EN BÜYÜK NİMET SAĞLIĞI KORUMAK

MUSTAFA ULUÇAY –

İnsan hayatının önemi sağlıklı, sıhhatli, zinde ve güçlü olmakla kıymet ifade eder. Dolayısıyla en büyük yatırımı, emeği ve çabayı bu yönde istihdam etmesi gerekmektedir. Tarihte bu böyle olmuş, bundan sonra da böyle olacağı vazgeçilmez bir görevdir. Çünkü, yapmak istediğin ne olursa-olsun, başarılı olman için öncelikle sağlıklı olmak zorundasın. Boşuna dememişler her işin başı sağlıktır. Şu günler bu nimetin kadrini kıymetini bilmenin idraki içindeyiz. Hatta bütün dünya bu bilinçle hem-hâl olmanın mücadelesini vermektedir. Çin’in bir eyaletinde zuhur eden bir garip virüs, adını Korona koydular, o da bütün dünyaya postunu koyuyor ve restini çekiyor. Gözle görünmeyen bir canlı, gören gözlere meydan okuyor. Gerçi insanlık, evel Allah onun hakkından da gelecek. Ama, bu sıkıntılı mücadele de bir zaman devam edecek. Çin başta olmak kaydı ile birçok ülkenin bu virüsle başı dertte. Bu illete yakalananlar tedavi edilmeye çalışılırken, bulaşıcı olduğundan başka insanlara bulaşmasın diye de devletler azami ölçüde çaba sarfedilmektedirler. Haliyle, ülkemiz de ayni uğraş ve çabanın içindedir. Her taraf tedbir amaçlı ilaçlanıyor, ülke dışından gelen  insanlar karantinaya alınıyor ve bu illetin kontrolünü sağlayıp yayılması önlenmeye çalışılıyor. Vatandaşlar olarak bizim bu çalışmalara destek verip uyum sağlamak, verilen talimatlara uyup tedbirlere sarılmak görevimizdir. Bunu hem kendi sağlığımız ve hem de başka insanların sağlığı için yapmak zorundayız. Bu bizim, hem dini, hem milli ve hemde insani görevimizdir. Allah hepimizin yar ve yadımcısı olsun.

YAŞAM SORUNLARIYLA DEVAM EDİYOR

Sağlık ve huzurun sürekliliği için yapılması gereken alışmalar zirveden-zemine devam ediyor ve etmek zorunda. Suriye’de İdlib sorunu sıkıntı vermeyi sürdürürken, PKK terörü de melanetinden geri kalmamaya direnip çaba gösteriyor, elbette gerekenler yapılıp kökü kazınacaktır. Buna inanıyor ve ordumuza güveniyoruz. Bu konuda başta Cumhurbaşkanımız olmak şartı ile devlet adamlarımız ülkenin sağlığını, huzurunu, ekonomik, sosyal, siyasal düzenini ve istikrarını koruyup, kollamaya çalışıyor ve azami dikkat gösteriyorlar. Bizim de  vatandaşlar olarak görevimiz kurallara ve kanunlara uymak, sağlığmız ve huzurumuz için çalışan görevlilere yardımcı ve destek olmaktır. Çünkü, hayat devam ediyor, etmesi için ihtiyaçlar sorunlar doğal şartlar çerçevsinde varlıklarını sürdürüyor. Yeme-içme, temizlik ve diğer ihtiyaçları temin etmek zorundayız. Bu hususta art niyetli fırsatçılara ortam hazırlammaya dikkat etmeliyiz. Gıdada sebze, bakliyat ve hububatın ve temizlik malzemelerinin kolonya  gibi bazılarının kalite ve fiyatlarını yetkililer takip etmeliler. Bu hassas zaman  sebebiyle dikkat ve özen gösterilmesi gereken kurallar öncelik arz ettiği ölçüler içinde uygulanmalı telaşa ve paniğe prim verilmemelidir. Unutmamalız doğal hayat devam ediyor ve bu ortamda biz insanlarda doğal yaşamımızı sabırla sürdüreceğiz. Dükkanda, mağazada, dağda, bağda, bahçede işyerlerimizde gereken tedbirlere uyarak işlerimize devam edeceğiz. 

SORUMLULUK BİLİNCİ İÇİNDE OLMALIYIZ

Cumhuriyet meydanından görüşü engelleyen tak’lara bir çare bulunacak. Söke Belediyesi sivrisinekle mücadelesine devam edecek. Güllübahçe arıtma tesisine gereken ölçüler içinde yer bulunacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Çerçioğlu ile Söke Belediye Başkanı Sayın Tuncel, vatandaşa hizmet etmekte birlikteliklerini sürdürecekler. Söke Belediyesinin ihaleye çıkardığı dükkanlar sahiplerini bulup vatandaşa hizmete açılacaklar. Kitap okumaya özen gösterilecek, okuyanların sayısı artacak, bilerek ve deliliyle konuşmalar gelişme kaydedecek. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için alınan desteklerle üretim geliştirilecek. Koronavirüsle unutulan depreme karşı tedbirlere devam edilecek. Turizm sektörü yöremizde de gereken ilgi ve çabayla  geliştirilecek. Yaklaşmakta olan ovada çiftçilik sezonu için mazot, gübre destek listeleri askıya çıkmış, tevzii de yakında başlayacak. Koronavirüs illetiyle sosyal hayatta başlayan bazı kısıtlamalar, bu illetin def’i için yapılan çalışmalarla Allah’ın izniyle yakın zaman da kalkacak. Yani, her şey olması gerektiği gibi olacak ve hayat devam edecek. Ama biraz sabır gerek. Çünkü, hiçbir kararan gün kararıp kalmamıştır, mutlaka her karanlık gecenin aydınlık, nurlu ve mutlu bir sabahı olmuştur. Bu haftaki yorumumuzu da bu duygu ve düşüncelerle noktalıyoruz.  Esenlik dileklerimizle hoşça kalınız efendim.

Paylaş

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.