NÜKTEDAN: KUR’AN İRTİBATLI YAŞAMAK

Sevgili dostlar, her zaman söylediğimiz gibi Kur’an bizim hayat kitabımızdır. Onu okuyup sevap kazanmak için değil, okuyup öğrendiklerimizi yaşamak için indirdi Rabbimiz. Dikkat edin! Kur’an-ın neresinde bu kitabı okuyun da sevap kazanın anlamında bir ayet vardır? Bütün surelerin ve ayetlerin anlamı ve amacı nedir ve Kur’an-ı bize indiren Yüce Allah ne diyor? Bu Kur’an-ı bol bol okuyun sevap kazanın mı diyor, yoksa bu Kur’an-ı hayatınıza uygulayın, tatbik edin mi diyor? Şimdi diyeceksiniz ki, Hocalar, âlim ve ulemamız okuyun, çok okuyun Allah her harfine 10 sevap olduğunu söylüyor! İyide, bu iddialarını ispatlayacak Kur’an-dan bir sure veya bir ayet göstersinler. Duyar gibi oluyorum! Hz. Peygamber Aleyhisselam diyormuş. Allah’tan aldığı bu Kur’an-ı bize duyuran, bildiren, tebliğ eden o, yalan mı söylüyor? Haşa ve asla böyle bir şey mümkün olamaz. Çünkü, onun yazdırıp kaydettirdiği böyle bir şey yok. Ama, ona atfen şöyle demiş, böyle demiş diye rivayet edilen bir buçuk milyon Hadis olduğundan bahsediliyor. Sonra, ayni o âlim ve ulema bu hadislerin içinde sahih olmayan birçok uydurma hadislerin olduğunu söylüyorlar. Bütün bunların üstünde Hz. Peygamber Kur’an-da olmayan, Kur’an-a dayanmayan, ters düşen bir şey söyler mi? Onun vazifesi Allah’tan aldığı Kur’an sure ve ayetleri olduğu gibi insanlara bildirmek, tebliğ etmektir. Herhangi bir ek ve ilave yapmak değildir ve böyle bir şey de yapmamıştır. Çünkü, Allah insanlar için hayatta gerekli olan hiçbir şeyi Kur’an-ın da eksik bırakmadığını söylüyor. Bu nedenle dikkatli olmak lazım.

Aziz dostlar, bizim hayatımızı yönetecek olan Kur’an-dır. Biz yaşamımızı onunla inşa edeceğiz, kim ne derse desin bizim yaşam kılavuzumuz Kur’an-dır. Âlim ve ulemalarımız dediği veya şu ilmihâl, bu fıkıh ve dini kitapların yazdıklarına Kur’an-dan dayanak ve delil olmadıkça bizim hayat düsturlarımız olamaz. Duyduklarımızı, okuduklarımızı Kur’an- a götüreceğiz, kıstasımız odur, onunla uyuşmayanı almayacağız. Yok, Kur’an-ın bazı ayetleri nesh edilmiş, mensuhmuş, yani hükmü, uygulanması kalkmış mış! Zamanımıza uymuyormuş ve bu geçmiş zamana aitmiş, falan-filan! Geçin bunları, hepsi yalan ve iftiradır ve Kur’an-a hakarettir. Bunları destekleyen Kur’an da ne bir sure ve ne bir ayet vardır. Çünkü, Kur’an Kıyamete kadar geçerli bir hayat kitabıdır. Bu konuda ileri-geri konuşanlar, yazanlar, çizenler ne maksatlar taşıyor, ne amaçlar güdüyor, konunun uzmanları tarafından açık ve net olarak bildirilmektedir. O art niyetliler ve başka amaçlılar, şimdiye kadar Müslümanları Kur’an-ı okuyup anlamaktan uzaklaştırdılar. Okumayı ne dediğini ve ne yapmamız gerektiğini öğrenmemiz için değil, ölmüşlerimize faydası olsun, bol bol sevap kazanalım, makamlı, ahenkli, güzel sesli ve melodili okuyup kalpleri duygulandıralım, insanları ağlatıp gözyaşı döktürelim diye okuduk ve birçokları daha ayni minval üzere okumaktadırlar Birçok, güzel Kur’an okuma yarışması tertip ediliyor. Ama, hiç güzel Kur’an meali yazmak için  çalışma  yarışması yapılmıyor!

Değerli dostlar, günlük hayatımızda Kur’an-la olmak zorundayız. İşimiz, mesleğimiz ve meşguliyetimiz ne olursa olsun Hayat Kitabımız Kur’an yanımızda ve elimizin altında bulunacak. Her gün ondan bir dersimiz olmalı ve bir konuyla ilgili okuyup öğreneceğimiz bir çalışmaya başlamalıyız. Mutlaka abdestli ele alacağız diye bir mecburiyetimiz yoktur. Bu mecburiyeti koyanlar, buna benzer koydukları bir takım mecburiyetlerle bizi Kur’an-dan uzaklaştıranlara kulak asmayalım. Unvan ve şöhretleri ne olursa olsun. Kur’an bizim yaşam kılavuzumuzdur, ona bakarak yaşamımıza yön vereceğiz. Arapça bilmiyoruz mu diyorsunuz, Arapça bilip de Kur’an-ı Türkçeye tercüme eden güvendiğiniz Uzman Akademisyen ilim adamlarımızın Kur’an-ı Kerim meal ve tercümelerini alıp ifade ettiğimiz çalışmaları yapabiliriz. Kur’an-ın sadece Arapça okumasını bilenler bu konuda, Arapça metinli, Türkçe anlamlı Kur’an meallerinden yararlanmalıdır. Bilimsel manada olmayıp da pratikte olsun Arapça bilenlerde bu alanda Uzman ve Arap dilinde bütün inceliklerinin bilimsel çalışmasını yapmış dirayetli ve ehliyetli kişilerin çalışmalarından yararlanabilirler. Zamanımızda bu konuda gerçekten dirayetli ve donanımlı ilim adamlarımız var. İnternetten bunlara ulaşmak mümkün, gecesini gündüzüne katmış, Kur’an-ın indiği coğrafyayı enine-boyuna her yönüyle araştırmış, kütüphaneleri karıştırmış bu alanda yazılmış eserleri bulup okumuş ve insanlığa faydalı olmak için çalışmalarını internetten paylaşmış ve paylaşmaktadır. Bunları da takip ederek Hayat kitabımız Kur’an-ı öğrenelim ve öğrenmeye çalışalım. Çünkü yarın hesabımız Kur’an-dan olacaktır ve dünyada saadetin, ahirette Cennetin yolu Kur’an-dadır. Allah cümlemizi bu yolun yolcusu yapması dileğiyle hoşça ve dostça kalınız.

LEBİD

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.