Söke TAYEM Müdür vekili Lütfi Özenç; ‘SÖKE ÇİFTÇİSİ SUYU HOR KULLANIYOR’

İsmail ERAVCI

Söke Tarımsal Araştırma, Yayım ve Eğitim Merkezi (TAYEM) Müdür Vekili Lütfi Özenç,  kurumun çalışmaları ile ilgili yaptığı sunumda, Sökeli çiftçinin Türkiye’de sulamayı en kötü ve hor yapan yerlerin başında geldiğini söyledi. Lütfi Özenç, Bakanlığın etkin ve verimli sulama projesi olması olmasına rağmen Sökeli çiftçinin sulama eğitimi almaktan uzak durduğunu söyledi.

TAYEM’in Ziraat Okulu olarak bilindiğini söyleyen TAYEM Müdür vekili Lütfi Özenç, kendisini tarımsal eğitimin uzmanlarından biri olarak tanıtarak “720 dekarlık bir alana sahibiz. Bir 80 dekarlık almanda Didim’de kurumumuza bağlı. Burası merhum Abdullah Azbazdar tarafından 613 dekar olarak bağışlandı. Bağışın tek şartı ise tarım eğitimi yapılması şartıyla ben bu alanı devlete veriyorum demesiydi. Diğer 100 kusurluk alanda Hazine tarafından verilmiş ve toplamda 720 dekarlık bir alanda hem eğitim merkezi hem de Zirai üretim işletmesiyiz. 1973 yılında Ziraat Okulu olarak kurulmuş, 2005 yılında Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla şimdiki haliyle eğitim merkezi olarak devam etmeye başladı.

Kurumumuz Almanya destekli Tarımsal Mekanizasyon Projesi kapsamında deney ve teste başlamasıdır. Söke’deki tarım makine aletleri ve yurt dışından gelen alet ve makineler çerçevesinde üretime başladı.

Buradaki 720 dekarlık alanın 350 dekarı tarım arazisi, 43 dekarı zeytinlik, 42 dekarı meyve bahçesi, yerleşke, DSİ sulama alanı bulunuyor. Tarım arazimizde kaba yani kendimiz üretiyoruz ve hayvanlara veriyoruz. Burada üretim yapılmasının amacı eğitime gelenlerin uygulama yapmalarını sağlamaktır. İzmir ve Manisa’dan iki araştırma Enstitüsü arazimizde deneme kurmuştur ve denemeleri devam ediyor.

TAYLEM’İN ANA İŞİ EĞİTİM

Kurumumuz 5 birimden oluşuyor. Didim ile birlikte 6 birim bulunuyor. TAYEM’in ana işi eğitimdir. Tarım Bakanlığına bağlı çalışan Mühendis, teknisyen, tekniker ve veteriner hekimleri ve çiftçileri eğitiyoruz. Şu anda Siirt’ten 27 çiftçi geldi kendilerine sulama eğitimi verilecek. Biz Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında çiftçi eğitimlerine ayırıyoruz. Önümüzdeki hafta Konya, Korkuteli, Isparta ve Maraş çiftçileri gelerek eğitim alacak bize en az gelen Aydın  çiftçisi. Aydın çiftçisi neden az geliyor onu da bilmiyorum ama bizim eksikliğimiz olarak söyleyebilirim. Burada biçer döver ve toplama makinası operatör belgesi veriyoruz. İstenen ve talep gören her alanda eğitim verebiliriz.

PAMUKTA VERİM DÜŞÜKLÜĞÜNÜN NEDENLERİNİ KONUŞACAĞIZ

Örneğin pamuk konusunda Aralık ayının sonu veya Ocak ayının başında üreticilerle toplantı yapıp pamukta bu sene görülen verim düşüklüğü sorununun nedenlerini tartışacağız. Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsünden bir grup gelecek. Verim düşüklüğünü tartışacağız. Care arayacağız ve ortaya bir şeyler koyacağız.

SÖKELİ ÜRETİÇİ KÖTÜ SULAMA YAPIYOR

Sulamayı en kötü en hor kullanan yerlerden biri Söke Ovasıdır. Bunun altını çizerek söylüyorum. Etkin ve verimli sulama diye bir projesi var Bakanlığımızın. Bu proje kapsamında çiftçilere eğitim veriyoruz. En kötü sulamanın yapıldığı yer Söke. Çok hor su kullanılıyor. Kullandığımız suyun 3’te biri ile daha etkin ve verimli sulama yapabiliriz.

ULUSLARARASI EĞİTİM MERKEZİ OLUYORUZ

Deney ve test  faaliyetleri yapıyoruz. Üretilen Tarım alet ve makinelerinin standartlara uygun üretilip üretilmediğini kontrolünü yapan kurum. Türkiye’de iki tane var deney ve test kurumu. Biri Ankara’da, biri biziz. Bu çok kıymetli. Eğitim Merkezi de 3 tane. Yine biri biziz. Söke TAYEM’e uluslar arası eğitim merkezi yapılmak için çalışmalar başlatılmıştır. Kendi ürünü slaj makinesi operatör kursunu yapan Türkiye’de tek kurumuz ve ilkiz. Bunun ilk belgelerin de biz verdik. Bezelye hasat makinesi eğitimi veren tek kurumuz.

Bu sene 812 kursiyere eğitim vermeyi planlarken geçen ayın verilerine göre daha yıl sonu gelmeden 886 ziraat Mühendisi eğitim görmüş. Bu 886 çok gelmeyebilir ama bu 886 çok kıymetli rakamdır. Bunlar ekonomik durumu iyi olan insanlardır. Yurdun her tarafından geliyor ve ilçeyi tanıtıyoruz. Bakanlık bundan dolayı teşekkür belgesi verdi.

1983 yılından beri deney test yapılmakta. Ülkemizde iki test merkezinden biriyiz. Test merkezinin kapasite geliştirme projesini hazırlayıp bakanlığa başvurduk. Yeni bir yer yapacağız. Süt soğutma tankları deney testi yetkisini aldık. İlk deneyimizi gerçekleştirdik. İnşallah daha farklı makine tarım aletleri ünitelerini test ederek de artıracağız” dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.