DANE ZEYTİNE VERİLECEK PRİM, ÜRETİCİYİ KIRSALDA TUTAR

İsmail ERAVCI

Son 15 yıllık süreçte, kırsal şehir merkezlerine doğru büyük bir göçün başladığını söyleyen Söke Muhtarlar Derneği Başkanı ve Güneyyaka Mahalle Muhtarı Ali Çıtak, göçün özellikle genç nüfusta yoğunlaştığını belirterek, kırsal mahallelerde yaşayan nüfusun her geçen gün biraz daha yaşlandığını söyledi.

Mahallelerde zeytinlik yolları açılmasına rağmen, zeytini hasat edecek işçi bulunamadığını söyleyen Ali Çıtak, üretimin artırılması için mutlaka dane zeytine prim verilmesi gerektiğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde zeytinyağı destekleme primlerinin ödendiğini söyleyen Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Çıtak “Söke’de en az 5 bin zeytin üreticisi var. Ama zeytinyağı primi için dosya hazırlayan üretici sayısının 650 dolayında olduğunu gördük. Yani 4 binin üzerindeki üretici prim için başvuru yapmadı. Çünkü artık prim miktarları oldukça komik kaldı. 80 kuruşluk bir prim üreticiye cazip gelmiyor. Bir ton zeytinyağında üreticinin eline 800 TL. geçiyor. Üretici olarak zeytinde prim sisteminin değişmesini istiyoruz. Nasıl mahlıç pamuğa değil kütlü pamuğa, mısır yağına değil mısıra, ayçiçek yağına değil ayçiçeğine, una değil buğdaya prim veriliyorsa, zeytinde de zeytinyağına değil zeytine prim verilmelidir.

Eğer dane zeytine prim verilirse zeytin üretimi artacaktır. En önemlisi kırsal kesimden şehre göç olayı yavaşlayacak. Hatta göç olayı yavaşlayacaktır. Bunun için Tarım ve Orman Bakanlığından isteğimiz primin dane zeytine verilmesidir. Zaten baktığımızda tarım ürünlerine prim tarladan toplandığı şekliyle veriliyor. Sadece zeytine prim sanayide işlendikten sonra yağına veriliyor. Bunu zeytin üreticileri olarak çifte standart olduğunu düşünüyoruz. Bizim düşüncemiz kırsaldan şehre göçü önlemenin yolu dane zeytine primden geçiyor. Dane zeytine verilecek prim üretimi artıracağı gibi işsizliği de çare olacaktır. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümet ve Tarım ve Orman Bakanlığının bu konuda çalışma yapmasını istiyoruz. Yoksa kırsal üretim yapacak insan bulamayacağız. Gençlik sürekli şehre gidiyor. Köyde yaşayanların ortalama yaşı 50’nin üzerinde. Artık insanlar zeytinlik yolları da yapılsa zeytinlerini hasat edemiyor. Zeytin üretimi her yıl düşüyor. Kurtuluşun dane zeytine prim verilmesinde olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.