SÖKE’DE DEPREM PANELİ YAPILDI

YENİSÖKE İsmail ERAVCI

Söke Belediyesi tarafından dün saat 14.00’te Söke Recep Yazıcıoğlu Kültür Salonunda deprem öncesinde ve deprem sonrasında yapılması gerekenler ile ilgili panel yapıldı. Deprem panelinde konuşmacı olarak ADÜ Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç, Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir ve Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Sinan Can katıldılar.

Prof. Dr. Fatma Neval Genç, panelde Türkiye’de Afet Politikaları üzerine sunum yaparken, Prof. Dr. Hasan Sözbilir Söke ve Çevresinde Depremsellik ve Sinan Can’da depremden Korunma ve Alınacak Önlemler konusunda sunum yaptılar. Söke Belediye Başkan Yardımcısı ve Sökelilerin katıldığı deprem panelinde vatandaşlar aydınlatıldı.

Panelin açış konuşmasını Söke Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa İberya Arıkan yaparken, depremin en önemli felaketlerden biri olduğunu söyledi. 

ADÜ Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç yaptığı açıklamada “Türkiye’deki afet politikaları konusunda kafanızda bir resim oluşturmak amacındayım. Günümüze gelene kadar afet konusunda neler yaptık. Türkiye’de yapılan çalışmaları 5 bölümde tablolaştırdım. Afet bilincimiz var. Yaşadığımız coğrafyaya baktığımızda antiklerden izlersek bu bilincin şekillendiğini söyleyebilirim” dedi.

9 Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir yaptığı sunumda “Önce Türkiye’de neden deprem oluyor onu anlatacağım. Biz Söke olarak nasıl bir deprem tehlikesi ile karşı karşıyayız. Bizi tehdit eden faylar var mı bu bölgede?. Onlarla ilgili bizler bu güne kadar, fayları tanıdık mı. Çünkü fayları tanımadan onlarla birlikte yaşama şansına sahip değiliz. Yani bizim fayın olduğu yerde yaşamamız için önce onları tanımalıyız. Yani siz fayı tanımadan sağında solunda yaşarsanız gün gelir size zarar verir. Şunu unutmayın sizde Söke’de olarak fayla yaşayan bir ilçesiniz. Onun için önce fayla yaşamayı bilmek zorundasınız. Aydın ölçeğinde ne yapmak gerekli, onları söyleyeceğim. Bu konuda sizlere deneyimlerimi aktaracağım. Her depremden sonra oradaki fayı, yıkılan binaları inceleyen uzmanlardan biriyim. Aslında depremlerde halen insanlar ölüyor oysa insanların ölmemesi gerekiyor. Biz deprem sırasında yaşayacağımız problemleri daha aza indirmek için ne yapmalıyız. Deprem öncesinde ne yapmalıyız asıl önemli olan bu. Çünkü deprem sonrasında çok iyiyiz. Kısa sürede müdahale edebiliyoruz. Ancak deprem öncesi çalışmalarda ciddi problem var” dedi.

Söke’nin bulunduğu bölgenin volkanik bir yay üzerinde olduğunu söyleyen Hasan Sözbilir “Buradaki volkanik faylar hala aktifliğini sürdürüyor. Bizim aynı zamanda volkanik faylardan kaynaklanan problemlerimiz var Söke ilçesi olarak. Bize çok yakın yaşayan volkanlar var. Volkanlar çalıştığında belli kesimlerde depremlere neden olabilirler”dedi.

Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Sinan Can’da yaptığı açıklamada “Biz öncesinde planlar yapıyoruz. Deprem sonrası, en kısa sürede ulaşmak için planlar yapıyoruz. Trafik kazaları olduğunda kurtarma çalışmalarına katılıyoruz. Donanımlı araçlarımız var. Rahatsızlığı olan hastalara kurtarma çalışmaları yapıyoruz. Değişik kurtarma ekiplerimiz var” dedi.

30 Mart’ta Efeler ilçesi merkezli 10 şiddetinde bir deprem tatbikatının planlandığını söyleyen Sinan Can “Bu tatbikat uluslararası katılımlı olacaktı. Tatbikata 7 ülke katılacaktı. Ancak Koronavirüs nedeniyle dış ülkelerin katılımı iptal edildi. Tatbikatın akibeti önümüzdeki günlerde belli olacak. Tatbikat Efeler İncirliova Koçarlı arasında düşünülüyor. Biz hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bir projemiz var. Bu proje kapsamında, aile, okul, gençler ve işyeri başlıkları altında eğitimler veriyoruz” dedi.                 

Paylaş

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.