymakam Kurtbeyoğlu: Söke’de kaldırımlar sadece araç parkları ile işgal edilmiyor, esnaflarda cadde ve kaldırımlara aşırı derecede işgal ediyor.

Büyükşehir Belediyesi, Söke Belediyesi ve emniyet birlikte bu işgalleri önlemelidir.

Geçtiğimiz Pazartesi günü yapılan Genişletilmiş İlçe Güvenlik Toplantısında kaldırım işgalleri de gündeme geldi. Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, Kaldırım işgallerinin önlenebilmesi için Büyükşehir Belediyesi, Söke Belediyesi ve Emniyetin birlikte bir çalışma yapmaları talimatını verdi. Kaymakam Kurtbeyoğlu kaldırım işgalleri konusunda önümüzdeki ay yapılacak toplantıda kendisine bir rapor sunulmasını da istedi.

Polisin 10 aylık dönemde 2200’ün üzerinde araca hatalı ve kaldırım üzerine park ettiği için ceza yazdığını söyleyen Kaymakam Kurtbeyoğlu “Bu yeterli mi yeterli değil. Söke’de kaldırımlar sadece araç parkları olarak  işgal edilmiyor, Söke Belediyesinin yada Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olan caddelerde de aşırı bir kaldırım işgali var esnaf tarafından yapılmış. Sandalyeler atılmış, masalar atılmış, kasalar konmuş, sattağı eşyaları çıkarmış ve neredeyse yayalara yürüyecek yol bırakılmamış. Daha öncede bu konuyla ilgili burada bir görüşmemiz olmuştu. Belediye zabıtası ile emniyetimiz bir çıktı ama oradan tam bir netice alamadık. Tabi hem Büyükşehir Belediyesinin hem Söke Belediyesi’nin hem de Emniyetin işbirliği halinde bunu yapması gerekiyor. Bu günkü trafik sorunu ile ilgili kararda kaldırım işgallerini de gündeme alalım. Kaldırım işgallerinin önlenebilmesi için Büyükşehir Belediyesi, Söke Belediyesi ve Emniyetin birlikte bir çalışma yapsınlar.

BUGÜN YAPMAZSAK HİÇ YAPAMAYIZ

Mevsim uygun mu, işte sonbahara da girdik, şimdi bunu yapabilirmiyiz diye düşünebilirsiniz. Ama ben şunu söyleyeyim bugün yapamazsak hiçbir zaman yapamayacağız demektir. Çünkü gittiğimiz her ilçede benzer sorunlarla karşılaşıyoruz. Ne zaman ki bir irade konup bu işgaller önleniyor, azami 2-3 hafta sonra esnafta Allah razı olsun iyiymiş demeye başlıyor. Hem haksız rekabet hem insan hakları ihlali hem de genel anlamda bir kul hakkı ihlali oluyor. Geçtiğimiz Cuma günü hoca hutbede gıda ve besin bozulunca ahlak bozuldu. Ahlakın bozulması demekte aslında pek çok şeyin yok olması demek. Bizim bütünüyle toplumsal anlamda toplumsal bilinci, toplumsal düzeni kaybetmememizle sonuçlanacak bir durum.

ŞEHİR GİBİ DAVRANMAK DURUMUNDAYIZ

Şehir olmak istiyorsak şehir gibi davranmak durumundayız. Yani başkalarına saygı göstermek, kendimize saygı göstermek durumundayız. Şehirleri kuranlar, arzulardır yada korkulardır bir söz vardır. Şimdi bu ne arzuları gösteriyor, ne korkuları gösteriyor. Şehir olmak gibi bir derdi var bu memleketin diye düşünüyorum. Onun için hem Söke Belediyesine hem de Emniyetimize, Bağarası’nda jandarmamıza ve Büyükşehir BWelediyemize çok büyük görev düşüyor. Bu cezaların yazılması kuralları tanımamaktan kaynaklı. Vatandaş polisin yanına geliyor iki dakikalık işim var diyor. Ama onun iki dakikalık işi tüm sistemi alt üst ediyor. Son zamanlarda direksiyon başında cep telefonu ile konuşmak arttı. Direksiyon başında cep telefonu ile konuşurken hem ölüyorsunuz hem de bir başkasını öldürüyorsunuz” dedi

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.