SÖGİAD’TAN BANKALARA ÇİFTE STANDART TEPKİSİ

HABER -İsmail ERAVCI

Bilal Ülker: Üyelerimiz dahil esnafımızdan %25 ila 45 arası kredi faizi ödeyenler bulunmaktadır. Derneğimiz üyeleri ile bankalarımızın çifte standardına karşı birlikte hareket edecek ve yüksek faiz uygulayan bankaları deşifre edip ilgili makamlara bildireceğiz.

Söke Genç İşadamları Derneği (SÖGİAD) Genel üye toplantısını Cumartesi günü yaptı. Kahvaltılı toplantıda açıklamalarda bulunan SÖGİAD başkanı Bilal Ülker, son 1 aydır faizlerin hızla düşmekte olduğunu, doların 5 TL’nin Avro’nun 6 TL’nin altını zorladığını belirterek, her ne hikmetse bankaların bu düzelmelerden bihaber gibi davranmakta siyasi ve ekonomik açıklamaların tam tersi uygulamalar ile yüksek kredi faizi uygulamalarına devam ettiklerini söyledi.

Ekonomi ve iş dünyasına 1 yıldır sürekli olarak ikaz ederek bugünler hakkında uyarmaya, bilgilendirmeye çalıştıklarını belirterek “Yine basınımızın huzurunda Mart ayı toplantımızda erken seçim kararı alınmamışken bile tüm kesimleri, dövizlerin ve faizlerin dikey yükseleceği, işsizliğin artacağı ve vergilerin yüksekliği konusunda uyarmış idik. Teknolojinin, Tarımın ve Turizmin ülkemizin geleceği için önemine dikkat çekmiştik. Ülkemizin refaha kavuşması Mutlu bir Türkiye için, hukukun üstün, bağımsız olduğu demokratik bir ortam yaratmak, eğitimimizi dünya standartlarına, hatta üzerine çıkarmak gerekir” dedi.

Geçtiğimiz 4 ay içerisinde dünyadaki ekonomik dalgalanmalardan en çok etkilenin ülkemiz olduğunu dikkat çeken Bilal Ülker “Faizlerin %40’ların üzerine çıktığı, doların 7’yi avronun 8’ i poundun 9 TL’yi geçtiği günlere şahit olduk. Son 1 aydır ise faizler hızla düşmekte dolar 5 TL’nin Avro 6 TL’nin altını zorlamaktadır. Her ne hikmetse bankalarımız bu düzelmelerden bihaber gibi davranmakta siyasi ve ekonomik açıklamaların tam tersi uygulamalar ile yüksek kredi faizi uygulamalarına devam etmektedirler. Üyelerimiz dahil esnafımızdan %25 ila 45 arası kredi faizi ödeyenler bulunmaktadır. Derneğimiz üyeleri ile bankalarımızın çifte standardına karşı birlikte hareket edecek ve yüksek faiz uygulayan bankaları deşifre edip ilgili makamlara bildireceğiz. Uygun oranlarda kredilendirme yapan bankalarla beraber çalışma kararı alınacaktır” dedi.

1867 yılında ilçe olmuş, ilimizin yüz ölçümü olarak en büyük ilçesi Söke olduğunu hatırlatan Ülker “Tarihi kentleri, Milli parkı, Tabiat parkı, Doğal zenginlikleri, 400 bin dönüm verimli arazisinde yapılan Tarımı, Büyük Menderes Deltası, Bafa Gölü, Yer altı zenginlikleri, Aydın’ın denize mahallesi olan üç turistik ilçesinden biridir. Turizm ve Turistik merkezlere geçiş yollarının merkezinde bulunur.

Dünyada eşi benzeri olmayan, tarihi kentleri bir arada bulunduran ender yerlerden biri olan Söke’de yaşayan çalışan herkes el ele, gönül gönüle özveri ile çalışmaktadır. Bu emeğin karşılıksız kalmaması, Söke’nin gelişmesi, kalkınması ve modern bir kent olması için tespit ettiğimiz sorunların ivedi olarak çözülmesi için milletvekillerine dosya sunduk” dedi.

Bilal Ülker Ankara ziyaretinde milletvekillerine sundukları dosyaların Söke Çayı rehabilitasyon projesi, Söke Kentsel dönüşüm projesi, Büyük Menderes Nehrinin temizliği ve turizme kazandırılması, şehir merkezinde trafik sorunun çözülmesi, 2016 yılında 1/100000’lik planlardan çıkarılarak iptal edilen Söke Havaalanının, imar planlarının revize edilerek tekrar Havaalanı Projesinin konması ve havaalanının yapılması, Söke OSB – İzmir Otobanı ticari araç yolunun planlanması, Söke’de fakülte sayısının artırılması ve Söke Üniversitesinin kurulması, Söke Tren Garı projesinin tamamlanması, Doğanbey ve Karina’nın elektrikle alt ve üst yapı sorunlarının çözülmesi ve UNESCO Dünya mirası geçici listesine kabul edilen Söke’mizin tarihi kenti Priene Antik Kentinin kalıcı listeye alınması için gerekenlerin yapılması gibi isteklerini içeren dosyalar olduğunu söyledi. Ülker her ay bu dosyaların hangi aşamada olduğu konusunda da takip edeceklerini söyledi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.