CUMA SOHBETİ: GENÇLİK VE ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Aziz sohbetdaşlarım, bu hafta Cuma namazını da Davutlar da kıldık. Burasıda Kuşadası İlçesi’nin bir sahil kasabası idi, şimdi Büyükşehir statüsü dolayısıyla Kuşadası’nın bir mahallesi oldu. Üç arkadaş bu mahallenin ortasında  ana cadde kenarında yeni yapılmış ve Nisan 2018 tarihinde ibadete açılmış güzel ve şirin bir camide cuma namazını kıldık. Camii yaptıran Hikmet Bayrak adında bir zat, Bayrak Ticaret’in sahibi olduğunu söylediler. Allah hayrını kabul etsin, şahane bir cami yaptırmış. Camiye girdiğimizde vaaz ediliyordu. Sesinden Kuşadası Müftüsü olduğunu anladım. Geçen hafta da dediğim gibi, hitabeti ve Türkçesi güzel, vaazını 20 dakika kadar dinledim. Daha önceden planlanmış ve iyi hazırlanılmış bir vaaz değildi, yani Sayın Müftü Efendi dersine iyi çalışmamış. Konuyu anlayamadım, daldan-dala atlayan bir ifade  tutarsızlığı bir konu etrafında toplanamama dağınıklığı vardı. Ama, konuşma tekniğindeki kelime aralıkları ve cümle yapısı iyi olduğundan insicam sağlanıyor, dinleyenleri sıkmıyordu. Ancak, bilgi vermek açısından ayni tutarlılık yoktu. Mesela, Peygamberimiz döneminde Mekke’yi ve Peygamberimize cephe alan müşriklerin ileri gelenlerini anlatırken, vermeye çalıştığı bilgileri yarım bırakıp başka bir konuya geçti, hayır-hasenata! Ve daha başka dallardan Öğretmenler Gününe geldi ve bazı duyurularla vaazını tamamladı. Dolayısıyla bizde öğretmenlerin gününü tebrik eder ve görevlerinde başarılar diliyoruz.

İmam Efendinin Hutbesi de enteresandı, gençlikle ilgili verdiği örnekler düşündürücüydü. Öğretmenlere atfen verilen örneklerde Peygamberler rol model olarak gösterildiler. Ancak, bence çelişkili bir örnekti, Peygamberlerin-peygamberliklerini mi rol model alacağız, yoksa onların ahlâklarını mı örnek alacağız bu bir ayırım olmalıydı. Gerçi İmam Efendinin hatası değil bu, hutbeyi hazırlayanın ve cemaate okunmasını kararlaştıranların hatasıdır. İkinci bir husus, hayır hasenat yapmak veya yaptığının hayır hasenat olması için mutlaka cami, Kur’an Kursu veya bu endeksli işler mi yapmak lâzım. Bir fakiri gözetmek bekarsa evlendirmek, hasta ise tedavi ettirmek, işsiz ise iş vermek hayır-hasenat değil mi? Bunlar ibadet faslına dahil edilemezler mi? Allah’ın Kur’an da 36 yerde “İllellezine âmenu ve amilussalihati” ‘İman edip salih amel işleyenler’ deyip övdüğü, inançla güzel işler yapan ve toplumu ıslahta çabalar sarf eden, ciddi ihtiyaçlarda yardımcı olanların yaptıkları hayır-hasenat değil mi? Din demek, namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek ve haccetmek midir? Diğer işler din dışı mıdır? Kur’an da böyle bir kayıt var mıdır? Din demek hayatın bütününü kuşatan bir yaşam biçimi değil midir? Bu da hoş bir değerlendirme değildi.

Evet, dini doğru öğrenmek lazım, dini doğru öğrenmenin yeri de Kur’an-ı Kerimdir. Çünkü, Allah bize dini Kur’an-la öğretti. Hz. Peygamber de dini Kur’an dan öğrendi ve insanlara öğretti. Kur’an-da tek tip hayat tarifi vardır, Dini ve dünyevi diye iki türlü hayat yoktur. Neyse, bu kadar hatırlatma ve dinin kaynağı Kur’an-a dikkat çekme yeterli sanırım. Yukarıda ifade ettiğim gibi caminin içinin de en az dışı kadar güzel, temiz ve düzenliydi. Bütün bunların hepsinden iyisi ve güzeli caminin cemaatle dolmasıdır. Hatta üst katta da cemaatin olduğunu gördüm. Bu nedenle esas sevindirici olan durum bu, buna çok sevindim ve hoşuma gitti. İmam Hatip matbu Hutbesini güzel bir hitabetle irat etti. Uzunda değildi, yalnız dediğim gibi örnekleme yanlıştı bana göre. Bir genel eksiklikte her zaman ifade etmeye çalıştığım gibi, vaaz ve hutbelerin zamanımızla ve önümüzdeki cemaatle irtibatlandırılmasının yapılmamasıdır. Bu yapılmalı ve cemaatin dikkatlerini Hatip veya vaiz üzerlerinde toplamalı. Karşıdaki cemaat pür dikkat bakalım bu gün yapmamız gerekenlerden neler öğreneceği merakıyla camiye gelmelidir. Bu haftada bu kadar hoşça ve sağlıcakla kalınız aziz sohbet daşlarım.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.