2 NİSAN OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ ETKİNLİĞİ YAPILDI

İsmail ERAVCI

Nisan ayı Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı, 2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü olarak ilân edilmesi nedeniyle dün Söke Cumhuriyet Meydanında Otizm etkinliği düzenlendi. Özel bir eğitim kurumu tarafından düzenlenen etkinlikte otizme dikkat çekildi.

Dün saat 13.00 Söke Cumhuriyet Meydanında yapılan etkinliğe Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel, CHP Söke İlçe Başkanı Hüseyin Akkaya’da katılarak destek verdiler. Etkinlikte otizmli öğrenciler şiirler okudu, şarkılar söylediler.

Burada yapılan açıklamada “Bugün ülkemizde yaklaşık 1 milyonu aşkın otizmli bireyin olduğu tahmin ediliyor. Anne, baba ve kardeşleri ile bakıldığında otizm yaklaşık 4 milyon insanımızı etkilemektedir. Günümüzde otizm görülme sıklığı her 59 doğumdan l’e yükselmiştir. Bu durumun çok daha ciddi olduğunu göstermektedir.

Otizim Farkındalık Günü”nün amacı otizmli bireylerin toplumun bir parçası olduğunu bir kez daha hatırlatmak ya da var olan farkındalığı arttırmaktır.  Otizm, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık nöro-gelişimsel bir bozukluktur. Toplumsal etkileşimde ve iletişimde yetersizlikler ile davranış, ilgi ve etkinliklerde sınırlı, basmakalıp ve yineleyici örüntü özelliklerini içerir.

Bugün, otizm spektrum bozukluğuna neyin neden olduğu bilinmemekle birlikte genetik temelli olduğuna ilişkin bulgular vardır. Ancak hangi gen ya da genlerin sorumlu olduğu henüz bilinmemektedir. Çevresel faktörlerin de otizme yol açabildiğine ilişkin görüşler vardır.  Hem genetik temellerin hem de çevresel faktörlerin etkileri üzerine çok sayıda araştırma yapılmaktadır.

Otizmin çocuk yetiştirme özellikleriyle ya da ailenin ekonomik koşullarıyla hiçbir ilişkisi yoktur; bu nedenle otizm spektrum bozukluğunu her çeşit toplumda, farklı coğrafyalarda, ırkta ve ailede rastlanmaktadır.

Şehirlerimizde günlük hayatımızda hepimizin yaşadığı sorunlara ek olarak otizmli bireyler ve aileleri farklı bazı diğer sorunlarla mücadele etmektedirler.  Biz Çağlapınar ailesi olarak Söke’de ve Aydın ilinin genelinde olmakla birlikte ülkemizde sağlık mekanlarından alışveriş mekanlarına, berberden müzelere, tatil mekanlarından parklara, spor olanaklarına kadar tüm unsurların OTİZM DOSTU olmasını bekliyoruz.  Bu çocuklar parklara, marketlere, alışveriş merkezlerine gidemiyorlar; çünkü dışlanıyorlar, farklı davranış şekilleriyle karşılaşıyorlar ve bu durumda aileler zor durumda kalarak çocuğu dışarı çıkarmamaktan yana oluyorlar. Engellerimizi hissettirmeyecek engelsiz bir yaşam dileğiyle diyoruz Otizmin bir gün değil her gün farkında olalım istiyoruz” denildi

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.