BERBER VE KUAFÖRLER KAPANDI

YENİSÖKE İsmail ERAVCI

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “koronavirüs tedbirleri” konulu ek bir genelge daha gönderdi.

Genelge ile corona virüs tedbirleri kapsamında; berber, kuaför, güzellik merkezlerinin faaliyetleri cumartesi günü saat 18.00 itibariyle geçici süreliğine durduruldu.

Genelge ile vatandaşların bir arada bulunmaları ve yapılan işlem sırasında birçok kez fiziksel temasın olması nedeniyle berber, kuaför, güzellik merkezlerinin faaliyetleri cumartesi günü saat 18.00 itibariyle geçici süreliğine durduruldu. Koronavirüs (Kovid-19) salgınından; vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla İçişleri Bakanlığı tedbirler almaya devam ediyor. 

Daha önce vatandaşların doğrudan temel ihtiyaçlarına yönelik olmayan bazı umuma açık yerlerin faaliyetlerinin geçici süreliğine durdurulması için illere genelgeler gönderen İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler sonucunda; alınan tedbirlere ilave olarak bir genelge daha valiliklere gönderdi.

Genelge ile vatandaşların bir arada bulunmaları ve yapılan işlem sırasında birçok kez fiziksel temasın olması nedeniyle anılan virüsün yayılımını artırarak vatandaşlar açısında riskli olabilecek; berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. işyerlerin faaliyetleri cumartesi günü 18:00 saati itibariyle geçici süreliğine durduruldu.

Bakanlık söz konusu bu tedbirlere ilişkin vali/kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde ilgi Kanun hükümleri çerçevesinde gerekli gerekli tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve kolluk birimleri tarafından konun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.

Söke Kuaför ve Berberler Odası Başkanı Samet Can kararın beklendiğini belirterek” Söke de 130 erkek berberi ve 70 kadın berberi olmak üzere 200 berber arkadaşımız cumartesi günü saat 18 itibarıyla işyerlerini kapatıyor. Biz insanlarla yakın temas halinde bir mesleği icra ediyoruz. Bizim müşteri ile aramızda bırakın 1 metreyi, 10 santimetre aralık olmuyor. Bu uygulama geçici bir süreliğine yapıldı. Ne kadar süreceğini henüz bilmiyoruz. Federasyon başkanımızı ve birlik başkanımızı aradık. Onlardan onay aldık. Şunu da söyleyeyim. Bu konuda İçişleri Bakanlığının bir Genelgesi var. Biz bu genelgeye harfiyen uyuyacağız.” dedi

Paylaş

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.