MUTFAĞINIZDA KESİNLİKLE BULUNMASI GEREKEN 3 BAHARAT

Baharatların sağlığımız için çokça faydaları mevcut. Özellikle bazı baharatlara şifa diyebiliriz. Sizler de bu baharatları her gün kullanarak sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

ZERDEÇAL
Zerdeçal biliyorsunuz ki, son zamanların en popüler baharatlarından. Altın baharat olarak bile adlandırılıyor. İçindeki curcumin maddesi sayesinde kanserden korucuyu etkiye sahip. Curcumin, çok ciddi bir antioksidan. Araştırmalar, zerdeçalın kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olabileceğini, beyin fonksiyonunu iyileştirebileceğini, artirit semptomlarını hafifletebileceğini söylüyor. Bu baharatı yoğurtlarınıza ve yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Zerdeçalın etkisinin artması için ise zeytin yağı ve karabiberle birlikte kullanmakta fayda var.

KIRMIZI BİBER Kendisi çokça tercih edilen baharatlardan birisi. İçerisindeki kapsaisin bileşeni ile kanserden koruyan bir diğer değerli baharatımız. Düzenli kullanımında metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de mevcut. Hızlanan metabolizma ise kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Bunun yanı sıra ağrılı iltihap, romatoid artrit ve alzheimer hastalıklarının tedavisine destek olabiliyor ancak miktarını fazla abartmamakta fayda var. Özellikle mide rahatsızlığı yaşayanlar dikkatli kullanmalı.

TARÇIN
Tarçın tatlı isteğini bastıran, kan şekerini dengeleyen mucize gibi bir baharat. Tarçını meyvelerin üzerinde, yoğurda ve süte, yaptığınız tatlılara kullanabilirsiniz. Çubuk tarçınlar ile çaylar hazırlayabilirsiniz.
Baharat satın alırken; mutlaka Türk Gıda Kodeksine uygun olarak Tarım Bakanlığı’ndan izinli firmalar tarafından üretilmiş, ambalajlı baharat ürünleri tercih etmelisiniz. Evde ise, son kullanma tarihine uygun olarak havayla temas etmeyen, cam ve porselen kavanozlarda, serin ve direkt güneş ışığı almayan bölmelerde saklamalısınız.

Paylaş

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.