ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DOMATES FİYATLARI 10 TL’YE KADAR YÜKSELEBİLİR

İsmail ERAVCI

Söke Sebzeciler ve Meyveciler Odası Başkanı M. Ümit Coşkun, artan maliyetlerin sebze ve meyve fiyatlarına doğrudan yansıdığını belirterek, özellikle domates fiyatlarının çok daha fazla yükseleceği söyledi. Ümit Coşkun, önümüzdeki günlerde domates fiyatlarının 10 TL’ye kadar yükselmesinin hiç kimseyi şaşırtmaması gerektiğini söyledi.

Bundan sonra pazarda 2 TL’nin altında sebze bulmanın zor olduğunu söyleyen Ümit Coşkun “Son aylarda sebze ve meyve fiyatları üzerinde önüne gelen konuşuyor. Öncelikle şunu söyleyeyim. Üretim maliyetleri yükselirken üretimde düşüyor. Yani her şey arz talep dengesine bağlı. Piyasada mal çok olursa fiyatlar kendiliğinden düşer, ama piyasada mal az olur talepte artarsa bu sefer fiyatlar yükselir. Türkiye’de de bu durum yaşanıyor. Öncelikle üretimin desteklenmesi gerekiyor. Üretimde girdiler aşağıya çekilerek desteklenir. Bugün Antalya’ya mal almaya gidiyoruz 30 kuruş nakliye ücreti hemen biniyor. Tanzim Satış noktaları zaten uzun soluklu olmaz ve sürdürülebilir de olmaz. Bize gelen bilgilere göre tanzim satış mağazaları 5 Haziran’a kadar devam edecek” dedi.

Sebze ve meyve fiyatları ile ilgili bilgi veren M. Ümit Coşkun “Şu anda domates fiyatları 5 TL ile 6 TL arasında değişiyor. Önümüzdeki günlerde domates fiyatları düşmez tam tersine artar ve fiyatlar 10 TL’ye kadar yükselebilir. Çünkü serada bir ara dönem yaşanıyor. Bu ara dönem yaklaşık 15-20 gün sürüyor ve mal bulmak zorlaşıyor. Nisan ayı içinde böyle bir döneme gireceğiz ve bundan dolayı domates fiyatları artacaktır. Haziran ayında tarla domatesleri çıkmaya başlar ve fiyatlar düşer. Ancak bu fiyatlar en fazla 2 TL’ye kadar düşecektir.

Nisan ayı içinde biber, patlıcan ve salatalık fiyatlarında düşme yaşanacak. Seralarda ikinci dönem sebze verme zamanı Nisan ayıdır. Bundan dolayı şu anda tezgahlarda 6 TL ile 10 TL. arasında değişen bu sebzelerin fiyatları 3 TL. ile 3,5 TL. arasına düşecektir. Yani tüketici Nisan ayında domatesi pahalı biber, patlıcan ve salatalık gibi sebzeleri nisbeten ucuza yiyecek” dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.