2019 YILI SONUNDA SÖKE’NİN TAMAMINDA FİBER KABLO İLE İNTERNET SAĞLANACAK

İsmail ERAVCI

Söke Telekom Müdürü Deniz Sayılgen, Söke’nin internet alt yapısının çok eski olduğunu belirterek, bundan dolayı sık sık internet arızalarının yaşandığını söyledi. Yenikent Mahallesinin tamamının yenilendiğini söyleyen Deniz Sayılgen, 2019 yılı sonuna kadar Söke merkezin tamamının fiber kablo ile döşenerek kaliteli, hızlı ve kesintisiz internet hizmeti vermeyi planladıklarını belirtti.

Söke’deki internet alt yapısı çalışmaları ile ilgili gazeteniz Yeni Söke’ye açıklamalarda bulunan Deniz Sayılgen, Söke’ye yaklaşık 1,5 yıl önce geldiğini belirterek “Söke’nin internet alt yapısında çok geri kaldığını söyleyebilirim. Eski bakır kablolar ile Söke’nin interneti sağlanıyordu. Doğal olarak sık sık arıza yapıyor, bunun yanında hızda çok düşüktü. Yaptığımız iş bakır kablolar yerinme fiber kabloları döşemek. Bugüne kadar 10 bin metrenin üzerinde bakır kablolarla çalışan interneti fiber kablo döşedik.  2018 yılında Söke Yenikent Mahallesi’nin tamamı fiber kablo döşenerek bitirildi. Buradaki santralimizde fibere uygun hale geldi. Böylece Yenikent mahallesinde vatandaşlara kaliteli, hızlı ve kesintisiz internet hizmeti vermeye başladık. Böyle olunca Yenikent Mahallesindeki arıza sayısı da düştü. Örneğin aylık arıza sayısı bin iken bu rakam 300’lere düştü. Bu bizim için mükemmel bir şey.” dedi.

Bakır kablolarla 10-12 megafit olan internet hızı fiber kablolarla 35 megafite çıkacağını söyleyen Deniz Sayılgen “Şu anda Söke merkezin yüzde 45’i fiberleşmiş durumda. Bizim hedefimiz 2019 yılı sonunda Söke’nin internet altyapısının tamamını fiberleştirmek. Fiberleşme  tamamlandığında Söke’de arıza sayısı düşecek, hız artacak ve kesintisiz bir internet hizmetine kavuşacak. Tüm yeni binalara GPON uygulaması yapıyoruz. Bu çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Bu arada bize gelen talepleri 1 ay içinde özüme kavuşturuyoruz. Müşterilerin beklentilerine göre kesintisiz hızlı bir internet hizmeti vermeye çalışıyoruz. Şu anda yerel seçimler olduğu için kazı yapılmasına izin verilmiyor. Seçimlerden sonra çalışmalarımız tam gaz devam edecek. Bizde alt yapıyı bir an önce yenilemek istiyoruz. Çünkü aylık 3 bin, 4 binlerde olan arıza sayısı binlere düşecek. Bu bizim içinde mükemmel bir durum” dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.