AKKOYUN: 2020, 2019’A GÖRE DAHA ZOR GEÇECEK

YENİS÷KE İsmail ERAVCI

Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Hüseyin Akkoyun, üreticide oluşan yaranın her geçen gün büyüdüğünü belirterek, artık bu yarının yara bandı ile kapatmanın mümkün olmadığgını söyledi. Özellikle banka faizlerinin yüksek olması nedeniyle üreticinin borcunu döndürmede zorlandığını söyledi.

Tarım sektörünün öksürmesinin Söke’de ekonominin grip olması anlamına geldiğini söyleyen Meclis Başkanı Hüseyin Akkoyun “Üretici zor durumda. Üreticainin elinde pamuk kalmadı. Hepsi satıldı. Para yok. Tarlaya önümüzdeki günlerde nasıl gireceğini düşünüyor. Üreticinin maliyeti üzerindeki en büyük etken banka faizleri. Şu anda üretici kredileri çevirmekte zorlanıyor. Her geçen gün biraz daha zor durumda talıyoruz. Bilindiği gibi geçtiğimiz sezon 5 çırçır fabrikasının pamuk alımı durdurulmuştu. Bu durum üreticiyi olumsuz yönde etkiledi. Bu 5 çırcır fabrikasının yanına şimdi 10 çırçır fabrikası da eklenme durumu var. Eğer bu 10 çırcır fabrikası da kapatılırsa sıkıntı çok daha büyüyecek. Çünkü Söke’deki 10 çırcır işletmesininde kapatılmasıyla Söke’deki çırçır fabrikası sayısında yüzde 30’un üzerinde bir azalma olacak. Söke Ovasında yaklaşık 200 milyon kg. pamuk üretiliyor. Didim ilçesini de buna dahil ettiğimizde rakamın çok daha yükseğe çıktığını söyleyebilirim. 

Geçtiğimiz yıl çırçır fabrikaları -4 randımana gündeme getirdi. Üreticiden gelen tepkiler üzerine bunu çok fazla uygulamaya koyamadılar. Eğer 10 çırcır fabrikası daha kapanırsa bu sefer rekabet ortamı ortadan kalkacak. Çırcır fabrika sahipleri biz pamuk almıyoruz derlerse üretici pamuğunu ne yapacak. Sıkıntılı bir dönemdeyiz. Şunu söyleyebilirim üretici için 2020 yılı 2019 yılından daha kötü geçmeye aday. Gelişmeler onu gösteriyor”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.