SAZLARLA BİRLİKTE CANLAR DA YANIYOR

YENİSÖKE – İsmail ERAVCI

Aşağı Büyük Menderes Havzası’nda Söke-Milas yolunda bulunan kanallardaki sazlık ve kargı kamışlarının yakıldığı belirtildi.  Hafta sonu yaşanan olayda kısa süre içinde olay yerine gelen Söke İtfaiyesi yangını söndürdüğü belirtildi. Yanan alan asfalta yakın olması nedeniyle kolaylıkla müdahale edildiği belirtilirken,  ancak ovanın birçok yerinden yükselen dumanlar, sulak alan kıyılarında, tarlaların arasında ve kanallarda bulunan sazlıkların yakıldığı belirtildi. Temizlik amacıyla çıkartılan yangınların gelenek haline getirildiği bilgisi verildi.

 Biyolojik çeşitlilik açısından Türkiye’nin en önemli doğa alanlarından olan Dilek Yarımadası, Büyük Menderes Deltası, Bafa Gölü ve  Latmos (Beşparmak) Dağları’nı, birbirine bağlayan bütüncül bir ekolojik koridor görevini gören bu doğal alanlardaki yangınların doğal yaşama büyük zarar verdiği belirtildi. Binlerce hektar tarlanın arasında kalan eski menderes yatakları, kanallar yaban hayatının son yaşam alanları olduğu belirtilerek “Temizlik olarak görülen bu yakılmalar sonucunda, sadece sazlar değil birçok canlar yanmaktadır. Ekosistem içerisinde önemli işlevleri bulunan birçok canlı yaşamını yitirmektedir. Bu doğal alanlar birçok kuşun, memelinin, sucul hayvanların, sürüngenlerin yaşam alanlarıdır. Buralarda üreme yapıyorlar, barınıyorlar, göçlerde konaklıyorlar. Doğal dengenin bozulmaması için bu konu çok önemli olup, herkesin duyarlılık göstermesi gerekir.

Bu konu Aydın Mahalli Sulak Alan Komisyon toplantısında da görüşülerek, Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nce hazırlanıp Aydın Valiliği’ne sunuldu. Aydın Valiliği tarafından tüm muhtarlıklara gönderilmesi uygun görüldü.

Muhtarlıklara gönderilecek yazıda “İlimiz genelinde sulak alan kenarlarında sazlıkların da anız gibi yakılmakta olduğu tespit edilmiştir. Oysa sazlıklar pek çok su ve kara canlısının yaşamlarını sürdürebildikleri değerli ve vazgeçilmez doğal yapılardır. Yakarak ot mücadelesi yapma çabası; toprak içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yok olmasına, verimli tarım topraklarımızın zamanla verimsiz topraklar haline gelmesine, su ve toprak erozyonunu arttırmasına, ayrıca yaban hayvanlarının üreme, beslenme ve barınma ortamlarına da olumsuz etkilere yol açmaktadır” denildi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.