TEPELİ KARABATAK ÖLÜMDEN KURTULDU

İsmail ERAVCI

Akdeniz için önemli korunan bir tür olan ve sadece denizlerde görülen Tepeli Karabatak’lardan biri belediye görevlisinin dikkati sonucu ölümden kurtuldu. Kayalıklarda düşünceli şekilde uzun bir süre kaldığını fark eden Kuşadası Belediyesi Güvercinada Park Bahçe görevlileri Erdem Danık ve Caner Ekiz kuşu büyük uğraşlar sonucu uzun bir kepçe yardımıyla kuşu yakaladıkları belirtildi.

EKODOSD’a getirilen kuş incelendiğinde, 7 yerinden olta iğnesinin battığının görüldüğünü söyleyen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü “Tüm iğneler keski yardımıyla kesilerek çıkarıldı. Pansuman yapılan karabatak tekrar kendi yaşam alanı olan denize bırakıldı. Mutluluktan uçarcasına denize fırladı ve hemen dalışa geçti. Olta iğneleriyle dalış yapamayacağından dolayı muhtemelen beslenme sorunu yaşayıp yaşamını yitirecek olan Karabatak’ı, dikkatleri sayesinde fark ederek kurtulmasını sağlayan Erdem DANKI ve Caner EKİZ’e, duyarlılıkları için teşekkür ederiz.

Kıyılarda oltayla avlanan vatandaşların bu tür durumlarda misinayı kesip kuşu bırakmak yerine, kuşu yakalayarak getirmeleri halinde hayatının kurtulmasını sağlayacaklardır. Çünkü kuşların ağzında ya da vücudunda birçok olta iğnesiyle uzun süre beslenemiyeceğinden, yaşayamayacağı bilinmelidir” dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.