SÖKE TİCARET ODASI E- FATURA KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ

İsmail ERAVCI
Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan 509 no.lu tebliğ ile birlikte mükelleflere e faturaya geçme zorunluluğu getirildi. Uygulama 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girerken Söke Vergi Dairesi dün Söke Ticaret Odası üyelerine bilgilendirme yaptı. Dün saat 11.00’de gerçekleşen bilgilendirmede açıklamalarda bulunan Söke Vergi Dairesi Müdürü Semra Sakınç bu tür bilgilendirmelerin devam edeceğini söyledi.
Dün saat 11.00’de Söke Ticaret Odasına gelen Söke Vergi Dairesi Müdürü Semra Sakınç ve beraberindekilere Söke Ticaret Odası Meclis Başkanı Veysel Kara, yönetim kurulu başkanı Haluk Kutlay ve meclis üyeleri karşıladılar. Sunum genelde karşılıklı görüş alışverişi şeklinde yapıldı.
Söke Vergi Dairesi Müdürü Semra Sakınç gazeteniz Yeni Söke Muhabirine yaptığı açıklamada “E- faturada büyük mükelleflerimizin dışında küçük mükelleflerimizde 2020 itibariyle e-faturaya geçmeye başladılar. E fatura konusunda başta muhasebeciler odası olmak üzere Ticaret odası gibi odalarımıza e fatura konusundaki 509 no.lu tebliğimizi anlatmak için toplantılar düzenliyoruz. Geçiş sürecimiz yeni başladı. Uyum güzel, insanlar istekli. İnşallah bu süreçte daha iyi yerlere gidecek diye düşünüyorum.
Bu tebliğ kayıtları teknolojiye uygun bir şekilde elektronik ortamda muhafazası gerekiyor. Bunun adı da e-arşiv sistemi oluyor. Özeti bu. Söke’de durum da yeni geçişlerle ilgili mükelleflerimizi bilgilendiriyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçte yakınen ihtiyaç oldukça birebir görüşmelerimizi sürdüreceğiz” dedi.
Söke Ticaret Odası Başkanı Haluk Kutlay’da yaptığı açıklamada “Amacımız mükelleflerimizin e-fatura konusunda yanlışlıklara düşmeden doğru işlemler yapmaları konusunda bilgilendirmek. Önce biz e-faturayı kendi meclisimizde anlattık. Daha sonra üyelerimize bunu yayacağız. Oda üyelerimizin yanlış yapmadan vergi usul kanunu doğrultusunda e fatura konusunda uygulama yapmasını sağlayacağız” dedi.
Yapılan sunumda “Biz Aydın vergi Dairesi başkanlığı olarak 509 sayılı tebliği slayt gösterisi haline getirdik, biraz daha kolay anlaşılsın diye. Konuyu e faturalar ile başlayalım diye düşündük. E-fatura normal faturanın taşıması gereken tüm özellikleri taşıyor. Biz daha çok teorik bilgiler yerine pratik bilgilere bakacağız. Faturayı tanıyoruz. E faturada kağıt üzerindeki faturanın e faturaya geçmiş hali. Aynı özelliklere sahip. E fatura şimdi tabana çekiliyor yani yayılıyor. 2018 hesap dönemi 10 milyon TL ve üzeri olan mükellefler 01/01/2020 tarihinden itibaren e fatura sistemine geçmek zorundalar. Ben sizlere e fatura ile e arşivi anlatmak istiyorum. E arşiv ile e fatura farklı sistemlerdir. E arşiv kullanmak isteyen mükellefler e arşiv düzenlemek zorundadır. E arşiv sistemi e faturaya dahil olmayan mükelleflerde örneğin büyük parekende ticareti ile uğraşan mükelleflerde normal e faturaya dahil olmayan kişilerdir. Tüketicilere düzenlemiş olduğunuz faturalar e arşiv faturalardır. E fatura ile e arşiv farklı şeylerdir. E arşiv, e faturanın arşivlenmiş şekli değildir” denildi.
Öte yandan Söke Ticaret Odası Meclis üyeleri vergi borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda bir çalışmanın olup olmadığı şeklinde de vergi Dairesi Müdürü Semra Sakınç’a sorular yönelttiler. Bunun üzerine Semra Sakınç, kendisine de bu konuda çok sayıda soru sorulduğunu belirterek “Bizde bunu Aydın Vergi Dairesi Başkanlığına ilettik. Ancak şu anda böyle bir çalışma yok. İlerisi içinde bir şey söylemek zor” şeklinde cevap verdi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.