ZEYTİNLİK YOLLARINDA ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR

İsmail ERAVCI
Söke’de en önemli zeytinlik yollarından biri olan Çavdar Mahallesi – Kaygıllı Kışlası – Kaygıllı Mahallesi bağlantılı yolun Çavdar ile Kaygıllı Kışlası arasındaki bölümünde Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından bakımdan geçirildiği bilgisi verildi.
Konuyla ilgili bilgi veren Çavdar Mahallesi önceki dönem Muhtarlarından İhsan Garagöz “Son yıllarda büyük bir çoğunluk üretmemek için yer şey deneniyor. Bütün bunlara inat biz üretmeye çalışıyoruz. Bizde öncelikli olarak zeytin ve çam fıstığı (künar) üretimi yapılıyor. Ancak en büyük sorun yol. Benim Muhtarlığım döneminde Çavdar – Kaygıllı Kışlası ve Kaygıllı Mahallesine bağlayacak bir yol projesini kabul ettirmiştik. Hatta yolun Çavdar ile Kaygıllı Kışlası arasındaki bölümünün açılması çalışması başlamıştı. Yol Kaygıllı Kışlasına kadar geldi. Ancak Kaygıllı Kışlasından Kaygıllı bağlantısı bir türlü yapılmadı. Yolun Kaygıllı bağlantısı yapılmasa da Çavdarlılar tarafından yoğun kullanılıyor. Çünkü hem zeytin hem de kozak hasadında hasat edilen ürünler taşınıyor. Bunun yanında bölgedeki hem zeytin hem de çam ağaçlarının bakımı için bu yol kullanılıyor.
8-10 yıldır yolun bakımı ihmal edilmişti. Kullanılamayacak hale gelmişti. Geçtiğimiz günlerde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’ndan yolun bakımı konusunda talepte bulunmuştuk. Talepten hemen sonra Aydın Büyükşehir Belediyesi iş makineleri yolda bakım çalışmaları yaptı. Şu anda yol gerçekten çok güzel oldu. Sıkıntısız şekilde arazilerimize ulaşıyoruz. İhmal edilmiş bir yoldu” dedi.
Yolun Kaygıllı bağlantısının yapılması durumunda çok daha fazla işlerlik kazanacağını söyleyen İhsan Garagöz “Bilindiği gibi Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu döneminde “Çavdar – Mersinbelen yol bağlantısı yapıldı. Bu arada daha önce köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından açılan Demirçay, Avcılar ve Akçakaya Kızılkarlar yolları asfalt kaplama yapıldı. En son Burunköy – Akçakaya bağlantısı yine Büyükşehir Belediyesi tarafından açıldı. Çavdar – Kaygıllı Kışlası – Kaygıllı yol bağlantısı da en az bu bağlantı yolları kadar önemli. Yolun tamamının açılması durumunda üretimde önemli artışlar olacaktır” dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.