HAFTANIN YORUMU RAMAZAN, BAYRAM VE SEYRAN

Çok hareketli bir ayı geride bıraktık, nasip olursa yarın Bayram yapacağız. Tabi, Bayramdan sonra da doğal yaşamımıza dönüp, yani seyri sülûkumuza devam edeceğiz. Olağanüstülük veya şöyle diyelim, dini yaşam yoğunluğumuzu hafifleteceğiz ve normal sürecimiz sürüp gidecek. Bir aydır Ramazan boyunca devam eden oruç, teravih ve toplu iftar yemekleri, sosyal kaynaşma, dayanışma ve birtakım paylaşımlara onbir ay ara vereceğiz. Tabi, yoğunluk açısından diyorum, temelli terk edeceğiz demek istemiyorum. Bir takım özelliklerimizden, kaynaşma, dayanışma ve paylaşımlarımız gerektiğinde devam edecektir. Çünkü, etmesi de lazım, birliğimizi, beraberliğimizi, sosyal sıkıntı ve sevinçlerimizi paylaşmamız elbette gereklidir. Bunları icabettiği durumlarda sürdüreceğiz. Ramazanın coşkusu birden silinmemeli, bu mübarek ay dolayısıyla elde ettiğimiz bir takım kazanımlarımız olmuştur mutlaka, onları olduğu gibi Ramazan da bırakmayalım ve bundan sonraki yaşamımıza taşıyalım. Mesela, Ramazan ayı Kur’an ayı diyoruz ve öyledir de, o zaman bu Ramazan da hayat kitabımız olan Kur’an’dan ne öğrendik? O, 114 Sure, 6236 Ayet’ten benim hayatıma da inenler oldu diyebileceğimiz elbette bir kazancımız olmuştur. Dolayısıyla bundan sonra Kur’an-a özellikle yaşamımda yer ayıracağım düşüncesi inşallah aklımızda yer etmiştir. Bunu geliştireceğim diye bir planımız da vardır umarım.
BAYRAMIMIZ CÜMLEMİZİ MÜBAREK ETSİN
Yarın Bayram, hazırlıklar ya tamalandı veya son aşamada. Büyük-küçük herkes inanışı, anlayışı ve sorumluluk taşıyışı noktasında Bayrama hazırlanıyor. Hepimizin bildiği gibi Dini Bayramların neşesi, sevinci ve coşkusu bir başkadır. Her müslüman bunu kendine özel bir iman bilinci içinde yaşar ve çevresiyle paylaşır. Bayram demek neşe demek ve sevinç demektir. Güler yüz, tatlı dil, hoş sohbet ve samimi muhabbet demektir. Kırgınlıklar, küskünlükler bir tarafa itilir ve Bayram birlikteliği hep beraber yaşanır. Çünkü, insanlar doğuştan eşittirler ve dinde kardeştirler. Bunu en güzel, en iyi, en doğru ve en içten yaşayanlar müslümanlardır. Bu nedenle, Bayram sabahı her müslümanın evinde bir sevinç, bir coşku vardır. Bu coşkuda yer alamayanlar, ya hastadır, ya yastadır veya yoksul ve kimsesizdir. İşte, Bayramlar böylelerini unutmamak, ziyaret edip, mümkünse sıkıntılarını giderip, onlara da Bayram sevincinin tattırmaktır. Yetimleri ise asla unutmamaktır. Biliyoruz ve görüyoruz, bayramlarda ençok çocuklar etkilenir, etkiler ve çevrelerine neşe veya hüzün salarlar, onların bu günlerde hüzünlerini giderelim, neşlerine ve sevinçlerine canı-gönülden ortak olalım. Hülâsa, Bayramı aile olarak evimizde, konu-komşu ile mahallemizde, toplum olarak ilçemiz ve yöremizde, millet olarakta ülkemizde en güzel bir şekilde kutlayıp yaşamamız için Cenabı Hakta niyaz ediyorum. Dolayısıyla bütün islâm âleminin de ayni duygular çerçevesi içinde olmalarını Allah’tan diliyorum.
YAZIN BEREKETİYLE BULUŞUYORUZ Mevsim değişikliliği ile başlayan bir takım değişiklikler gönüllere ferahlık, tabiata canlılık ve ekonomik piyasaya da hareketlilik ve bereketlilik getirdi. Fakir, fukaranın zor ve sıkıntılı günleri inşallah gerilerde kaldı. Çarşıya, pazara ve özellikle de mutfağa bir genişlik geldi, Patates, soğan, biber patlıcan, domates ve kabak, artık gördüğün yerde atıştırmaya bak, bir rahatlığa kavuştu. Arpalar, buğdaylar biçildi, Pamuklar, darılar ekildi, yaz mevsiminin karpuzu, kavunu dikildi, inşallah bol bereketli bir yaz mevsimi geçireceğiz. Bu arada zeytin, incir ve diğer ürünlerde Allah’ın izniyle kazasız, belasız meyveye durur. Bu arada Gazetemiz Yeni Söke’den görüp takip ettiğimize göre yeni seçilen Belediye Başkanımız Sayın Levent Tuncel’de Bayram sonu Söke’nin sorunlarıyla ilgili çalışmalara başlayacağını ve Söke Çayı üzerinde özellikle durduğunu ifade etmişler. Tabi İlçenin diğer çözüm bekleyen problemlerini de sıraya koyup bir taraftan başlayacağını söyleyip, sahaya ineceğim demişler. Söke’nin gerçekte acil çözüm bekleyen meseleleri var, şimdiye kadar ihmal edilmiş, bunların daha fazla gecikmeden bir ucundan başlamak lazım. Umarız bu dönemde bunların bir kısmı aşılır. Tekrar ede ede dilimizde tüy bitti, çarşıda yeni düzenlemeler yapılıyormuş, umarız Aydın Caddesi unutulmaz ve şu garabetinden kurtarılır. Sayın Başkan Tuncel, iyi durumda bir belediye devralmadık demiş, doğru demiştir. Biz Sökelilerde şimdiye kadar yapılan seçimlerle iyi bir Söke’ye bir türlü kavuşamadık. İnşallah Sayın Tuncel iyi bir başlangıç yapar ve Büyükşehirle birlikte Söke’nin bahtını ve önünü açarlar. Bu duygu ve düşüncelerimizle Söke’nin hayrına ve yararına çalışanlara başarılar diliyoruz. Esenliker dileğiyle hoşça kalınız efendim.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.