CEMİL MERİÇ SÖKE’DE ANILDI

Meryem Yavaşoğlu
Söke Kaymakamlığı himayelerinde Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Kültürümüze İz Bırakanlar Projesi kapsamında Söke Yavuz Anadolu Selim Lisesi tarafından hazırlanan programla yazar Cemil Meriç anıldı. Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı ve okul müdürleri katıldı.
Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bir hakikat arayıcısı, hakiki bir münevver, sahici bir mütefekkir olan Cemil Meriç’i andık. Kaymakamlığımız himayesinde yürütülen “Kültürümüzde İz Bırakanlar” projesinde, Yavuz Selim Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programda, “Türkiye’nin Ruhu” olarak adlandırılan Cemil Meriç’i düşünceleri ve eserlerinin anlatıldığı bir program ile yad ettik. “İlle de Milli Şuur” diyen, “Türkçe’ye sahip çıkın” diye çırpınan, beden gözü kapansa da gönül gözü hep açık olan Cemil Meriç’in genç nesil tarafından mutlaka okunması, iyi anlaşılması tabii ve hatta zorunlu bir ihtiyaç olmalıdır.
Günlüklerinin yer aldığı Jurnal kitabında kendisini, “Kimim ben! Hayatını, Türk irfanına adayan, münzevi ve mütecessis bir fikir işçisi.” sözleriyle tanımlayan yazar, çevirmen ve mütefekkir Cemil Meriç’i ölümünün 32. yıldönümünde rahmetle anıyoruz” dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.