ORGANİK TARIM ÖDEMELERİ BUGÜN BAŞLIYOR

İsmail ERAVCI
Yaklaşık 1000 dolayında üreticinin sabırsızlıkla beklediği organik tarım ve iyi tarım destekleme ödemelerinin bugünden itibaren başlayacağı bilgisi verildi. Organik ve iyi tarım üreticilerinin bir bölümü destek ödemelerini yarın alırken, bir bölümü de 27 Eylül Cuma günü itibariyle almaya başlayacaklar.
Bine yakın organik tarım ve iyi tarım üreticisinin yararlanacağı ödemelerde yaklaşık bin dekara yakın bir araziyi kapsadığı belirtildi. Üreticiler yarın saat 18.00’den itibaren Ziraat Bankası ATM’lerinden bu parayı alabilecekler. Yarın tüm üreticiler parasını alamayacak. T.C. kimlik numarasının son rakamı 4, 6 ve 8 olanlar bu parayı alabilecek. Diğer yandan T.C. numarasının son rakamı 0 ve 2 olan organik tarım üreticileri ise desteklerini 27 Eylül Cuma günü saat 18.00’den itibaren Ziraat Bankası ATM’lerinden alabilecekler. Söke’ye yapılacak toplam ödeme miktarının 7 milyon TL. civarında olduğu belirtildi.
Organik tarımı genelde kırsal kesimdeki zeytin üreticisinin yaptığını söyleyen Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Cavit Gayaf “Kırsal kesimdeki üreticiye organik tarım konusunda ikna etmek için çok fazla gayret gösterdik. Bizim yaptığımız çalışmalar sayesinde rakamlar buralara çıktı. Ancak Ziraat Odası’nın da organik tarım konusunda devreye girmesiyle kooperatif ortaklarının büyük bölümü Ziraat Odasına tercih edince biz geçtiğimiz yıl organik tarımdan çekildik. 7 milyon TL gibi bir destek kırsalda yaşayan bizler için önemli bir para. Üreticiler büyük bir sabırsızlıkla organik tarım desteğini bekliyordu. Organik tarım desteğinin ödeneceğini duyan üreticiler büyük sevinç yaşadılar. Ancak organik tarım destekleri yıllardır artmadı. Dekar başına 70 TL. ödeme yapılıyor. Bu rakam günümüz şartlarına revize edilmelidir ve dekar başına en az 100 TL’ye çıkarılmalıdır. Böyle olursa bir işe yarar” dedi.
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Aydın’da 2018 üretim sezonuna ait 12 bin 416 çiftçiye 48 milyon 933 bin 761 TL organik tarım ve 2 bin 305 çiftçiye de 6 milyon 194 bin 767 TL iyi tarım uygulamaları olmak üzere 14 bin 721 çiftçiye verilecek, 55 milyon 128 bin 528 lira destekleme yapılacağı bilgisi verildi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.