KURAKLIK ZEYTİN VE ZEYTİN YAĞINDA KALİTEYİ DÜŞÜRDÜ

İsmail ERAVCI

Söke Tariş Zeytin ve Zeytinyağı tarım Satış Kooperatifi yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İz, yazın devam eden sıcaklar, bunun yanında özellikle Ekim ayından bu yana devam eden kuraklık nedeniyle zeytinyağında asit miktarının çok yükseldiğini belirterek, bunun yanında fiyatın oluşmamasının da üreticiyi tedirgin ettiğini söyledi.

Kuraklık nedeniyle hasadın başlamadığını söyleyen Mehmet İz “Burak bir sezon geçiriyoruz. Bundan dolayı üretici hasada giremiyor. Şu anda dip zeytinleri veya yemeklik zeytinde kalbur altına düşen zeytinleri sıkıyoruz. Bölgede zeytin hasadı tam olarak başlamadı. Üretici başlayacak ancak yağmurlar yağmadı. Yağmur yağmadığı için sıkılan zeytinlerde asit oranı çok yüksek. Sıktığımız zeytinlerde en düşük asit 1,5’tan başlıyor ve 4-5 aside kadar gidiyor. Bundan dolayı üretici henüz hasada başlamadı. Kuraklık zeytinde verim kaybını değil ama kaliteyi çok fazla etkiliyor.

Hasat sezonu yaklaşırken bir başka sıkıntımız fiyatlar. Şu anda piyasada fiyat yok. Tüccar neredeyse bedava istiyor. 2 asit zeytinyağını 8 TL’den almak istiyor. Durum böyle olunca akşama kadar hasat edilen zeytinyağı işçi parasını karşılamıyor. Ziraat Odası zeytinde işçi ücretlerini toplayıcı olarak 65 TL, silkici fiyatını da 90 TL. olarak açıkladı. Ancak bu fiyata uyan yok. 75 TL’den aşağıya zeytin toplayıcısı gelmiyor. Silkiciler ise 130 ile 150 TL. arasında fiyat istiyor. Bunun sonucunda akşama kadar hasat edilen zeytinden elde edilen yağı sattığımızda işçi parasını bile karşılamıyor. Üretici cebinden üste para vermek durumunda kalıyor. Eğer böyle devam ederse zeytin ağacın başında kalacak. Çünkü bırakın para kazanmayı hasat edilen zeytinyağını satıp birde üzerine cebinden para ekleyerek işçi parası ödemek büyük sıkıntı.

Söke Tariş olarak zeytinyağı alımlarına başladık. Üreticiye avans fiyat veriyordu. 6 TL. olan avans fiyatı 8 TL’ye çıkardık. Piyasada belirsizlik olduğu için Tariş fiyat açıklayamıyor. Üretici en zor yıllarından birini geçiriyor. Zeytin üreticisine verilen destekler artırılmalıdır. Eğer destekler artırılmazsa ağaçlar kışlık yakacak olarak sobaya gider. Zeytinyağı primi 80 kuruş. Bu rakamın artırılması gerekiyor en az 1,5 TL olmalıdır. Organik destekler dekarda 100 TL’ye çıkarılmalı. Gübre mozat desteği yerine doğrudan gelir desteği uygulaması yapılmalı. Bunlar yapılırsa üretici rahat bir nefes alır.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.