HAFTANIN YORUMU-SÖKE’NİN YOL, SAĞLIK VE SİYASETİ

MUSTAFA ULUÇAY –

Söke gerçekten sorunları olan ve bu hâliyle sıkıntılar yaşayan bir ilçedir. Yıllar varki bu sorunların belli-başlılarına çareler ve çözümler bulunmadı. Bu sorunlar da trafik, sağlık ve siyasetle ilgili olanlardır. Bunları çok yazdık, çözüme kavuşup, çareleri bulunasıya kadar da yazmaya devam edeceğiz. Çünkü burada yaşıyoruz, bu ilçe bizim ve bizler bu ilçenin sakinleriyiz. İstediklerimiz önce bizim için, bizi çok yakından ilgilendirir, bizim yararımıza ve sonra da ilçemize dıştan gelenlere de faydalı olmak ve hoş görünmek gerekir. Birincisi yol dedik, sokaklarda araba parkından nefes alacak yer yok ve bir tane olsun otoparkımız yok. Şehrin içinde trafik işaretleri olmayan yerler ve olan levhalarınd a problemi var. Daha önceki belediye başkanı şehiriçi mahallelerdeki sokakların bir çoğuna parke taşı döşedi. Ama daha döşenmeyen ve düzenlenmeyen sokaklar var. Caddeler Büyükşehir’inmiş, yıllardır Bayındır Caddesiyle ilgili yaza yaza usandık, nihayet çalışmalar başladı, lâkin ağır işliyor. Vatandaşı haftalarca rahatsız etmek hiç hoş olmuyor. Çalışmaları hızlandırmak gerekiyor. Bu arada Boynak suyu ile de bir çalışma varmış ayni cadde üzerinde, seviniyoruz çok güzel, ama bu çalışmalar hızlandırılmalıdır. Bu konuda Söke Belediye Başkanı Sayın Levent Tuncel “Yol seferberliğimiz devam ediyor” bu dönemde Söke’nin yol sorunu kalmayacak ve hiçbir araç çukura girmeyecek demiş. İyi demiş güzel demiş de bunu özlemle bekliyoruz ve o güzel günleri görmek ve rahat etmek istiyoruz. Ama ne zaman, baharlar gelip geçiyor, bu kaçıncı baharda acaba?.. SAĞLIĞIN BİRİNCİ 

KURALI TEMİZLİKTİR

İlçenin sokakları, çöp konteynırları ve çevrelerinin temizlik problemi bir türlü çözülmedi. Konteynırların yanına pislikten ve kokudan varılmıyor. Buraları Belediye zabıtaları tarafından kontrol edilmeli, çöplerini konteynırlara atmayan ve konteynırları karıştırıp çöpleri dışarıya dağıtanlara ceza-i işlem uygulanmalıdır. Ama, gariptir şehir içinde gezen hiçbir zabıta göremiyoruz. Sonra ikinci bir husus Söke Çayı, daha ne kadar böyle bu haliyle devam edecek? Âdeta çöp atma mahalli oldu. Sivrisineklerle mücadele çalışmaları başlamış, en başta Söke Çayı’nın bu durumunu görmek lâzım. Evet, sağlıklı olmak için temiz olmak ve temizliğe çok büyük önem vermek gerekir. İşte bütün dünyayı tehdit eden Koronavirüs illeti! Nereden çıktığına ve neden çıktığına bakmak lâzım!.. Korunmak için alınan tedbirleri görüyoruz, hepsi temizliğe dayanan çalışmalar ve önlemler değil mi? Ellerin çok yıkanması ısrarla neden tavsiye ediliyor? Temizlik! Temizlik! Temizlik! Dolayısıyla kendimizi, evimizi sokağımızı çevremizi ve ilçemizi temiz tutacağız. Devlet, hasta vatandaşların evde bakımlarının zamanında ve sağlıklı olarak yapılması için, bu hizmetlere tahsis edilen araçları yenilemiş. Bu hizmetlere bakanların bazılarının anlayış ve düşüncelerinin de yenilenmesi gerekir. Bunlarında takipçisi olmaları icabediyor. Hastalıklara karşı ikinci önlem bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak. Bu konuda değerli diyetisyenimiz Hafize Kovancı Hanım efendi gazetenizin köşesinde her hafta siz okurlarını bilgilendiriyor. Geçen haftaki yazısında, virüslere karşı bağışıklığın güçlü tutulması için 6 başlık atında tedbirlerini sıralamıştı, inşallah takip etmişsinizdir.

S÷KEíDE SİYASET VE SİYASİ PARTİLER

Kırk senedir Söke’de siyaseti takip ediyorum, yerel ve genel olarak ilçemize verilen hizmetleri ve hizmet verenleri biliyorum. Milletvekilleri ve Belediye Başkanları olarak hepsine saygım var. Ancak, Söke’ye geleceğe yönelik, modern gelişim, değişim ve dönüşüm açısından çağdaş şehircilik yönüyle hizmet veren bir-iki Milletvekili ve Belediye Başkanı olduğuna inanıyor ve düşünüyorum. Mesela, biri Söke’ye devlet hastanesi kazandırırken, diğeri de altyapı ve arıtma tesisi kazandırmıştır. Acizane kanaatime göre ifade etmek istiyorum, Söke’de siyasi partiler açısından, ciddi, faal, kararlı ve sürekli bir siyaset yapıldığına da inanmıyorum. Yoksa, Söke şimdiye kadar böyle kalmazdı. Söke’nin birçok alandaki potansiyel zenginliği, teknolojinin çağdaş imkanlarıyla hareketlilik kazandırılır değişim ve dönüşümlerle muazzam gelişmeler kaydedilirdi. Dünyada Söke kadar toprağı ve nüfusu olmayan devletler var, kendilerinden iftiharla söz ettiriyorlar. Uzun lafın kısası, Söke’de siyaset canlanmalı, hareketlenmeli ve ziraatta, teknikte, turizimde atılımlar yapmalıdır. İktidar ve muhalefet birbirlerini suçlamada yarışmamalı, hizmette yarışmalıdır. Muhalefet yapılmalı elbette, ama bir ölçüsü olmalı, başarılar ve yararlı fikirler taktir edilmeli, bunların olmamasını istermiş gibi bir eğilim içerisinde bulunulmamalıdır. Söke’nin iyi yönde çehresini değiştirecek olan ortasından geçen çay, iktidar-muhalefet birlikteliğinde bir düzene sokulmalı, çayın her iki yakası çok güzel, modern ve çağdaş bir görünüme bir an önce kavuşturulmalıdır. Evet, bu duygu ve düşüncelerle herkese esenlikler diliyorum. 

Paylaş

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.