ATATÜRK’ÜN AYDIN’DA İLK ZİYARET ETTİĞİ İLÇE SÖKE’DİR

İsmail ERAVCI

Atatürk’ün Söke’ye Gelişi’nin 96. Yıldönümü nedeniyle Gazeteniz Yeni Söke Yazarlarından Yaşar Çağbayır dün saat 14.30’da Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi Toplantı Salonunda lise öğrencilerine bir söyleyişi düzenledi. Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı’nın yanı sıra Söke’deki lise müdürlerinin katıldığı toplantıda Sökelilerin Atatürk sevgisini anlatan Yaşar Çağbayır 8-9 Şubat çelişkisi üzerinde de durdu.

Yaşar Çağbayır Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti ilan ettikten 3,5 ay gibi kısa bir süre sonra Söke’ye geldiğini hatırlatarak başladığı söyleşi de “Mustafa Kemal Atatürk Söke’nin işgalden kurtuluşundan 1,5 yıl sonra ilçeyi ziyaret etmiştir. Düşünün ogün burada Atatürk’ü görmekten, O’nu burada ağırlamaktan, O’nu görmekten büyük zevk duyacağı Sökelilerin, halini tasavvur edin. Onun için ben bu konuşmamı Atatürk’ün Söke’ye ziyaretleri ve Sökelilerin Atatürk Sevgisi olarak planladım. O şekilde anlatacağım. Yine bir konuyu daha belirteyim, Atatürk buraya geldiği zaman, daha Cumhuriyet 3,5 aylık bile olmamıştı. Bir yandan Cumhuriyetin ilanı, bir yandan 1,5 yıl önceki Söke’nin işgali ve bu Yunan Mezaliminden kurtuluşu, yine Sökelilerin ilk karşıladığı yerden Yunan Askerlerinin apar topar kaçışlarını göz önüne alırsanız daha iyi anlarsınız” dedi.

Bir başka konunun da o zaman Kuşadası’nın İzmir’e bağlı bir ilçe olduğuna dikkat çeken Çağbayır “Dolayısıyla Atatürk’ün Aydın’da ilk geldiği ve ziyaret ettiği yer Söke’dir. Bir kez daha söylüyorum, Atatürk’ün Aydın’da ilk ziyaret ettiği yer Söke ilçesidir. O ziyarette işte Granta denilen yerden Söke topraklarına girmiştir. Sökeliler Atatürk’ü çok heyecanlı şekilde karşılamışlardır” dedi.

Atatürk’ün Söke’ye gelişi ile ilgili ele alacağı asıl kaynağın bugün ADÜ’de öğretim üyesi olarak görev yapan Günver Güneş’in hem Atatürk Kültür Merkezi’ne ait bir dergide hem de  bu merkeze ait internet sayfasından ve daha sonra Aydın’da yayınlamış olduğu Atatürk’ün  Aydın Seyahatleri adlı kitabından, onun yazılarından hareketle anlatacağını söyleyen Yaşar Çağbayır “O metinlerdeki imla hataları da kendisine aittir. Atatürk Söke’ye iki kez ziyaret etmiştir. İlki 9 Şubat 1924, ikincisi 10-11 Ekim 1937 tarihleridir. Tarihlerle ilgili şu anda değil, sonra anlatacağım” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kuşadası üzerinden Söke’ye geldiğini söyleyen Çağbayır Söke’nin Kemer Tepesi, Hisar Tepesi, Granta Tepesi gibi gözetleme yerlerinin bulunduğunu belirterek, Sökelilerin Atatürk’ü Granta denilen yerde büyük bir heyecanla karşıladığını, şu anki Cafer Efe Heykeli önünde karşılama töreni düzenlendiğini, daha sonra belediyede sorunları dinlediğini akabinde Rum yerleşkesi olan yere Kamelpaşa Mahallesi adı verildiğini, oradan Türk Ocağı açılışını yaptığını ve bir süre Avni Özbaş’ın evinde kaldıktan sonra saat 17.30 sırasında trenle Söke’den ayrıldığını söyledi. Çağbayır daha sonra Atatürk’ün 10-11 Ekim 1937 tarihinde Söke’ye bu sefer Ege Manevraları nedeniyle ziyaret ettiğini söyledi. Atatürk’ün Aydın üzerinden 10 Ekim’de Söke’ye geldiğini söyleyen Çağbayır Ege Manevralarının Söke bölümünü izledikten sonra 11 Ekim’de Söke’den ayrıldığını söyledi.

Konuşmasının sonunda tarih çelişkisi üzerinde de duran Çağbayır “Biz 1926 Ocağına kadar birçok takvim kullandık. Bunlardan biri de ezani takvimdi. Akşam ezanından sonra gün devrediyordu. Yani gün akşam ezanında bitiyor ve yeni gün başlıyordu. Ortaklar veya daha ilerilerde akşam ezanı okunduğunu düşündüğümüzde 8 şubat’ın 9 şubat’a devrettiğini söyleyebiliriz. Yani Atatürk 8 Şubat’ta Söke’den çıkıyor, 9 Şubatta İzmir’e varıyor.  Zaten Anadolu Ajansı’da haberin başlığında 8-9 şubat diyor” dedi.

Çağbayır Atatürk’ün Söke’ye geliş tarihinin DDY’ndan öğrenilebileceğini de sözlerine ekledi. Çağbayır ayrıca Jaletepe önünde çekilen fotoğraf ile Balıkesir’de çekilen fotoğraf olduğu şeklindeki tartışlara da cevap vererek “Balıkesir’deki çekilen fotoğraf ile Söke’de çekilen fotoğraf’ın üst kısımlarında farklı motifler olduğunu da hatırlattı. Programın sonunda Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı Yaşar Çağbayır’a çiçek takdim etti.          

Paylaş

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.