SÖKE’YE NELER YAPMAK LAZIM?..

MUSTAFA ULUÇAY

Geçen hafta Söke Belediyesinin yaptığı aylık Meclis Toplantısı, bu toplantıda alınan kararları ve Belediye Başkanı Sayın Levent Tuncel’in yaptığı açıklamaları yerel basınımızdan Gazeteniz yeni Söke’den okuduk, öğrendik. Katıldıklarınmız  ve katılmadığımız elbette var, o konuda detaylara girmeyeceğiz. Çünkü onlardan önce düşüncelerimiz var, bunlar ilçemiz Söke’nin gerçekleri, inanıyoruz ki bunlar aşılmadan Sayın Başkan Tuncel’in hayalini kurup gerçekleştirmek istediklerinin, umduğu gibi netice vereceğine pek ihtimal veremiyoruz. Sayın Başkanın samimiyetine ve düşüncesine saygılıyız, ama yapmak istediklerinin öncesinde yapılacaklar olanlar var, ilk onlar gerçekleşmedikten sonra o hayal ettiklerini yapması gereken ilgiyi ve cezbedici özelliği sağlayacağını sanmıyoruz.  Çünkü, bu hususta yaşanmış tecrübeler var, örneğin eski Belediye başkanı Sayın Necdet Özekmekçi’nin  döneminde yapılanlar. Bunlardan üç tanesini örnek verebiliriz. 1-  Çarşamba Pazar yerinin küçültülmesi. 2- Çarşının ortayerine Bedesten yapılması. 3- Yenikent Mahallesine Hayal Kahramanları parkının yapılması. Bunlar hakkında cazibe merkezi olacak, çevreden halk akın akın gelecekti. Özellikle, Hayal-kahramanları parkına böyle bir ilgi ve iltifat olacağını Sayın Özekmekçi söylemişti. Sonuç ve manzara ortada, sanırım detaylara inmeye gerek yok. O zaman, Sayın Belediye Başkanı Tuncel’in bu gerçekleri görmesi, özlenen durumun oluşmamasının nedenlerini düşünmesi gerekir inancındayız. Özellikle Hayal Kahramanları parkının bu hali!

SÖKE ÇAĞDAŞ VE MODERN 

BİR ŞEHRE DÖNÜŞMELİ

Yıllardır alışkanlık hâline gelmiş olan Söke, akşam olunca karanlıkla beraber bir sessizliğe, ıssızlığa ve hareketsizliğe gömülüyor. Sokaklar boşalıyor, caddeler tenhalaşıyor ve herkes evine çekiliyor, bir işi olmadığı müddetçe kimse evinden sokağa çıkmıyor. Ciddi manada komşular arası ziyaretler bile pek çok olmuyor. Ailecek çarşı ziyaretleri desen, nasıl olsun ki, ailecek oturulup nefeslenecek ve çevreyi seyre dalıp rahatlayacak mekanlar yok. Yazlık, kışlık kapalı açık çay bahçeleri, bu mekanlarda insanların bir takım el becerilerini sergilenmesi, geçmişin, hâlin ve istikbalin bir takım özelliklerine ortam hazırlanıp dikkatlere sunulmasına yönelik bir şeyler yok. Söke’nin doğru dürüst bir şehir meydanı yok. Görkemli bir Aydın Caddesi vardı, daraltıldı mesire yerine benzetildi. Söke’ye giriş-çıkışlar alternatif caddelerden mahrum edildi, turistlerin uğrak yeri olması, otoparklıktan dolayı âdeta imkânsızlaştırıldı. Şehrin orta yerinden geçen çay, şehre cazibe katacak hoş bir düzenlemeye kavuşturulmamış, ama bütün bunlara rağmen Söke’de içinde bir çok özellikleri ve cezbedici güzellikleri olacak bir Gençlik Merkezi kurma hayali ne kadar başarılı olur bilemiyorum. Çünkü, birçok Sökelinin sahillerde yazlıkları var, bunları da hesaba katmak gerekmektedir. Evet, acizane düşüncemizle Söke’nin önceliklerinin bazılarını ifade etmeye çalıştık. Ama, Sayın Başkan Tuncel’in bize göre öncelikle ve özellikle, hepsinden de önemli Söke Çayı meselesi halledilmeli. Önce bir plan ve projeyle Söke Çayı’na bir düzen ve dizayn verilmeli ki, hayaline geçişin startını versin. Söke çayı bu çirkin görüntüden bir an önce kurtulmalı, rahat ve ferah bir nefes almalı çağdaşlığın ve modernliğin havasının hazzını tatmalıdır.

GELELİM SÖKE’MİZİN 

ŞİMDİKİ GÜNDEMİNE

Geçen hafta Söke Belediye Meclisi toplanmış ve İlçenin sorunları görüşülmüş ve bazı kararlar alınmış. Hayırlı olsun, bazıları bu toplantıya mazeretlerinden dolayı katılamamış, vatandaş bu mazeretleri merak ediyor ve açıklanmalarını istiyor. Söke tarihi tren garında resim sergisi açılmış, güzel bir etkinlik, bu etkinliklerin yukarıda değindiğim düzeyde olması değerlendirilmesinin düşünülmesini hatırlatmak istiyorum. Geçen hafta Atatürk’ün Söke’ye gelişini kutladık, iyi-güzel de, Sayın Günver Güneş’in sempozyumda söylediği bir şey var “Geçmişimize sahip çıkmayı önemsemiyoruz”. Evet, yılda bir sefer hatırlıyoruz tarihi geçmişimiz ve önder şahsiyetimizi. Haklı olarak Sayın Güneş diyor ki, Söke’de bir Kuvayı Milliye Müzemiz bile yok. Doğru söylüyor bu bizim eksiğimiz, Söke’de Padişahlıktan, Cumhuriyete geçişte önemli şahsiyetler var, her iki dönemde de itibar ve saygınlıklarıyla anılanlar. Bu güzide kişiler, hizmetleriyle ve şöhretleriyle bu müzede tanıtımları yapılmalı varsa resim ve hatıralarıyla ziyaretçilerin bilgilerine sunulmalıdır. Evet, geçmişimizle ilgimizi geliştirmeli ve bilgimizi de çoğaltmalıyız. Bu konuda yetkili ve etkililerimize görevler düşüyor demektir. Bu arada, Aydın Büyükşehir ve Söke Belediyesi yol çalışmalarını hızla sürdürüyorlar. Başarılar diliyoruz ve İlçemiz Söke’de Büyükşehir’in başlattığı Çeltikçi Mahallesi Bayındır Sokak çalışmalarını yaparken, Adliye Sarayına giriş kapısının önündeki Koza Sokak’ta unutmamalıdır. Bu Koza Sokak nedense es geçildi, yeter artık diyoruz, kimin sorumluluğunda ise bir an önce onarıma alınmalıdır. Yani, başlanan bir iş yarım kalmamış olur. Sayın Çerçioğlu yapar sloganı da yerini bulur. Evet, bu haftaki yorumumuzu da burada noktalıyoruz. Herkese esenlikler dileğiyle, hoşça kalınız efendim.

Paylaş

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.