KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

İsmail ERAVCI-ÖZEL

1-7 Nisan Tarihleri arasında Kanser Farkındalık Haftası nedeniyle Söke’deki kurum amirleri ve eşleri dün KETEM’e gelerek tahlil yaptırdılar. Söke İlçe Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy, ADÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç, Nüfus Müdürü Nuran Erol, Söke İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal’ın eşi Selma Şipal, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Gökhan Kurgan’ın eşi Kardelen Kurgan dün Söke KETEM’de bayanlara örnek olmak amacıyla tahlil yaptırdılar.

Söke İlçe Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy yaptığı açıklamada “1-7 Nisan Kanser Farkındalık haftası. 12 ay üzerinde devam eden kanserle ilgili çalışmalarımız bu hafta üzerinde daha fazla yaygınlaşıyor. Özellikle halka ulaşabilmek için pek çok etkinlikler yapıyoruz. Semt evleri ve halk eğitim merkezinin kurmuş olduğu evlere gidiyoruz. Stantlar açıyoruz ve aile hekimliği üzerinden kişileri daha çok bilgilendiriyoruz. Bugün de Söke KETEM’de bayan idari amirlerimiz bize destek olmak için buraya geldiler. Biz örnek olarak bu farkındalığı artırmak için buradayız. Bizde meme kanseri için momografi,  rahim ağzı kanseri ve kolon kanseri için buradayız. Bu taramalar belli yaş gruplarına göre yapılıyor. Halkımızı bu konuda bilinçlendirip hasta olmadan erken teşhisle kişileri bilinçlendirip bize gelmesini yönlendirmeye çalışıyoruz.

Kanserden korunmak için neler yapılması gerektiğini, nasıl beslenilmesi gerektiği, fiziksel aktivitenin önemli olduğunu, dengeli beslenmenin önemli olduğunu ve bu taramaların önemli olduğunu halka anlatıyoruz. Bu hafta çalışmalarımız daha yoğun ama 12 ay üzerinden devam etmekte” dedi.

Bu haftanın kanser haftası olduğunu söyleyen Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç “Kanser ve diğer tam hastalıklar bizim yaşamadan veya belirtilerini hissetmeden kontrol dahilinde yaptırmamız gereken çalışmalar. Ama biz kültür olarak biraz rahatsız olunca hasta olunca doktora gidiyoruz. Ama kanser çok farklı bir hastalık. Çok daha ciddi bir hastalık. Giderek yaşam koşullarımız nedeniyle, beslenmemiz nedeniyle belki bu teknoloji ve plastik türevlerinin hayatımıza bu kadar çok girmesi nedeniyle daha da yaygınlaşan bir hastalık. Kanserde ilk öğrendiğimiz şey erken teşhisin hayat kurtarıcı olduğu. Bizde bu gün bu amaçla hem erken teşhis hem de bunun bir rutin kontrol haline gelmesi, hem de farkındalık yaratmak amacıyla buradayız. Herkese kontrollerini yaptırmak için KETEM’e bekliyoruz. Her hangi bir olumsuzluk çıkmadan vatandaşları bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Söke İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal’ın eşi Selma Şipal’de yaptığı açıklamada “Bugün hepimiz İlçe Sağlık Müdürümüzün daveti üzerine buradayız. Erken teşhis her zaman hayat kurtarır. Bizde bunun bilincindeyiz ve ben bu konuda her zaman KETEM’e destek veriyorum. Kendim de kontrollerimi yaptırmak için daha önce geldim. Söke’de böyle güzel bir merkez varken herkesin bunu değerlendirmesini isterim. Erken teşhis hayat kurtarır, umarım herkes gelir ve kontrollerini yaptırır” dedi.

Nüfus Müdürü Nuran Erol erken teşhisin önemli olduğunu belirterek “Bizde bundan faydalanmak adına geldik ve tahlillerimizi ve çekimlerimizi yaptıracağız. İnşallah halka ve herkese faydalı olur” şeklinde konuştu.

İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Gökhan Kurgan’ın eşi Kardelen Kurgan “Erken teşhis hayat kurtarır” diyerek tüm vatandaşları tahlil yaptırmaya çağırdı.

KETEM Sorumlu hekimi Dr. Ülkü Zengin’de yaptığı açıklamada “30-65 yaş arası bayanlarda rahim ağzı kanser tahlili yapıyoruz. Bir virüs taranıyor. Bu 5 yılda bir yapılıyor. 40-69 yaş arası kadınlarda momografi ile meme kanseri taraması yapılıyor. 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklerde de büyük apteste kan tahlili yaparak kolon kanseri taraması yapılıyor” dedi.

Sökelilerin ilgisinin iyi olduğunu söyleyen Ülkü Zengin “Ama kırsal kesimdekilerin bilgisi olmuyor. KETEM’le ilgili tam bir bilgileri yok. Birde rahatsızlık duymadan gelmeleri gerektiğinin farkında değiller. Hastaneye şikayetleri olunca geliyor ama buraya şikayet olmadan gelmeleri gerektiğinin bilincinde değil vatandaşlar. Ama yine de ilgi iyi. Kuşadası ve Didim’in hastaları da bizden randevu alarak geliyorlar” dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.