HAFTANIN YORUMU :HADİ BAKALIM HAREKET BAŞLASIN

Yeni yıla yeni ümitlerle girmeninin heyecanı içindeyiz. Siyasi partilerde hareket var, kendi içlerinden yenilenme ve seçim hazırlıkları yapıyorlar. 2020 Yılı daha hareketli geçeceğe benzer. İnşallah atılan bu adımların arkası devam eder ve bir takım önemli sıkıntılar son bulur. Tabi o erken seçim sevdalıların boş heveslerini kast etmiyoruz. Çünkü, erken seçim olsa da onlar adına bir şey değişmeyecek. Zaten kendi içlerindeki dalgalanmayı durdurup bir istikrara kavuşturamıyorlar, genel seçim olsa ne fark edecek? Evet, 2019 geride kalmak üzere, artık bir takım çalışmalar ve hesaplar yeni yıla göre planlanmakta ve hazırlanmaktadır. Bu hengamede Söke Belediyesinin yeni yıl için hedefleri nedir bilmiyoruz. Son yaptıkları Belediye Meclis toplantısında sanırım böyle kararlar almadılar. Hiç olmazsa otopark çalışmasıyla ilgili projelerinden bahsedebilirlerdi. Ama, Sayın Başkan Levent Tuncel Mahalle gezilerine devam ediyor, galiba daha tamamlayamadı. Ancak, İktidarın Aydın Milletvekilleri Sayın Mustafa Savaş ve Sayın Metin Yavuz kolları sıvadılar, hizmetlerinin arasında Söke’ye de önemli bir yer ayırdılar. Buda Sökeliler olarak bizlere umut verdi ve sevindirdiler. İnşallah verilen sözler ve teşebbüse geçilen çalışmalar hızla devam eden ve gereken sonuç alınır. Biz Sökeliler onların arkasıda Basın ve Yeni Söke Gazetesi olarak destekçileriyiz. Allah utandırmasın ve başarılar ihsan eylesin. Bunlar Söke’nin önünün açılmasının en önemli yatırımları ve girişimlerindendir ve devamını da bekleriz.
2020 YILI SÖKE İÇİN ATILIM
YILI OLABİLİR Önce soğukların başlamasıyla sağlığın bir adım öne çıktığını hatırlayalım, başta grip olmaktan korunmak ve soğuk algınlığına karşı tedbirli olmaya gayret edelim. İnsan için en önemli sorunlardan biri sağlığı koruyup, kollamaktır. Bu arada, Söke’nin bir takım kronik sorunlarına el atmak, ileriye yönelik sıkıntılarını bertaraf ederek huzura ve rahata kavuşmasını sağlamak için, ciddi çabalar verilmesi gerekiyor. Şimdiye kadar geçen en az 4-5 Belediye Başkanından böyle bir adım atan olmadı. Mesela, Söke şehirleşmede trafik, temizlik, modern ve çağdaşlık adına yerinde sayıyor. Geçen hafta Gazeteniz Yeni Söke de iki önemli haber bu kâbusun aşılacağının müjdesi verdi. Birincisi, Bağarası’nda Sarıçay Barajının 2 yılda tamamlanacağı, ikincisi de Söke Çayı ihalesinin 2020 yılı 8 Ocak ta yapılacak olması ve bununda 2 yılda bitirileceğinin haberlerinin manşetten verilmesidir. Bunlar Söke için hem yatırım ve hemde istihdam açısından önemli gelişmelerdir. Bu girişimlerde Aydın Ak-Parti Milletvekilleri Sayın Mustafa Savaş ve Sayın Metin Yavuz’u en önde görmemiz biz Sökelileri hem sevindirdi ve hemde güven verip mutlu etti, inşallah tamamını getirirler. Gazeteniz Yeni Söke’de manşetten bir haber daha vardı dikkatimi çekti. Haber şu: Kisir Çayı yatak çalışmasının yüzde 60’ı tamamlandı diyor. İyide, bu çayların daha başkaları da var, bunların tamamı ne zaman sonuçlanacak? Parekente-parekente bu çalışmalın bir sonu gelmeli ve bu çaylar Menderes’le buluşturulup sağlıklı bir irtibatlandırmalar yapılmalı ve taşkınlar önlenmelidir.
OLAYLAR VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ Her şeyin bir yolu vardır, hayat bir yolculuktur, yolunda enişleri, yokuşları, düz ve pürüzlüleri vardır. Kimse benim yolum yanlış, eğri ve çetrefilli demez, zahmetli der ve zor olduğunu söyler. Elbette yolunu metheden, övüp tavsiye edenlerde vardır. İmtihan dünyası bu, iyi yolda olanlarda olacak, kötü yolda olanlarda. Önemli olan doğru yolu seçmek ve bu yolda da doğru gitmektir. Hergün televizyon ekranlarında, gazete sayfalarında ve toplum hayatımızdaki sohbetlerimizde konuşuyor, görüyor ve duyuyoruz, yaşanan olumsuzlukları. Sağ olsun çoğu haber kanallarımız o olumsuzlukları vermeyi çok önceliyorlar. Bazıları bir sefer nakledip anlatmakla kalmıyor, tekrar tekrar sunuyorlar ve yaptıkları yorumlarda cabası. Yahu, bir seferde işin özüne inmeye çalışıp, gerçek nedenlerini, çare ve devaları sıralayıp sayın. Bu arada o açık oturumlar, yapılan tartışmalar ve Mecliste karşılıklı sataşmalar, Allah selamet versin. Bir takım kişilerin çirkin savunmalarındaki pişkinlikleri insana pes dedirtiyor. Bütün bunların sonucunda düşünüyorum, bu millet neden bu hâle geldi? Birbirine saygısını aşmayacak ilkelerine ne oldu? Bütün bunları gören, yaşayan veya şahit olan ilim ve bilim adamlarımız ve bu adamlarımızın ilim ve bilim yaptığı yüzlerce Üniversitelerimiz bu alanlarda neden çalışmalar yapmıyorlar? Ama, siyasi tartışmalara katılıyor, siyasi görüş ayrılıklarını ve siyasilerin icraatlarını eleştiriyorlar. Neden, toplumsal olumsuzluklar olan uyuşturucuya, evlilik ilişkilerinde çatışma ve çelişkilere çözümler üretme ve çareler oluşturma çabalarını göremiyoruz? Sosyoloji, psikoloji, mantı, felsefe, ekonomi v.d. toplum mühendisliğine kadar bilim dalları var, ürettikleri fikirler olmalı değil m? Evet, daha fazla uzatmayalım ve haftaya buluşmak umuduyla herkese esenlikler diliyoruz. Hoşça kalınız efendim.

Paylaş

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.