GELECEĞİN HEMŞİRELERİNE DİYABET EĞİTİMİ VERİLDİ

İsmail Eravcı
Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından geleceğin sağlıkçılarına diyabet eğitimi verildi. Söke Sağlık Müdürlüğü diyetisyenlerinden Duygu Başar Özüdoğru tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle Söke Fatma Tüzzehra Orhun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Anadolu Sağlık Meslek Lisesi) öğretmen ve öğrencilerine eğitim verildi.
Söke İlçe Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy’un da katıldığı diyabet günü eğitiminde diyabetin nedenleri üzerinde duruldu. Hareketsiz yaşam ve yanlış beslenmenin diyabete neden olduğu belirtildi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da 2007’den itibaren 14 Kasım Günü’nü resmi olarak “Dünya Diyabet Günü” olarak tanımlandığı belirtilen eğitimde Dünya Diyabet Gününün ülkemizde de Sağlık Bakanlığı öncülüğünde çeşitli etkinliklerle kutlandığı belirtildi.
Diyabetin, kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun; eksikliği ve/veya yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması sonucu oluşan kronik metabolizma bozukluğu olduğunu belirten Diyetisyen Duygu Başar Özüdoğru “Diyabetin sık görülen başlıca klinik belirtileri; çok su içme, çok idrara çıkma, gece sık idrara çıkma, çok yemek yeme, ağırlık artışı veya zayıflama, bulanık görme, bayanlarda vajinal kaşıntı, halsizlik ve yorgunluktur” dedi.
Günümüzde Dünyada 425 milyondan fazla insanın diyabetle yaşadığı belirtilerek “Bu bireylerin çoğu; düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı ve dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam ortamlarının teşvik edilmesi yoluyla hastalığa yakalanma riskinin büyük oranda önlenebilir olduğu Tip 2 diyabetli bireylerdir. Ailelerin, Tip 2 diyabet için değiştirilebilir risk faktörlerini önlemede kilit rolü vardır ve sağlıklı bir yaşam tarzını yaşamak için eğitim, kaynaklar ve uygun ortamlarla desteklenmelidirler. Ayrıca diyabet bireyler ve aile için pahalı olabilmektedir. Birçok ülkede, insülin enjeksiyonu ve günlük izlemenin maliyeti, bir ailenin ortalama gelirinin yarısını tüketmekte ve temel diyabet ilaçlarına düzenli ve ekonomik olarak almak zordur. Hareket hastalığı önleyen önemli unsurlardan biridir” denildi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.