HER GÜN MUTLAKA BİR TANE YUMURTA TÜKETİN

HAFİZE KOVANCI (DİYETİSYEN)

Yumurta anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağıdır. Besin içeriği bu kadar değerli olan bu besini mutlaka tüketmeye özen göstermeliyiz. Çoğu zaman kahvaltıda, bazen salatalarda, sebze yemeklerinin üzerinde kullanabileceğimiz yumurta sağlıklı beslenmenin yapı taşlarından bir tanesi.

Yumurta ayrıca, dışarıdan vücuda alınması gerekli olan amino asitleri dengeli miktarda içermektedir. Bunun yanında, insan sağlığı için son derece gerekli olan A, B, D, E ve birçok vitamini yüksek oranda barındırmaktadır. Yumurtanın başlıca faydaları ise şöyle; kas ve kemik gelişimini sağlar, içerdiği kolin maddesi ile beyin sağlığını destekler, vücuda gerekli demir içeriğinin bir kaynağıdır, tok tutarak kilo dengesini sağlar. En doğru tüketimi; kayısı kıvamında haşlanmış yumurtadır. Bunun yanı sıra omlet ve menemen türevleri de tercih edilebilir. Her gün bir veya iki  tane yumurta tüketmelisiniz ancak fazla tüketimi kolesterol artışına ve kilo alımına neden olabilir.

Kanada’da yapılan araştırma makul düzeyde yumurta tüketiminin kalp ve şeker hastalarında bile hastalık ve ölüm riski oluşturmadığını ortaya koydu. Kanadalı araştırmacılar, günde bir yumurta tüketiminin kalp damar rahatsızlığı riskini artırmadığını bildirdi. Dolayısıyla her gün bir adet yumurtayı rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Paylaş

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.