YAŞAR ÇAĞBAYIR ATATÜRK’ÜN SÖKE’YE GELİŞİ KONFERANSI VERDİ

Çağbayır: Ben Atatürk’ün Söke’ye 4 şubat’ta gelmediğini ispatladım ama hangi tarihte geldiği konusu hala tartışılıyor.

Atatürk’ün Söke Jaletepe İlkokulu önünde çekildiği söylenen fotoğraf asıl çekildiği yer Balıkesir’dir. Bu konuda da yanlışlık var

İsmail Eravcı

Büyük Türkçe Sözlük’ün yazarı, Atatürk’ün Söke’ye geliş tarihi olan 4 şubat olmadığını ispatlayarak tarih değiştiren Gazeteniz Yeni Söke Yazarlarından Yaşar Çağbayır dün öğrencilere Atatürk’ün Söke’ye gelişi ile ilgili konferans verdi. Söke Doğa Koleji Konferans Salonunda öğrencilerle buluşan Çağbayır, kendisinin Atatürk’ün Söke’ye geliş tarihinin 4 Şubat olmadığını ortaya çıkardığını belirterek, ancak geliş tarihi konusunda kesin sonuca varılamadığını söyledi.

Yaşar Çağbayır konferansta Atatürk’ün Söke’ye geliş tarihi konusunda çalışmaları yarım bırakmasının nedeni olarak Türk Dili hakkında çalışmalara başlamasından kaynaklandığını söyledi. Yaşar Çağbayır konuşmasında, Atatürk’ün Söke’ye geliş tarihini neden araştırmaya başladığı konusunda öğrencilere bilgi verdi.

Çağbayır konuşmasında “Ünver Güneş’in Hakemli dergide Atatürk’ün Aydın seyahatleri diye uzunca bir makalesi var. Bu makaleyi inceledim. Bu makalede diyor ki Atatürk 8 şubatta Kuşadası’na geldi, 9 Şubatta Söke’ye geldi diyor. Sormak gerekiyor nerede geceledi. Kendisiyle şahsen yaptığımız bir görüşmede o imla hatası dedi. Yani hem kitabında hem de hakemli dergide dizgi hatası oluyor. Ben şunu söylüyorum Hakemli Dergide o makaleyi inceleyen hakemler ki bunları inceleyen hakem olarak adlandırılan bilim adamlarının sayıları 20’den aşağı olmaz. O hakemli dergiyi inceleyenler de bunun farkına varmadı” dedi.

“Yani Atatürk’ün Söke’ye geliş tarihi tam olarak çözüme kavuşmadı. Bununla ilgili çalışmaları anlatacağım” diyen Yaşar Çağbayır belgeleri slayt eşliğinde gösterdi. Atatürk’ün Söke’ye gelişinin 9 Şubat olarak kabul edildiğini söyleyen Çağbayır “Ben de Atatürk’ün Söke’ye hangi tarihte geldiğini ispat edemediğime göre mevcudu kabul etmem gerekiyor” dedi

O FOTOĞRAF JALETEPE İLKOKULU ÖNÜNDE ÇEKİLMEDİ

Daha önce Atatürk’ün Söke’ye gelişinin 4 şubat olarak yazıldığını söyleyen Çağbayır “Jaletepe İlkokulu önünden çekildi denilen bir resim var. Bu resmin aynısı Balıkesir’de de var. Bu iki resimde Atatürk’ün elini göğsüne koyması yanındaki Latife Hanım’ın duruşu ve diğer figürler birbirinin aynısı. Bu resim Atatürk evlendikten bir hafta sonra Balıkesir’de çekilmiş. Aynı resim Jaletepe ilkokulu önünde çekildiği söylenen resim. Buradan şunu söylemek istiyorum. Bir yerlere yaranmak için bu tür şeyleri uygulamak doğru değil. Bunlar o zaman bana Milli Kütüphane’den geldi” dedi

ARAŞTIRMAYI NEDEN YARIDA BIRAKTIM

Atatürk’ün Söke’ye geliş tarihini araştırmaya neden bıraktığı konusuna açıklık getiren Yaşar Çağbayır “Başka bir çalışmaya girdim. Sözlük çalışmalarına başladım, hayırlısı ile bitirdim. Atatürk’ün Söke’ye geliş tarihi çok önemli ama Türk dili açısından Türkçe öğretmeni olduğum için dilimizin sürüklendiği durumu görünce çalışmalarımı buraya yönlendirdim” dedi.

Türk dili için önemli çalışmaları olanlardan birinin Kaşgarlı Mahmut olduğunu belirterek “Kaşgarlı Mahmut madem ben yönetimdeyim o zaman Araplar benim dilimi öğrenecek demiştir. Yani bugün Amerikalıların yaptığı gibi. Benim dil açısından takdir ettiğim ikinci kişi de Karamanoğlu Mehmet Bey’dir. Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanı doğuya gitmiş olsaydı bugün başımızdaki PKK derdi de olmayacaktı. Bugün biz bu bölgede Türkçe konuşuyorsak Karamanoğlu Mehmet Bey sayesindedir. Bunların yanında Türkçe’yi en büyük değeri veren Atatürk’tür. Türküm diyen Türkçe konuşacak. Dilin önemi milliyeti belirler. Atatürk’ün bu sözü beni Atatürk’ün Söke’ye gelişini bıraktıranlardandır. Onu anlatmak istedim. Bir şeyi yapmak isterseniz ve seviyorsanız başaramayacağız bir şey yoktur.

Yunusun meşhur sözü Bizi bilen bilir, bilmeyen ne bilsin” diyerek konuşmasını bitirdi.

Daha sonra soruları alan Yaşar Çağbayır’a İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü  çiçek verdi. Yaşar Çağbayır günün anısına öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.