CORONA İLE MÜCADELE

HAFİZE KOVANCI- DİYETİSYEN

Ülkece maalesef ki zor günlerden geçiyoruz. Bu dönemi en sağlıklı şekilde atlamanın yolu dönem içerisinde doğru besinleri tüketmekten geçiyor. Koruyucu olan bir beslenmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Her türlü virüs ve mikroplara karşı vücudumuzun savunma sistemi üst seviyede çalışıyor olmalı. Bunu biz bağışıklık sistemi olarak adlandırıyoruz.

Bu süreçte gün içerisinde toplamda en az beş porsiyon mevsiminde taze sebze, meyve tüketimi çok kıymetli.

Zencefil, zerdeçal, toz biber, karabiber, sumak gibi antioksidan kapasitesi yüksek baharatları çorbalarınıza, yemeklerinize, salatalarınıza, yoğurdunuza eklemeyi unutmayın.

Glikoz şurubu, ilave şeker, trans yağ, koruyucu ve katkı maddeleri içeren gıdalar tüketmek hastalığa yakalanma riskinizi arttır.

Evde olmamız gereken bu günlerde; ister istemez hareket alanımız kısıtlanıyor ve yeterli fiziksel aktivite yapılamıyor dolayısıyla günlük almanız gereken enerji de daha azalıyor. Gereğinden fazla tüketim yapmak bu süreçte size kilo aldırabilir.

Yine evde uzun süre kalmak sürekli bir şeyler atıştırma isteği doğurabilir. En sağlıklı olarak salatalık, havuç, çiğ kuru yemişler, taze meyveler tüketilmeli.

Bağırsakların sağlığı çok önemli bu sebeple yoğurt, kefir, ayran, turşu sofralarda yer almalı.

En az 8-10 bardak su içilmeli, adaçayı, ıhlamur, zencefil, ekinezya gibi bitki çayları bal ve limon ilavesi ile günde iki fincan içilmeli.

Herkesin bu süreci gerekli önlemleri alaral sağlıklı bir şekilde atlatmasını diliyorum.

Paylaş

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.