ATATÜRK’ÜN SÖKEYE GELİŞİNİN 95. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

İsmail ERAVCI

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Söke’ye gelişinin 95. yıldönümü cumartesi günü çeşitli törenlerle kutlandı. Saat 14.00’te başlayan kutlamalar saat 16.00’ya  kadar devam etti. Törenlere Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, Garnizon Komutanı Albay Salih Büyük, Cumhuriyet Başsavcı vekili Ali Çağlar, Söke İşletme Fakültesi Dekanı Fatma Neval Genç, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Gökhan Kurgan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldılar.

Zirve Dağcılık Söke Şubesi ile Söke Ayyıldız Doğa Sporları Derneği üyelerinin ve vatandaşlarımızın yürüyüşü cumartesi günü saat 13.45’de Granta Mevkiinden başladı. , Yenikent Mah. İsmet İnönü Caddesi Özel Söke Amerikan Kültür Koleji önünden yürüyüş grubu arkasından bisikletli grup  ile birlikte devam etti.

İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından yapılan Atletizm yarışlarına Atatürk koşusu ortaokul kız erkek ve lise kız erkek kategorilerinde 1500 metre olarak Amerikan Kültür Okulları önünden başladı. Cafer Efe Heykeli önünde, yürüyüş, bisiklet ve koşu gruplarını, protokol, tüm halkımız ve öğrencilerimizi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları oyuncusu Ramazan Göven Zeybek oyunu ile karşıladı.

Cafer Efe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bisiklet grubu öğrencilerinden İlayda Sevinç ve Söke Anadolu Lisesi 9.sınıf öğrencilerinden Ahmet Kaan Çelik tarafından Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu’na Türk Bayrağını teslim edildi. Teslim edilen Bayrak, Kaymakam Kuirtbeyoğlu tarafından Sıdıka İlkokulu izci lideri Fevzi Öncül sorumluluğunda izci grubuna teslim edildi.

Cafer Efe Heykeli önünde Saat 15:00’ de yürüyüş için protokol, tüm halkımız ve öğrenci grubu tarafından gerçekleştirildi.    Tören alanından, Cumhuriyet Meydanına yürüyüş, okulların Bayrak Flama, Belediye Bandosu, Türk Bayrağı, Atatürk Posteri, Öğrenci Grupları, Şehit Gazi Ailesi Yakınlarım, protokol ve yürüyüş gurupları şeklînde gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına Çelenk Sunma töreni yapıldı. Akabinde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Büyükleri için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı söylendi

Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, Çelenk Sunma töreninin devamında Söke Yavuz Selim Anadolu Lisesi öğrencisi Şule Saka, Fevzipaşa Ortaokulu öğrencisi Eren Gülcun ve Söke Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğrencisi Yunus Tahtacı tarafından şiirler okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu “Bilindiği üzere Cumhuriyetimizin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, henüz Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanını yapar yapmaz, bir yandan tarihinin en ağır savaşları neticesi ulaşılan zafer sonrası Türk Milleti’nin durumunu görmek, moral motivasyonunu yükseltmek, diğer yandan Cumhuriyet rejiminin kökleşmesini temin ve bu yoldaki çalışmaları yerinde görmek gibi gayelerle sıklıkla yurt gezilerine çıkıyor, bütün ülkeyi adım adım dolaşıyordu. İşte bu çerçevede İzmir’e yaptığı bir ziyaretin devamı olarak Kuşadası’na geleceğini öğrenen Söke’nin önde gelenlerinin davetini kırmayarak 9 Şubat 1924 tarihinde Söke’ye gelmiştir.

Şüphesiz Devlet’in kurucusu ve Millet’in kurtarıcısının bir beldeye gelişi başlı başına önemli olaydır. Gazi Mustafa Kemal, Milli Mücadele’nin hemen akabinde, İzmir İktisat Kongresinde, esas mücadelenin yeni başladığını, ekonomik kalkınma ve gelişme temin edilmeden tam bağımsızlığın sağlanamayacağını ifade ederken top yekün bir üretim çagrısında da bulunuyordu. Biz biliyoruz ki; üretmeyen toplumlar her halukarda üreten ve ekonomik gücü elinde tutanlara karşı mahkumdurlar. 9 Şubat 1924 günü ilçemize yapılan ziyaret, ülkemizin en önemli tarımsal üretim merkezlerinden biri olan Söke’ye, Sökelilere verilen değerin ve desteğin açık göstergesidir” dedi.

Kurtbeyoğlu konuşmasının son bölümünde “Ulu Önder’in bugün yıldönümünü kutladığımız 1924 yılındaki ziyaretinde, resmi açılışım da yaptığı Söke Türk Ocağı’nda ifade buyurduğu, halen geçerliliğini ve tazeliğini koruyan “Türk Vatanını yükseltmek için luzumlu gayreti, asarı maddiye ve fıiliye ile göstermelerini, Söke’nin kıymetli gençlerinden beklerim.” İfadesi geçmişten bugüne ve bugünden yarına yol gösterici bir meşale olarak görülmelidir.

Başta gençlerimiz olmak üzere, bütün Sökelilerin, Atatürk’ün hitabı doğrultusunda, daha çok üreterek, ekonomiye ve hayata daha çok değer katacaklarına olan inançla sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi..

Söke Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü iş birliği ile açılan “Kadın Zeybek Kursu” kursiyerlerinin halk oyunları gösterisi ile program sona erdi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.